5 z 6Mniszek lekarski
W ziołolecznictwie nie powinno zabraknąć mniszka lekarskiego. I chociaż przez wielu z nas jest on uznawany za chwast, warto się do niego przekonać i poznać jego lecznicze właściwości.
Kwiaty zebrane wczesną wiosną wykazują działanie moczopędne. Specjaliści polecają je przy przewlekłych zapaleniach dróg żółciowych, pęcherza czy kamicy. Pomogą też przy infekcjach, w kaszlu, chrypce, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Syrop spożywamy dwa, trzy razy dziennie.
Jak go przygotować? Wystarczy 400 kwiatów, cytryna, litr wody i kilogram cukru. Kwiaty zalewamy wrzątkiem, ugniatamy i gotujemy przez kwadrans na małym ogniu. Następnie dodajemy cytrynę pokrojoną w plastry i odstawiamy na noc. Następnego dnia miksturę przelewamy przez lnianą chustkę i dodajemy cukier. Gotujemy do jego rozpuszczenia i przelewamy do szczelnie zamykanych pojemniczków.
Mniszek wpływa na prawidłową pracę wątroby i nerek oraz niweluje niestrawność. Cenne właściwości mają nie tylko jego kwiaty, ale i korzenie oraz liście. Te ostatnie to źródło witamin A, B, C, D, E i K.
Sprawdź też: Ten syrop z imbiru i marchewki powinna znać każda mama