Trwa ładowanie...

Cesarskie cięcie już niemodne?

Avatar placeholder
31.12.2014 09:46
Cesarskie cięcie już niemodne?
Cesarskie cięcie już niemodne? (Zdjęcie kobiety autorstwa David Veo Veksler / CC BY-SA 2.0)

Cesarskie cięcie czy poród naturalny to dylemat wielu kobiet, które są tuż przed rozwiązaniem. Ceny obu rodzajów porodu są identyczne. Jednak stwierdza się, że wśród przyszłych matek zaczyna panować moda na rodzenie w sposób naturalny. Cesarskie cięcie bez przeciwwskazań traci swoją popularność.

spis treści

1. Porody przez cesarskie cięcie w statystykach

Badania prowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie mówią, że w ostatniej dekadzie wzrosła liczba porodów odbywających się przez cesarskie cięcie:

  • 1999 r. 18,1%,
  • 2000 r. 19,6%,
  • 2001 r. 21,7%,
  • 2003 r. 24,5%,
  • 2005 r. 27, 3%,
  • 2007 r. 29,8%,
  • 2008 r. 30,5%.
Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Przyszłe matki boją się naturalnego porodu i często chcą uniknąć bólu. Istnieje stereotyp, że cesarskie cięcie to bezbolesny i bezpieczny poród. Cesarka nie jest jednak zupełnie bezpieczną metodą porodu. Są także powikłania cesarskiego cięcia, które nie pojawiają się przy porodzie naturalnym.

2. Koszt cesarskiego cięcia

Poród przez cesarskie cięcie kosztuje tyle samo co poród naturalny. Wcześniej było inaczej - NFZ wypłacał szpitalowi więcej pieniędzy za cesarkę. Może właśnie dlatego szpitale nie promowały naturalnego rodzenia. Według najnowszych ustaleń liczba cesarskich cięć będzie malała. Ta sama cena za porody sztuczne i naturalne jest także w prywatnych klinikach.

Kobiety są bardziej świadome, że lepiej zdecydować się na poród naturalny. Cesarskie cięcie trzeba traktować jako ostateczność, choć wskazania do niego są obecnie bardzo szerokie. Jednak pacjentka nie może przystąpić do cesarskiego cięcia na własne życzenie - przyszła matka wspólnie z lekarzem rozważa taką możliwość, oczywiście mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo jej i dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze