Trwa ładowanie...

Kawa a karmienie piersią

Avatar placeholder
08.10.2020 10:38
Kawa a karmienie piersią
Kawa a karmienie piersią (Zdjęcie kawy / Shutterstock)

Kawa a karmienie piersią – niektórym mamom wydaje się, że każda ilość kawy podczas karmienia piersią jest dozwolona, inne całkowicie sobie jej w tym czasie odmawiają. Tymczasem najważniejsze to zachować umiar. Niewielka ilość kofeiny zawartej w kawie nie zaszkodzi dziecku, jednak nadużywanie kawy podczas karmienia piersią może być niekorzystne dla maluszka.

spis treści

1. Jaka ilość kawy jest bezpieczna podczas karmienia piersią?

Dwie filiżanki niezbyt mocnej, doprawionej mlekiem kawy dziennie nie powinny stanowić problemu dla dziecka. Innymi słowy, dopuszczalna ilość kofeiny w diecie mamy to 300 mg na dzień. Do mleka, a zatem także i do dziecka przedostaje się około 1 proc. kofeiny, którą ma w organizmie matka. Jednak pamiętajmy, że w pierwszych miesiącach życia dziecka organizm nie potrafi jeszcze efektywnie pozbywać się kofeiny. Będzie się ona więc akumulowała w jego tkankach.

Niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na kofeinę i reagują bólem brzuszka lub złym nastrojem nawet na niewielką ilość kofeiny zawartej w kawie czy w innych produktach. Wtedy lepiej nie podrażniać brzuszka dziecka i zrezygnować z kawy na jakiś czas. Nie jest prawdą, że picie kawy czy dostarczanie sobie kofeiny za pomocą innych produktów zmniejsza ilość mleka w piersiach matki. Żadne badania tego nie dowiodły. Kawa podczas karmienia piersią nie jest szkodliwa, ale powinna być spożywana w rozsądnych dawkach.

Zobacz film: "Kawa zbożowa - jakie ma właściwości?"

Jaka ilość kawy jest zakazana w ciąży? Więcej niż 2-3 filiżanki dziennie (albo więcej niż 300 mg kofeiny) lub picie bardzo mocnej, czarnej kawy może się odbić na samopoczuciu, zarówno matki, jak i dziecka. Oboje mogą mieć zły nastrój, być pobudzeni, mieć problemy ze snem, co jest szczególnie niekorzystne dla dziecka, które potrzebuje jeszcze dużo snu.

2. Kofeina w produktach żywnościowych i napojach

Ilość kofeiny w kawie nie zawsze jest taka sama. Istnieją także inne źródła kofeiny, które zwiększają poziom kofeiny w organizmie, zarówno u mamy, jak i u dziecka. Kawa czarna mielona, 230 ml to około 102-200 mg kofeiny. Natomiast 250 ml latte lub cappuccino to 150 g kofeiny. Espresso w zależności od przygotowania, to 30-90 mg kofeiny.

Napoje słodzone, raczej niezalecane ze względu na puste kalorie i sztuczne dodatki, zawierają różne ilości kofeiny – od 35 mg do zera. Trzeba jednak przeczytać informacje zawarte na opakowaniu. Napoje typowo energetyzujące mogą zawierać około 50 mg kofeiny do nawet 85 mg.

Pamiętajmy, że także czekolada jest źródłem kofeiny, szczególnie jej ciemna odmiana. Może zawierać około 31 mg kofeiny na 40 gramów. Czekolada mleczna zawiera jej trzy razy mniej. 230 ml kawowych lodów to aż 50-60 mg kofeiny, a szklanka gorącego kakao może jej zawierać od 3 do 31 mg. Kofeinę mogą zawierać niektóre leki przeciwbólowe i leki na przeziębienie. Zawsze dokładnie czytajmy ulotkę i podczas karmienia piersią nie bierzmy nigdy leków bez konsultacji z lekarzem.

Pamiętajmy, aby zawsze przy podliczaniu ilości kofeiny dostarczanej do organizmu, brać pod uwagę nie tylko kawę i napoje energetyzujące, ale także czekoladę, napoje słodzone i lody. Kawa w rozsądnych ilościach nie zagraża dziecku, ale lepiej zawsze kontrolować nastrój maluszka. Jeśli pogorszy się po dniu szczególnie obfitującym w źródła kofeiny, lepiej nieco ograniczyć ich spożycie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze