Trwa ładowanie...

Fotelik dla dziecka w samochodzie

Foteliki samochodowe dla dzieci należy wybierać bardzo uważnie. Dziecko siedzące w dobrze dopasowanym i właściwie umocowanym foteliku jest bardziej bezpiecznie podczas podróży. Dlatego powinno w nim przebywać podczas jazdy samochodem od urodzenia do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Rodzice często zastanawiają się, czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Poniżej kilka wskazówek.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

Przed zakupem warto posadzić w foteliku malca i sprawdzić, czy nie jest mu w nim za ciasno i czy ma miejsce na poruszanie rączkami i nóżkami. Warto także poprosić sprzedawcę o pokazanie, jak montuje się fotelik w samochodziei sprawdzenie, czy fotelik jest w nim stabilny. Poza tym warto pamiętać, że:

  • fotelik dla dziecka powinien spełniać wymagania europejskiej normy (aby to sprawdzić, należy przyjrzeć mu się - na foteliku jest specjalna nalepka),
  • musi być dopasowany do wieku i wagi małego podróżnika,
  • dzieci podczas jazdy zazwyczaj śpią, dlatego ważne jest, aby fotelik łatwo się rozkładał do pozycji półleżącej,
  • bezpieczny fotelik samochodowy to ten, który ma wyższe i masywniejsze boki,
  • pasy bezpieczeństwa w foteliku powinny być regulowane z łatwością i mieć takie też zapięcie, którego dziecko nie odepnie,
  • fotelik samochodowy dla dziecka musi mieć materacyk, który jest miły w dotyku i nawet latem nie podrażni skóry malca, a pokrycie fotelika powinno być zdejmowane do prania.

    2. Podczas podróży z dzieckiem w foteliku

Początkowo dziecko może stawiać opór przed nowym fotelikiem samochodowym. Może się w nim wiercić, płakać i próbować wydostać. Jednak rodzice powinni być konsekwentni, inaczej nie przekonają dziecka do jazdy w foteliku. Malec z czasem się przyzwyczai. Większe dzieci mogą wyjść z fotelika i rozpinać pasy, jeśli to się zdarzy, należy zatrzymać samochód i posadzić dziecko z powrotem na jego miejscu.

W trakcie podróży dobrze jest, gdy jedno z rodziców siedzi obok dziecka i bawi się z nim. Wtedy malec nie nudzi się. Warto zabierać dziecku zabawki do samochodu i książeczki do oglądania. W podróż można zabierać także płyty z bajkami do słuchania, z piosenkami i wierszykami dla dzieci.

Wskazane jest, aby rodzice kupowali dziecku specjalne zapinki i kolorowe maskotki na pasy. Bardzo praktyczne dla rodziców okażą się nakładki na siedzenia z wieloma kieszonkami z tyłu na przednich siedzeniach, tam można trzymać dziecięce zabawki.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.