Piękna skóra dzięki wodzie
Krem nawilżający, maseczka do twarzy i serum to kosmetyki, które znajdują się w niemal każdej kobiecej kosmetyczce. Mimo iż są nieocenione w poprawie wyglądu skóry suchej, ich działanie jest wyłącznie miejscowe. Nawet najlepszy preparat nie dostarczy wody do komórek skóry, dlatego pielęgnację cery należy uzupełnić odpowiednią podażą płynów.
1. Jak woda wpływa na skórę?
Nasze ciało w około 70% składa się z wody. Aż 2/3 wody zawartej w organizmie znajduje się wewnątrz komórek, pozostałe 1/3 to składnik płynów pozakomórkowych. Właściwe nawodnienie ciała warunkuje zdrowy, młody wygląd. Niestety, z wiekiem tracimy coraz więcej wody, elastyczność skóry zmniejsza się, a na jej powierzchni pojawiają się nieuniknione, choć niemile widziane zmarszczki. Pijąc około 2 litry wody każdego dnia, dostarczamy organizmowi zalecaną ilość płynów, zapewniając mu tym samym optymalne warunki do skutecznego usuwania produktów przemiany materii oraz toksyn. Przyczyniamy się również do właściwego nawilżenia skóry. Warto uświadomić sobie, że optymalne uwodnienie skóry, gwarantujące jej gładkość i miękkość, ma miejsce, gdy znajduje się w niej 20-30% wody. Przy spadku uwodnienia poniżej 20% pojawiają się oznaki suchości skóry.
Upiększające właściwości wody zostały potwierdzone w wielu badaniach klinicznych, które wykazały, że nawilżenie skóry można zwiększyć aż o 14% dzięki spożywaniu 1 litra wysokiej jakości wody mineralnej już po 42 dniach. Podobne efekty przynosi stosowanie kosmetyków zewnętrznych.
2. Jak poprawić wygląd skóry?
Naszym sprzymierzeńcem w staraniach o uzyskanie i zachowanie zdrowej, gładkiej skóry są suplementy diety, zawierające aminokwasy, ceramidy roślinne, przeciwutleniacze, chrząstkę ryb morskich oraz NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich optymalne działanie zapewnia nam właściwa podaż wody. Jest ona konieczna również do produkcji sebum – substancji pokrywającej skórę. Sebum (tzw. łój) składa się z potu i tłuszczu, a jego funkcją jest zatrzymywanie wilgoci w skórze. Niedopuszczanie do nadmiernej utraty wody przez skórę ma kluczowe znaczenie dla jej wyglądu – zbyt małe uwodnienie przyczynia się do uczucia pieczenia i napięcia skóry oraz do jej łuszczenia. Utratę wody przez naskórek można zredukować także poprzez spożycie witaminy E i nabiału zawierającego bakterie probiotyczne oraz kwas linolenowy. Dodatkową korzyścią jest w tej sytuacji poprawa funkcjonowania skóry.
Odpowiednią podaż wody i wartościową pod względem odżywczym dietę warto wspomóc prawidłową pielęgnacją skóry. Delikatne środki myjące, kremy nawilżające i maseczki, które oczyszczają oraz nawilżają skórę, nie ingerując jednocześnie zbyt mocno w jej barierę ochronną, to podstawa działań pielęgnacyjnych. Szczególnie godne polecenia są preparaty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwas mlekowy. Substancje te chronią skórę przed utratą wody i poprawiają poziom jej nawilżenia, dlatego warto skorzystać z ich cennych właściwości i włączyć je na stałe do codziennej pielęgnacji cery.