Trwa ładowanie...

Fotelik dla dziecka w samochodzie

Avatar placeholder
05.06.2019 07:41
Fotelik dla dziecka w samochodzie
Fotelik dla dziecka w samochodzie (123rf)

Foteliki samochodowe dla dzieci należy wybierać bardzo uważnie. Dziecko siedzące w dobrze dopasowanym i właściwie umocowanym foteliku jest bardziej bezpiecznie podczas podróży. Dlatego powinno w nim przebywać podczas jazdy samochodem od urodzenia do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Rodzice często zastanawiają się, czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Poniżej kilka wskazówek.

1. Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

Przed zakupem warto posadzić w foteliku malca i sprawdzić, czy nie jest mu w nim za ciasno i czy ma miejsce na poruszanie rączkami i nóżkami. Warto także poprosić sprzedawcę o pokazanie, jak montuje się fotelik w samochodziei sprawdzenie, czy fotelik jest w nim stabilny. Poza tym warto pamiętać, że:

  • fotelik dla dziecka powinien spełniać wymagania europejskiej normy (aby to sprawdzić, należy przyjrzeć mu się - na foteliku jest specjalna nalepka),
  • musi być dopasowany do wieku i wagi małego podróżnika,
  • dzieci podczas jazdy zazwyczaj śpią, dlatego ważne jest, aby fotelik łatwo się rozkładał do pozycji półleżącej,
  • bezpieczny fotelik samochodowy to ten, który ma wyższe i masywniejsze boki,
  • pasy bezpieczeństwa w foteliku powinny być regulowane z łatwością i mieć takie też zapięcie, którego dziecko nie odepnie,
  • fotelik samochodowy dla dziecka musi mieć materacyk, który jest miły w dotyku i nawet latem nie podrażni skóry malca, a pokrycie fotelika powinno być zdejmowane do prania.

    2. Podczas podróży z dzieckiem w foteliku

Początkowo dziecko może stawiać opór przed nowym fotelikiem samochodowym. Może się w nim wiercić, płakać i próbować wydostać. Jednak rodzice powinni być konsekwentni, inaczej nie przekonają dziecka do jazdy w foteliku. Malec z czasem się przyzwyczai. Większe dzieci mogą wyjść z fotelika i rozpinać pasy, jeśli to się zdarzy, należy zatrzymać samochód i posadzić dziecko z powrotem na jego miejscu.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W trakcie podróży dobrze jest, gdy jedno z rodziców siedzi obok dziecka i bawi się z nim. Wtedy malec nie nudzi się. Warto zabierać dziecku zabawki do samochodu i książeczki do oglądania. W podróż można zabierać także płyty z bajkami do słuchania, z piosenkami i wierszykami dla dzieci.

Wskazane jest, aby rodzice kupowali dziecku specjalne zapinki i kolorowe maskotki na pasy. Bardzo praktyczne dla rodziców okażą się nakładki na siedzenia z wieloma kieszonkami z tyłu na przednich siedzeniach, tam można trzymać dziecięce zabawki.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze