Trwa ładowanie...

Cesarskie cięcie już niemodne?

Cesarskie cięcie czy poród naturalny to dylemat wielu kobiet, które są tuż przed rozwiązaniem. Ceny obu rodzajów porodu są identyczne. Jednak stwierdza się, że wśród przyszłych matek zaczyna panować moda na rodzenie w sposób naturalny. Cesarskie cięcie bez przeciwwskazań traci swoją popularność.

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"
spis treści

1. Porody przez cesarskie cięcie w statystykach

Badania prowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie mówią, że w ostatniej dekadzie wzrosła liczba porodów odbywających się przez cesarskie cięcie:

  • 1999 r. 18,1%,
  • 2000 r. 19,6%,
  • 2001 r. 21,7%,
  • 2003 r. 24,5%,
  • 2005 r. 27, 3%,
  • 2007 r. 29,8%,
  • 2008 r. 30,5%.

Przyszłe matki boją się naturalnego porodu i często chcą uniknąć bólu. Istnieje stereotyp, że cesarskie cięcie to bezbolesny i bezpieczny poród. Cesarka nie jest jednak zupełnie bezpieczną metodą porodu. Są także powikłania cesarskiego cięcia, które nie pojawiają się przy porodzie naturalnym.

2. Koszt cesarskiego cięcia

Poród przez cesarskie cięcie kosztuje tyle samo co poród naturalny. Wcześniej było inaczej - NFZ wypłacał szpitalowi więcej pieniędzy za cesarkę. Może właśnie dlatego szpitale nie promowały naturalnego rodzenia. Według najnowszych ustaleń liczba cesarskich cięć będzie malała. Ta sama cena za porody sztuczne i naturalne jest także w prywatnych klinikach.

Kobiety są bardziej świadome, że lepiej zdecydować się na poród naturalny. Cesarskie cięcie trzeba traktować jako ostateczność, choć wskazania do niego są obecnie bardzo szerokie. Jednak pacjentka nie może przystąpić do cesarskiego cięcia na własne życzenie - przyszła matka wspólnie z lekarzem rozważa taką możliwość, oczywiście mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo jej i dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.