Trwa ładowanie...

Soki dla niemowląt

Pojenie niemowląt, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie powinno odbywać się wcześniej aniżeli w czasie poszerzania diety u dziecka. W związku z tym dzieci karmione piersią powinny otrzymywać napoje po 7 miesiącu życia, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym po 5 miesiącu życia. Warto jednak wiedzieć, jakimi wytycznymi się kierować, by wartości odżywcze soków były w prawidłowy sposób dostarczane dziecku.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

1. Właściwości soków

Podawanie soków dzieciom pozwala na dostarczanie im naturalnych składników mineralnych i witamin, które mają znaczenie w kształtowaniu się odporności dziecka. Warto je zatem podawać, lecz nie należy jedynie nimi poić malucha. Woda to podstawowe źródło płynu w diecie dziecka, jednak odpowiednio dobrane i podane dziecku soki mają nie tylko walory smakowe, ale i wartości odżywcze.

Wraz z rozszerzaniem diety należy korzystać z soków przeznaczonych dla odpowiedniego wieku. Można i zaleca się dla dzieci do ukończenia 3 roku życia podawanie soków produkowanych wyłącznie dla dzieci. Powodem jest fakt odpowiednio dobranych produktów ze sprawdzonych upraw oraz braku dosładzania ich cukrem. Można także samemu przygotowywać soki dla niemowląt, jednak do tego również należy wykorzystywać produkty z upraw, które nie stosują nawozów sztucznych. Praktycznie wszystkie soki warzywne przygotować można na bazie soku z marchwi. Poniżej sprawdzony przykład.

Sok z marchwi
Potrzebne będzie:

  • kilka sztuk marchwi,
  • woda.

Przygotowanie:
Narzędzia używane do przygotowania soku powinny być wcześniej dokładnie umyte i wyparzone. Marchewkę należy oczyścić za pomocą szczoteczki, następnie oskrobać, a potem dokładnie opłukać i sparzyć wrzątkiem. Potem należy ją zetrzeć na specjalnej części tarki przeznaczonej do tarcia owoców i warzyw. Tak przygotowaną marchew trzeba przetrzeć dodatkowo przez gęste sito. Oczywiście wszystko szybciej można przygotować w specjalnych sokowirówkach.

Niemowlęta sokami potrafią się też najeść, dlatego też ich nadmiar zmniejsza apetyt u dziecka. Warto pamiętać, by nie przekraczać dawki 50-100 ml dla dzieci do 1 roku życia, a 150-180 ml dla dzieci powyżej 1 roku życia. Przekroczenie dziennego zapotrzebowania może spowodować rozwolnienie u dzieci, wzdęcia, biegunkę lub inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zbyt częste podawanie soków może przyczynić się również do otyłości u dzieci, a także do rozwoju próchnicy. Zaleca się także podawanie soków niemowlętompoprzez kubek niekapek, butelkę z ustnikiem lub łyżeczką. Podawanie dziecku soku w butelce ze smoczkiem może przyspieszyć pojawienie się próchnicy.

2. Jaki soczek dla niemowlęcia?

Pierwsze soki dla niemowląt to zawsze soki jednoskładnikowe i najczęściej są to soki jabłkowe. Zaczynając od podawania 2-3 łyżek, można zauważyć, czy nastąpiła reakcja uczuleniowa na nowe produkty. Już po miesiącu spożywania soku jabłkowego w zaleconej ilości warto wprowadzić soki warzywne, tj. marchewkowy, dyniowy, z czarnych jagód. Potem, wraz z rozszerzaniem diety, warto podawać soki z malin, moreli, gruszek, brzoskwiń, winogron, bananów. Dopiero po roku można wprowadzać cytrusy, jak i soki warzywne mieszane.

Soki mają bardzo duże wartości odżywcze i smakowe. Jednakże w nadmiarze, zamiast pomagać, mogą zwyczajnie zaszkodzić. Dlatego tak istotne jest odpowiednie ich podawanie pod względem ilości, jakości i sposobu przygotowania.

mgr Urszula Rogalska

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.