Polipy szyjki macicy: objawy, przyczyny, leczenie
Polipy szyjki macicy to łagodne zmiany będące przerośniętym fragmentem błony śluzowej szyjki macicy. To jedne z częściej rozpoznawanych problemów ginekologicznych, które dotyczą kobiet w różnym wieku. Jakie są objawy polipów szyjki macicy? Czy stwarzają ryzyko dla zdrowia? I jak się je leczy? Przeczytajcie.
1. Polipy szyjki macicy – przyczyny
We wstępie napisaliśmy już krótko, co to są polipy szyjki macicy. Powiedzmy to jednak raz jeszcze: polip to łagodna zmiana, która jest wynikiem rozrostu błony śluzowej danego narządu, w tym przypadku szyjki macicy (polipy występują też m.in. w jelicie grubym, zatokach, macicy).
Polip najczęściej ma kształt łzy lub płacika i kolor od różowego przez fioletowy do czerwonego. Jego wielkość oscyluje od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
A jakie są przyczyny powstawania polipów szyjki macicy? Trudno o ich jednoznaczne wskazanie, bo na tym polu istnieje wiele hipotez. Podejrzewa się, że ich pojawienie się może mieć związek z hormonalmi estrogenowymi lub przewlekłym stanem zapalnym w obrębie kanału szyjki macicy.
Polipy szyjki macicy mogą pojawić sie u kobiet w różnym wieku, jednak najczęściej rozpoznaje się je u pań w wieku rozrodczym, zwłaszcza po 40. roku życia. Nierzadko występują u kobiet po menopauzie, zwłaszcza że ryzyko ich powstania rośnie wraz z wiekiem. U co czwartej pacjentki towarzyszą im polipy endometrium (znajdujące się w jamie macicy).
2. Jak rozpoznać polipy szyjki macicy?
Polipy szyjki macicy mogą nie dawać żadnych objawów, zwłaszcza gdy są niewielkie. Lekarz może jednak zauważyć je podczas rutynowego badania ginekologicznego, np. gdy występują polipy szyjki macicy w ciąży.
Z czasem jednak polipy mogą dawać objawy ze strony układu rozrodczego, które powinny skłonić kobietę do wizyty u specjalisty.
2.1. Polipy szyjki macicy – objawy
- nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe,
- krwawienia międzymiesiączkowe,
- krwawienia po stosunku,
- krwiste upławy w trakcie lub po stosunku, a także po badaniu ginekologicznym,
- obfita biała wydzielina pochwowa (z krwią lub bez obecności krwi),
- nawracające zakażenia i zapalenia błony śluzowej szyjki macicy.
3. Jak leczyć polipy szyjki macicy?
Niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego zawsze powinny wzbudzić czujność kobiety i skłonić ją do szybkiej wizyty u ginekologa. Specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentką, następnie zbada ją na fotelu ginekologicznym, m.in. oglądając szyjkę macicy z użyciem wziernika. Wykona też USG przezpochwowe.
Dobrym momentem na badanie ginekologiczne jest czas między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego, po zakończeniu krwawienia. Wtedy też na cienkiej tkance endometrium łatwiej jest zauważyć ewentualne nieprawidłowości.
Ginekolog może też zlecić wykonanie cytologii lub badań laboratoryjnych w kierunku zakażeń dróg rodnych, a także histeroskopii diagnostycznej.
3.1. Polipy szyjki macicy – zabieg
- Polipy szyjki macicy usuwa się poprzez ich ukręcenie oraz wyłyżeczkowanie miejsca po szypule polipa w kanale szyjki macicy.
- Usunięty polip jest przekazywany do badania histopatologicznego.
- Jest to zabieg z reguły niebolesny. W razie potrzeby znieczulenie jest miejscowe.
- Zabieg trwa ok. 15-20 min. Wykonywany jest najczęściej w przychodni przyszpitalnej. Nie wymaga hospitalizacji. Ryzyko powikłań jest znikome.
- W ciągu dwóch tygodni po zabiegu nie należy korzystać z sauny i basenu. Nie zalecia się też nadmiernego wysiłku fizycznego, a także stosowania tamponów i tabletek wewnątrzpochwowych.
4. Czy polipy szyjki macicy są groźne?
W zdecydowanej większości przypadków polipy nie stanowią powodu do niepokoju, co potwierdzają badania histopatologiczne.
Trzeba jednak pamiętać, że objawy, jakie dają polipy szyjki macicy – krwawienie lub krwiste upławy – mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia. NIgdy więc nie powinny być bagatelizowane.