Trwa ładowanie...

Lęki nocne u dzieci

Avatar placeholder
09.10.2020 13:31
Lęki nocne u dzieci
Lęki nocne u dzieci (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Lęki nocne u dzieci są powodem do zmartwień niektórych rodziców. Dziecko budzi się z krzykiem, jest spocone i roztrzęsione, nie rozpoznaje rodziców. Takie epizody mogą się powtarzać co noc i trwać od 5 do 30 minut. Niestety nie ma sprawdzonego lekarstwa na lęki nocne, jednak na szczęście dzieci po prostu z tego wyrastają. Poradzenie sobie z lękami nocnymi u dzieci nie zawsze jest łatwe. Co może zrobić rodzic, aby problemy ze snem u dziecka zniknęły?

spis treści

1. Jak sobie radzić z lękami nocnymi u dzieci?

Krok 1. Bądź czujny. Zapisuj, kiedy dziecko miało lęki nocne i czy trwały długo. Przypomnij sobie, jak wyglądał dzień dziecka przed wystąpieniem lęków w nocy. Pozwoli to zaobserwować, czy lęki nie mają konkretnej przyczyny, którą można wyeliminować.

Krok 2. Zadbaj o odpowiednio wyposażoną sypialnię i łóżko dla dziecka. Schowaj wszystkie niepotrzebne przedmioty w pokoju dziecka. Pozamykaj okna. Zostaw w sypialni zapaloną lampkę.

Krok 3. Ustal stałe pory chodzenia spać. Niech dziecko nie chodzi spać zbyt późno. Okazuje się, że przemęczone, nie wysypiające się dobrze dzieci są bardziej narażone na wystąpienie koszmarów sennych. Odpoczynek i odstresowanie się może pomóc dziecku.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Krok 4. Zachowaj spokój. Lęki nocne mogą bardzo martwić rodziców i całą rodzinę dziecka. Jednak najczęściej nie są one aż tak groźne, a dziecko najczęściej o niczym rano nie pamięta. Po ataku bądź cierpliwa i przytul dziecko. Nie martw się też, gdy dziecko podczas pojawienia się lęku unika dotyku lub stawia opór. Stań z boku i upewnij się, że dziecko nie zrobi sobie w żaden sposób krzywdy. Pomimo że oczy dziecka są otwarte, tak naprawdę ono dalej śpi i nie jest świadome, co się dzieje. Nigdy nie podnoś głosu i nie próbuj obudzić dziecka.

Krok 5. By się uspokoić, można także skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem dziecka. Większość lekarzy uważa, że lęki nocne i koszmary senne u dziecka nie są niczym groźnym. Jeśli lęki nocne występują często i mają intensywny przebieg, lekarz może przepisać dziecku tabletki normujące sen. Można także udać się do psychologa i zapytać o radę.

Krok 6. Jeśli lęki nocne u dziecka są częste, spróbuj zaobserwować, kiedy się pojawiają. Jeśli potrafisz przewidzieć dokładny czas wystąpienie lęku, ustaw budzik, który wybudzi ze snu dziecko, zanim lęk się pojawi. Nastąpi wówczas zmiana cyklu snu i do nieprzyjemnego wydarzenia nie dojdzie.

Pomimo że nocne lęki u dzieci najczęściej zdarzają się w wieku od 3 do 12 lat, mogą się przytrafić także niemowlakowi. Warto, by świeżo upieczeni rodzice byli przygotowani na płacz dziecka wywołany lękami nocnymi. Taka sytuacja, pomimo iż nie jest dla rodziców przyjemna, nie stanowi zagrożenia dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Następny artykuł: Nawyki śpiącego dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze