Włosy a ciąża – co warto wiedzieć i czego się spodziewać
Ciąża to wielka rewolucja w ciele kobiety. Liczne zmiany nie omijają także kondycji włosów. Czy będą nadmiernie wypadać? Kiedy zaczną odrastać? Jak je wzmocnić? Postaramy się odpowiedzieć na trychologiczne wątpliwości, z którymi najczęściej mierzą się ciężarne.
Czy włosy w ciąży wypadają?
Ciążowe dolegliwości sprawiają, że nie każda kobieta wspomina ciążę jako "błogosławiony stan". Jest jednak jedna rzecz, która sprawia, że tęsknimy za okresem ciąży – świetna kondycja naszych włosów. Dzięki wyższemu poziomowi estrogenów włosy kobiet ciężarnych są mocne, błyszczące, rosną jak na drożdżach. Problem zaczyna się mniej więcej trzy miesiące po porodzie, kiedy produkcja estrogenów mocno zwalnia, a poziom prolaktyny wzrasta. Włosy zaczynają wtedy intensywnie wypadać. To zjawisko ma nawet swoją nazwę – łysienie poporodowe. Dotyczy większości kobiet i nie da się go całkowicie powstrzymać. Pozostaje nam wspierać włosy już w czasie ciąży odpowiednią pielęgnacją, dietą i suplementacją.
Kiedy włosy zaczną odrastać?
Łysienie poporodowe zaczyna się zwykle ok. trzeciego miesiąca po porodzie i utrzymuje się najdłużej do roku. Niektóre kobiety obserwują odrastanie włosów już po trzech miesiącach, inne na ten etap muszą czekać nawet 12 miesięcy. Moment rozpoczęcia i tempo wzrastania nowych włosów jest kwestią indywidualną. Wpływają na to nie tylko kwestie hormonalne, ale także zdrowotne, jak np. poziom żelaza, witamin z grupy B, praca tarczycy, a także życiowe, związane z odczuwanym stresem, sposobem odżywiania.
Zdj. https://stock.adobe.com/pl/images/sad-young-asian-girl-with-hair-loss-problem-isolated-on-white-background/372438753
Co zrobić, by włosy rosły szybciej?
Świeżo upieczona mama powinna przykładać szczególną wagę do tego, co ląduje na jej talerzu. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa nie tylko na jej zdrowie, ale także zdrowie maluszka (o ile karmi piersią) oraz na kondycję jej włosów. W czasie połogu należy sięgać po produkty o wysokiej wartości odżywczej, bogate w antyoksydanty, a także aminokwasy, które są głównym budulcem włosa – metioninę i cysteinę. Można je dostarczać za pomocą suplementów lub pożywienia (np. płatki owsiane, mięso, ryby, nabiał, rośliny strączkowe i jaja). Dzięki temu pasma stają się odporniejsze na wypadanie.
W diecie wzmacniającej włosy nie może zabraknąć także m.in. witaminy H, zwanej biotyną, oraz minerałów, które przedłużają "młodość" włosów – selenu, cynku i miedzi, obecnych w owocach morza, ziarnach słonecznika i kakaowca.
Jakie suplementy można bezpiecznie stosować w ciąży?
Stosowanie suplementów diety w ciąży oraz podczas karmienia piersią powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Na rynku suplementów należy szukać tych, których skład dostosowany jest do potrzeb kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Takim produktem jest Kerabione Mama.
W skład suplementu diety Kerabione Mama wchodzą m.in. biotyna i selen, które stymulują wzrost włosów i chronią je przed stresem oksydacyjnym. W preparacie znajdziemy też witaminę C o działaniu antyoksydacyjnym oraz bezpieczne dawki L-cysteiny i L-metioniny, które uczestniczą w budowie struktur keratynowych włosów. Listę cennych składników uzupełniają: jod, a także żelazo, foliany i witaminy z grupy B (ważne dla prawidłowej laktacji), miedź (chroniąca pigmenty włosów) oraz cynk wzmacniający włosy i paznokcie przed nadmierną łamliwością.
Kiedy udać się do trychologa?
Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów po ciąży jest naturalnym, fizjologicznym i przejściowym procesem. Skonsultuj się z lekarzem lub trychologiem zawsze wtedy, kiedy odczuwasz niepokój i wydaje ci się, że wypadanie jest zbyt intensywne lub trwa zbyt długo. Lekarz może wtedy sprawdzić, czy nie jest ono spowodowane anemią lub kłopotami z tarczycą.
Warto także skonsultować wszystkie inne zmiany zachodzące na skalpie, np. łupież lub łojotok, pojawiają się wyraźne łuski na skórze głowy, świąd czy zmiany na owłosionej skóry w innym miejscu niż na głowie, może to wskazywać na rozwój łojotokowego zapalenia skóry, który przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.