Co trzeci noworodek w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie

Z roku na rok liczba cesarskich cięć wykonywanych w polskich szpitalach rośnie. Pod tym względem jesteśmy w czołówce państw europejskich. Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że co trzeci noworodek przychodzi na świat w wyniku cesarki.

Coraz więcej cesarek

 

Polecane wideo:

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 15 proc. wszystkich urodzeń. W Polsce tymczasem są regiony, w których co drugi noworodek przychodzi na świat w ten sposób. W ciągu ostatniej dekady liczba cięć cesarskich w naszym kraju podwoiła się.

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 2015 roku Polska zajęła czwarte miejsce w Europie pod względem liczby cesarek. Więcej takich porodów odbywa się tylko we Włoszech, na Węgrzech i w Portugalii.

 

Skąd bierze się taka popularność? Wiele kobiet uważa, że cesarskie cięcie to prosty zabieg, który jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Nie biorą pod uwagę zagrożeń wynikających z tego sposobu rozwiązania ciąży, a jest ich niemało (do najpoważniejszych należą: uszkodzenia naczyń krwionośnych w macicy, uszkodzenia pęcherza moczowego lub jelit, znaczna utrata krwi, zakażenie rany, infekcje).

Cesarskie cięcie to operacja, która wiąże się nawet z ryzykiem śmierci kobiety. Powinno się ją wykonywać tylko w określonych przypadkach.

Polega ona na przecięciu powłok brzusznych – skóry, mięśni, otrzewnej i mięśnia miednicy. Ginekolog-położnik następnie „wydobywa” z brzucha matki dziecko i łożysko. Dzieje się to w sposób gwałtowny, zwłaszcza dla dziecka, co może wiązać się z problemami adaptacyjnymi z jego strony.

Lekarze przyznają, że często ulegają kobietom, które otwarcie proszą o rozwiązanie ich ciąży na stole operacyjnym. Specjaliści obawiają się oskarżenia o błąd w sztuce w przypadku, gdyby poród fizjologiczny przebiegał z komplikacjami (to właśnie ginekolodzy-położnicy są najczęściej oskarżani o niedopełnienie obowiązków). Niektóre matki swoją prośbę motywują wskazaniami medycznymi (np. zaburzeniami psychicznymi), inne otwarcie mówią, że nie chcą rodzić naturalnie. W ich ocenie cesarskie cięcie jest łatwiejsze i mniej wyczerpujące. A jaka jest prawda?

To poród fizjologiczny jest najlepszym rozwiązaniem ciąży zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. W ten sposób dzieci przychodzą na świat od wieków. I natura im w tym pomaga: dziecko samo decyduje, kiedy ma zacząć się poród – hormony z jego organizmu dostają się z krwią do łożyska, i to wówczas kobieta zaczyna odczuwać najpierw skurcze przepowiadające, a następnie porodowe. Do samego porodu organizm dziecka również jest przygotowany. W czasie przeciskania się przez drogi rodne nie czuje bólu, bo pod wpływem ucisku na skronie w jego organizmie wydziela się adrenalina i endorfiny.

Dzieci przychodzące na świat siłami natury są mniej zagrożone niewydolnością oddechową lub zapaleniem płuc. Dlaczego? Otóż w momencie narodzin klatka piersiowa noworodka jest ściśnięta, po to, by z dróg oddechowych mogły wydostać się płyny w nich zalegające. Dziecko odczuwa ponadto skurcze macicy, a więc wie, że wokół niego coś się zmienia. To nieco łagodzi jego stres.

O wysokim odsetku rozwiązywania ciąż na sali operacyjnej przeczytać również można w raporcie Najwyższej Izby Kontroli o opiece okołoporodowej na oddziałach położniczych. Zwraca się w nim uwagę na koszty cesarskiego cięcia, które są znacznie wyższe niż porodu fizjologicznego (a wysokość refundacji NFZ w obu przypadkach jest taka sama).

Wskazania do cesarskiego cięcia

Cięcie cesarskie może być wykonane w trybie planowym lub nagłym. Planowe cięcie cesarskie powinno być przerowadzone ze wskazań medycznych, tj.

  • choroba matki: neurologiczna, psychiczna, ortopedyczna (np. uraz kości miednicy w przeszłości) lub kardiologiczna (np. wada serca),
  • zły stan siatkówki oka rodzącej,
  • łożysko przodujące,
  • nieprawidłowe ułożenie dziecka (np. ułożenie poprzeczne),
  • dysproporcja płodowo-miednicza,
  • ciąża mnoga powyżej dwóch płodów lub w sytuacji, gdy bliźnięta są ułożone w sposób utrudniający poród siłami natury.

Nagłe cięcie cesarskie wykonuje się sytuacji, w której występuje zagrożenie zdrowia i życia matki lub przychodzącego na świat dziecka, tj. stan przedrzucawkowy, zaburzenia w tętnie płodu, krwawienie z dróg rodnych, objawy infekcji u matki (wysoka gorączka), odklejanie się łożyska.

Niezwykle ważna jest edukacja kobiet i poprawa standardów opieki okołoporodowej na polskich oddziałach położniczych. Im lepsza opieka położnicza, tym bezpieczniej czuć się będą kobiety. O sposobie rozwiązania ciąży ciężarna powinna również szczere porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

Agnieszka Gotówka, 8 miesięcy temu

Wskazania do cesarskiego cięcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wskazania do cesarskiego cięcia
Wskazania do cesarskiego cięcia

Kiedy cesarskie cięcie?

Kiedy cesarskie cięcie?

w sytuacjach zagrażających życiu dziecka lub matki. Wskazań do cięcia jest całe mnóstwo, przedstawiamy tylko przykładowe. Wskazania do cięcia (...) , że wskazanie do pierwszego cięcia...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Rodzenie bliźniaków

Rodzenie bliźniaków

Poród bliźniąt to dużo większe zagrożenie dla matki i dzieci niż poród jednego dziecka. Ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż inne ciąże.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Cesarka na życzenie - opcja dla wygodnych?

Cesarka na życzenie - opcja dla wygodnych?

, jak wyglądał ich pierwszy poród, czasami chcą uciekać się do tego typu metod. Jako wskazania do cesarskiego cięcia lekarze wymieniają najczęściej: przodujące (...) . Także mamy ze schorzeniami...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wada wzroku a poród

Wada wzroku a poród

Wada wzroku a poród - czy to prawda, że z wadą wzroku nie można rodzić naturalnie? Nie do końca. Aby kwalifikować się do cesarskiego cięcia, przyszła (...) przy podejmowaniu decyzji o tym, czy poród z wadą wzroku ma...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Ułożenie pośladkowe dziecka

jest możliwość natychmiastowego podania znieczulenia i rozwiązania ciąży metodą cięcia cesarskiego. W każdej innej sytuacji dla dobra dziecka (...) , niedotlenienia malucha i urazów okołoporodowych. Dlatego w takich...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Hemoroidy a poród

Ciąża to okres, kiedy obok radosnych chwil i odczuć często pojawiają się różne przykre dla kobiety przypadłości. Jedną z dość częstych i wstydliwych dolegliwości są problemy z wypróżnianiem się (najczęściej spowoddowane zwiększonym stężeniem progesteronu...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie - wskazania

w obawie przed bólem proszą o wykonanie tej operacji. Wskazania do jej przeprowadzenia są jednak ściśle określone. Cesarskie cięcie może być wykonane (...) Tak poważny zabieg jakim jest cesarskie...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie przy wadzie wzroku

Wśród wskazań do wykonania cesarskiego cięcia wymienia się: stan po 2 x lub więcej cięciach cesarskich, przeszkody porodowe: mięśniaki macicy, guzy (...) . Cesarskie cięcie nie jest...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Nowe rekomendacje odnośnie cesarskiego cięcia

Nowe rekomendacje odnośnie cesarskiego cięcia

W celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa w czasie porodu specjaliści proponują, aby 19 proc. z nich odbywało się za pomocą cesarskiego cięcia (...) niż 10-15 proc. porodów odbywało się za pomocą cesarskiego...