Jakie korzyści płyną z picia wody?
Aż 70 proc. ciała człowieka stanowi woda, dlatego jej niedobór w krótkim czasie szkodzi zdrowiu. Wystarczy stracić zaledwie 1/5 wody z organizmu, by doszło do ciężkiego odwodnienia. Brak nawodnienia może wówczas prowadzić do śmierci. Dlaczego woda jest tak ważna?
Odpowiedź na to pytanie leży w licznych funkcjach, jakie pełni w naszym ciele. Główne jej zadania to: usuwanie produktów przemiany materii i transport składników odżywczych. Na tym nie kończy się jednak rola wody.
1. Najważniejsze zalety wody
Woda ma kluczowy wpływ na temperaturę ciała i liczne procesy biochemiczne, zachodzące w organizmie człowieka. Spożywając ją w odpowiednich ilościach, stwarzamy optymalne warunki do funkcjonowania poszczególnych narządów.
Picie wody wiąże się również z innymi korzyściami dla zdrowia. Są to:
- nawodnienie organizmu i skuteczne gaszenie pragnienia,
- poprawa przemiany materii,
- oczyszczanie organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji,
- zmniejszanie apetytu (woda "oszukuje" lekki głód),
- utrzymanie odpowiedniego pH komórek organizmu,
- ładny wygląd skóry (woda nawilża i ujędrnia skórę),
- poprawa sprawności intelektualnej i koncentracji (niewielki nawet brak wody na poziomie 2 proc. niekorzystnie wpływa na proces uczenia się),
- schładzanie ciała w upalne dni lub w trakcie treningu fizycznego,
- zastrzyk energii i chęci do działania,
- redukcja bólu głowy wywołanego zbyt małym nawodnieniem tkanki mózgowej,
- zapobieganie dolegliwościom bólowym mięśni i stawów poprzez ich uelastycznienie,
- ochrona przed chorobami nerek lub serca, nowotworami, zaparciami i żylakami odbytu,
- pomoc w utrzymaniu ciąży – płód potrzebuje właściwego nawodnienia środowiska, w którym się rozwija.
2. Woda dla urody
Gładka, zdrowa skóra to niewątpliwy atrybut urody. Jeśli chcesz, by twoja cera była nawilżona, jędrna i pozbawiona niedoskonałości, zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu. Każdego dnia wypijaj co najmniej 1,5 litra wody. Zadbaj przy tym, by była to woda wysokiej jakości, zawierająca dużo cennych dla zdrowia i urody składników mineralnych.
Wodę warto pić zarówno niegazowaną, jak i gazowaną – oba rodzaje oddziałują równie korzystnie na organizm, choć trzeba przyznać, że woda gazowana, z racji zawartości dwutlenku węgla, jest bardziej orzeźwiająca.
Po skonsultowaniu się z lekarzem, dobrym wyborem może okazać się wysoko zmineralizowana woda mineralna, zwłaszcza taka, która zawiera ponad 50 mg magnezu i więcej niż 100 mg wapnia. Pierwiastki te wpływają bowiem niezwykle korzystnie na funkcjonowanie organizmu, wygląd ciała (właściwości dietetyczne), koncentrację i samopoczucie.
Woda źródlana posiada mniej składników niż woda mineralna (< 500 mg minerałów na litr), ale ze względu na delikatną konsystencję jest polecana dla dzieci i kobiet ciężarnych.
Woda to neutralny pod względem smaku, pozbawiony kalorii napój, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie jej rodzaje są tak samo korzystne dla zdrowia i urody. Tak zwane wody smakowe, zawierające dodatek substancji słodzących, to nie najlepszy wybór dla osób, którym zależy na utracie wagi lub utrzymaniu jej na prawidłowym poziomie. Lepszą opcję stanowi zwykła woda mineralna, która nie tylko nie dodaje kalorii, ale i usprawnia przemianę materii.