Trwa ładowanie...

"Pytanie mamy". Prawidłowe nawodnienie o każdej porze roku. Rodzice zimą zapominają o jednym

 Karolina Rozmus
20.02.2023 12:17
Do nawodnienia dziecka powinna służyć wyłącznie woda
Do nawodnienia dziecka powinna służyć wyłącznie woda (Pixabay)

O tym, jak ważna jest woda, wiemy wszyscy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do odwodnienia może dojść także zimą, a szczególnie narażone na to są dzieci. W najnowszym odcinku "Pytanie Mamy" postanowiliśmy rozwiać wątpliwości dotyczące picia wody i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego nawodnienie jest tak ważne.

Dziecko do ukończenia pierwszego roku życia nie powinno dostawać soków
Dziecko do ukończenia pierwszego roku życia nie powinno dostawać soków (Pixabay)

1. Co powinno pić dziecko? Woda to najlepszy wybór

Ciało noworodka składa się w aż 75 proc. z wody i choć z biegiem czasu jej zawartość spada, to wciąż stanowi podstawę życia. Tymczasem wraz z pożywieniem dziecko pokrywa zapotrzebowanie na płyny w zaledwie 20 proc. Resztę trzeba uzupełnić. W jaki sposób?

- Pamiętajmy, że my w większości jesteśmy zbudowani z wody i patrząc m.in. na kwestię rozwoju mózgu, woda jest niezmiernie ważna już od wczesnego dzieciństwa. Ona ma też za zadanie dostarczanie różnych składników odżywczych – mówi w rozmowie z WP Parenting dr n. o zdr. Agnieszka Chruścikowska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk i wieloletni nauczyciel akademicki.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 3. Kształtowanie nawyku picia wody"

Według rekomendacji Amerykańskiej Akademii Pediatrii (ang. American Academy of Pediatrics, AAP) do czasu ukończenia pierwszego roku życia do ugaszenia pragnienia powinna służyć wyłącznie woda – soków nie należy podawać wcale!

- Polskie dzieci piją zdecydowanie zbyt mało wody – mówi wprost dietetyczka Centrum Respo, Klaudia Koniec.

Ekspertka przyznaje, że maluchy najchętniej wybierają napoje, soki lub słodzone herbatki. Zdaniem dr Chruścikowskiej to najgorszy z możliwych wyborów.

- Nasze mamy czy babcie podawały często dzieciom słodzone herbatki i soki, a to przede wszystkim zagrożenie tzw. próchnicą butelkową. Pamiętajmy też, że z próchnicą ma problem niemal 90 proc. polskiego społeczeństwa, a najbardziej narażone na nią są właśnie dzieci, nie tylko niemowlęta – przypomina.

2. Ile powinno pić dziecko i jaką wodę wybrać?

Ilość płynów, jaką dziecko powinno wypijać w ciągu dnia, wcale nie jest mała.

- U niemowlęcia to około 700 ml płynów, w to będzie się wliczać także mleko. Im dziecko jest starsze, tym więcej wody potrzebuje – od roku do trzech lat będzie to już 1300 ml, a po trzecim roku życia od 1,5 do 3 litrów płynów – mówi dietetyczka, Klaudia Koniec.

Od wieku dziecka zależy nie tylko ilość, ale także rodzaj wody.

- Dzieci do drugiego roku życia powinny zdecydowanie pić wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną, bo nie potrzeba im wielu minerałów w diecie. Co innego, jeśli mamy dziecko, które musi mieć wykluczony z diety nabiał. Wtedy prawdopodobnie może dojść do niedoboru wapnia, więc woda mineralna jest jednym ze źródeł dostarczania go z dietą – dodaje ekspertka.

Dr Chruścikowska zauważa, by przy zakupie wody w sklepie zwrócić uwagę na coś jeszcze.

- Wybierając wodę w sklepie, sprawdźmy, czy posiada ona atest, np. pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Taka woda została bardzo dobrze przebadana – podkreśla.

Ekspertki tłumaczą, że jeżeli jednak zdecydujemy się na wodę kranową, to pamiętajmy, że dziecko może ją bezpiecznie spożywać tylko w jednym przypadku – gdy zostanie przegotowana.

- Wydaje nam się, że problem wody pitnej w Polsce został rozwiązany dzięki temu, że Sanepid sprawdza przyłącza, jednak kontrole sanepidowskie nie obejmują wody w blokach: zawsze może coś do wody się dostać i doprowadzić do skażenia bakteriologicznego – ostrzega w rozmowie z WP Parenting dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

3. Jak zachęcić dziecko do picia wody? Zimą to również istotne

Okazuje się, że rodzice najczęściej mają świadomość, jak ważna jest woda, nie zawsze jednak ta wiedza idzie w parze z praktyką. Co robić? Zachęcać dziecko do picia wody i podsuwać mu jak najczęściej butelkę, czy czekać, aż maluch poczuje pragnienie i sam się upomni o wodę?

- Dopóki dziecko nie ma wyrobionego nawyku, to warto "biegać" za nim, podstawiać mu butelkę z wodą, żeby dziecko widziało, że ma dostęp do wody – sugeruje Klaudia Koniec.

Dietetyczka zdradza również, że dziecko można zachęcić, podając mu wodę w kolorowym kubku, bidonie z ulubionymi bohaterami bajek. Rodzic musi pamiętać o regularności. Niestety, wraz z odejściem upalnych letnich dni wielu rodziców zapomina o tym, jak istotne jest nawodnienie.

- Nawodnienie jest ważne przez cały rok, nie tylko latem, kiedy rzeczywiście częściej odczuwamy pragnienie. Pamiętajmy też, że dziecko jest niemal w ciągłym ruchu, poci się, traci wodę wraz z elektrolitami – przypomina dr Chruścikowska.

- Stałe nawadnianie malucha, pilnowanie, by sięgał po wodę, jest naprawdę bardzo ważne nawet zimą – apeluje ekspertka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze