Trwa ładowanie...

"Pytanie mamy" - odc. 2. Wszystko o atopowym zapaleniu skóry

 Dorota Mielcarek
21.02.2023 10:15

"Pytanie mamy" to cykl wideo, w którym odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące macierzyństwa. Z doświadczenia wiemy, że na bycie rodzicem nikt nas nie przygotuje - nawet najlepsza położna nie jest w stanie przekazać wszystkiego i przygotować na wyzwania, które stawia przed nami życie z dzieckiem.

W drugim odcinku rozmawialiśmy z prof. Barbarą Zegarską, dermatolożką, alergolożką, patronką medyczną programu "Rodziny Lipikar" La Roche-Posay o atopowym zapaleniu skóry. Dlaczego? Ponieważ to problem co piątego dziecka, a tym samym... co piątej rodziny.

- Z roku na rok dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest coraz więcej. Około 20 proc. maluchów do pierwszego roku życia ma objawy AZS. To jest duża populacja osób z tą chorobą. Zaznaczmy, że bardzo często towarzyszy ona pacjentowi całe życie - tłumaczy prof. Barbara Zegarska.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie uznawane za jeden z najpoważniejszych problemów dermatologiczno-alergicznych zarówno dorosłych, jak i dzieci. Co więcej, można wskazać jednego czynnika, który byłby odpowiedzialny za występowanie tej jednostki chorobowej, więc całkowite wyleczenie AZS jest prawie niemożliwe.

Stosuje się jedynie leczenie objawowe, które łagodzi uporczywy świąd skóry atopowej, jej suchość oraz zmniejsza dyskomfort. Jak rozpoznać AZS u dziecka? Jakie objawy wskazują na to schorzenie? Jakie kroki podjąć, by poprawić komfort życia malucha, który zmaga się z AZS? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze