Trwa ładowanie...

Szkoła Rodzenia - czy warto skorzystać?

15.04.2024 15:55
Materiał sponsorowany przez Szkołę Rodzenia Olesno
Szkoła Rodzenia - czy warto skorzystać?
Szkoła Rodzenia - czy warto skorzystać? (Adobe Stock)

Poród jest jednym z najważniejszych, ale jednocześnie jednym z najtrudniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Radość z narodzin dziecka przeplata się z lękiem przed bólem i troską czy wszystko skończy się sukcesem, czy niespodziewane problemy nie przyczynią się do komplikacji zagrażających zdrowiu lub życiu zarówno mamy jak też noworodka. Aby zminimalizować obawy w wielu miejscach powstają szkoły rodzenia. Sprawdźmy dokładnie co to takiego.

Co to jest szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia jest to zestaw przeróżnych zajęć, które mają na celu przygotowanie matki (także często i ojca) do tego, aby poród przebiegł jak najsprawniej. Słuchaczkami wykładów najczęściej są kobiety przechodzące pierwszą w swoim życiu ciążę. Jeśli ma być to poród rodzinny, wtedy właśnie na spotkania również zapraszani są ojcowie.

Pierwsze szkoły rodzenia pojawiły się w Wielkiej Brytanii zaraz po II wojnie światowej, natomiast w Polsce funkcjonują od roku 1956. Aby wszystko odbywało się według jak najwyższych standardów patronat nad tymi ośrodkami sprawuje Instytut Matki i Dziecka.

Czego można nauczyć się w szkole rodzenia?

Jeśli w samej nazwie placówki mamy słowo "szkoła" to już jest to znak, że idziemy tam po to, aby dowiedzieć się czegoś nowego, nauczyć się pożądanych zachowań zarówno w czasie ciąży jak też i po jej zakończeniu. Sporą część zajęć zajmują ćwiczenia gimnastyczne, w tym technika oddychania w czasie porodu (to jest bardzo ważne), jest również chwila na relaks, poznawanie najważniejszych zasad pielęgnacji noworodka. Między innymi jak karmić albo jak przewijać. Tatusiowie dowiedzą się w jaki sposób mogą wspierać swoje kobiety podczas tych wszystkich zajęć, jak pomagać zarówno przy porodzie, jak też i po powrocie do domu.

Kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, jak one przebiegają?

Zajęcia w szkole rodzenia odbywają się zwykle w kilkuosobowych grupach. Dzięki temu kobiety wzajemnie się poznają i mogą się wspierać. Często na takich spotkaniach nawiązują się znajomości trwające dłużej niż tylko do porodu. Zajęcia są prowadzone przez fachowców. W tym pielęgniarki położne, lekarzy ginekologów i neonatologów, psychologów, a także ratowników medycznych. Podczas zajęć w szkole rodzenia nierzadko odbywa się spacer na salę porodową, gdzie kobiety usłyszą czym są fazy porodu, poznają wyposażenie porodowego oddziału szpitalnego oraz personel, który zapewni opiekę aby wszystko przebiegło jak najbardziej prawidłowo.

Zajęcia trwają około półtora miesiąca. Dziewięćdziesięciominutowe spotkania mogą być jeden lub kilka razy w tygodniu.

Kiedy warto zapisać się do szkoły rodzenia, czy są przeciwwskazania?

Większość kobiet zapisuje się na zajęcia około piątego miesiąca ciąży. Całość powinna zakończyć się około 4 tygodni przed planowanym porodem. Zbyt zaawansowana ciąża, trudność z poruszaniem się może być problemem w ćwiczeniach gimnastycznych. Przeciwwskazaniem do udziału w szkole rodzenia może być ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia, a więc wszelkie ciąże związane z prawdopodobnymi komplikacjami. Wtedy warto z lekarzem skonsultować czy udział w tego typu zajęciach będzie pomocny czy też lepiej z niego zrezygnować. Możne wówczas ewentualnie korzystać tylko z niektórych zajęć, na przykład tych o pielęgnacji noworodków.

Szkoła Rodzenia Olesno zaprasza

Wszystkie panie mieszkające w północno - wschodniej części województwa opolskiego zaprasza na zajęcia Szkoła Rodzenia Olesno. Dowiecie się tutaj sporo wiadomości zarówno na temat porodu naturalnego, jak też i tego, które dokonuje się poprzez tak zwane cesarskie cięcie. Dowiedzie się dokładnie jak przygotować się do porodu, jak łagodzić ból, a także dbać o siebie podczas połogu.

Materiał sponsorowany przez Szkołę Rodzenia Olesno
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze