Trwa ładowanie...

Rola wody w organizmie - znaczenie wody, ile pić wody

Avatar placeholder
31.03.2021 13:41
Rola wody w organizmie - znaczenie wody, ile pić wody
Rola wody w organizmie - znaczenie wody, ile pić wody

Woda jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Wszelkie niedobory płynów w ciele mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych i nasz wygląd, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż wody.

Jej braki w organizmie prowadzą bowiem do odwodnienia, które jest groźne zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Warto pamiętać, że najmłodsi są bardziej podatni na odwodnienie, dlatego należy zadbać o to, by przyjmowali zalecane ilości płynów. Zapotrzebowanie organizmu na wodę rośnie w upalne letnie dni, co należy uwzględnić, podając maluchom więcej napojów.

spis treści

1. Rola wody w organizmie - znaczenie wody

Woda spełnia szereg funkcji w naszym organizmie. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym, korzystnym dla jego funkcjonowania, poziomie. Istotną rolą wody jest także usuwanie toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z organizmu. Niestety, ciało człowieka nie ma zdolności do magazynowania wody. Oznacza to, że jej straty należy na bieżąco uzupełniać. Wodę tracimy z organizmu w związku z różnymi procesami (oddychania, trawienia itp.), działaniami (nasilony wysiłek fizyczny), stanami (gorączka) i warunkami atmosferycznymi (wysoka temperatura powietrza).

Zobacz film: "Życiodajna woda - sprawdź, jak wpływa na funkcjonowanie organizmu"

Woda wspomaga proces oczyszczenia organizmu, ale na tym nie kończy się jej rola. Właściwa podaż wody zapewnia również optymalną pracę jelit i odpowiednie nawodnienie stolca.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Organizm człowieka potrzebuje wielu różnych składników odżywczych, dlatego codzienny jadłospis powinien być możliwie urozmaicony. W kwestii napojów jest jednak mniej wymagający – nie musimy pić soków, kawy ani herbaty. Jedynym naprawdę niezbędnym płynem jest woda. Obecnie możemy wybierać między różnymi jej rodzajami, ale szczególnie godna polecenia jest woda mineralna.

Zawartość składników mineralnych czyni z niej bowiem wartościowy napój, który oprócz nawodnienia zapewnia podaż cennych mikroelementów. Dużą popularnością cieszą się wysokozmineralizowane wody mineralne, które dzięki zawartości wapnia i magnezu pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie i przemianę materii.

Wysokozmineralizowane wody dostarczą nam potrzebnych składników odżywczych
Wysokozmineralizowane wody dostarczą nam potrzebnych składników odżywczych (123RF)

2. Rola wody w organizmie - ile pić wody?

Od właściwego nawodnienia organizmu zależy nasz nastrój, stan skóry i poziom energii, ale większość osób pije wodę dopiero po pojawieniu się uczucia pragnienia. Suchość w ustach i wyraźna potrzeba przyjęcia płynów jest jednak stosunkowo późną oznaką niedoboru wody. Naszym celem powinno więc być niedopuszczenie do wystąpienia uczucia pragnienia poprzez systematyczne spożywanie różnych napojów.

Eksperci zalecają, by dorosłe osoby piły 1,5 litra wody każdego dnia. Taka ilość jest jednak niewystarczająca, gdy intensywnie ćwiczymy lub potrzebujemy więcej płynów w związku z wysoką temperaturą powietrza, ciążą, odchudzaniem itp.

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda
Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda [6 zdjęć]

Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin.

zobacz galerię

Wówczas warto mieć przy sobie butelkę wody mineralnej i sączyć ją co kilka minut małymi łykami. Warto uświadomić sobie, że woda to nasz sprzymierzeniec w trakcie odchudzania – gdy pojawia się lekkie ssanie w żołądku, szklanka wody pomaga nam „oszukać” głód i oddalić ochotę na kaloryczną przekąskę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze