Soki dla niemowląt
Pojenie niemowląt, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie powinno odbywać się wcześniej aniżeli w czasie poszerzania diety u dziecka. W związku z tym dzieci karmione piersią powinny otrzymywać napoje po 7 miesiącu życia, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym po 5 miesiącu życia. Najnowsze wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii mówią, aby nie podawać soków dla niemowląt, przed ukończeniem pierwszego roku życia. Warto wiedzieć, czym się kierować, by wartości odżywcze soków były w prawidłowy sposób dostarczane dziecku.
1. Właściwości soków
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi AAP, dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia nie powinno się podawać żadnych soków, chyba, że na wyraźne polecenie lekarza, powinno się je zastępować owocami. Mimo to, w Polsce wciąż dostępne są soki po 4- tym miesiącu życia, a wielu rodziców nie wyobraża sobie poić dzieci jedynie wodą, choć jest ona podstawowym źródłem płynów w diecie.
Wraz z rozszerzaniem diety wielu z nas korzysta z soków przeznaczonych dla odpowiedniego wieku. Dzieciom do ukończenia 3 roku życia powinny być podawane soki produkowane wyłącznie dla dzieci.
Są to odpowiednio dobrane produkty ze sprawdzonych upraw, nie dosładzane cukrem. Taki soki można przygotować samemu, jednak do tego również należy wykorzystywać produkty z upraw, które nie stosują nawozów sztucznych. Właściwie wszystkie soki warzywne przygotować można na bazie soku z marchwi. Poniżej podajemy sprawdzony przepis:
Sok z marchwi
Potrzebne składniki:
- kilka sztuk marchwi;
- woda.
Przygotowanie:
Narzędzia używane do przygotowania soku powinny być wcześniej dokładnie umyte i wyparzone. Marchewkę należy oczyścić za pomocą szczoteczki, następnie oskrobać, a potem dokładnie opłukać i sparzyć wrzątkiem. Następnie należy ją zetrzeć na specjalnej części tarki przeznaczonej do owoców i warzyw. Tak przygotowaną marchew przecieramy dodatkowo przez gęste sito. Jeśli posiadamy sokowirówkę, możemy jej użyć.
Warto pamiętać, by nie przekraczać dawki 50-100 ml dla dzieci do 1 roku życia, a 150-180 ml dla dzieci powyżej 1 roku życia, ponieważ niemowlęta często najadają się sokiem. Przekroczenie dziennego zapotrzebowania może spowodować:
- rozwolnienie u dzieci;
- wzdęcia;
- biegunkę;
- inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Zbyt częste podawanie soków może przyczynić się również do otyłości u dzieci, a także do rozwoju próchnicy.
Zaleca się podawanie soków niemowlętom poprzez kubek niekapek, butelkę z ustnikiem lub łyżeczką. Podawanie dziecku soku w butelce ze smoczkiem może przyspieszyć pojawienie się próchnicy.
2. Jaki soczek dla niemowlęcia?
Pierwsze soki dla niemowląt to zawsze soki jednoskładnikowe, najczęściej jabłkowe. Zaczynając od podawania 2-3 łyżek, można zaobserwować, czy nastąpiła reakcja uczuleniowa na nowe produkty.
Już po miesiącu spożywania soku jabłkowego w zaleconej ilości można wprowadzić soki warzywne, tj. marchewkowy, dyniowy, z czarnych jagód. Potem, wraz z rozszerzaniem diety, warto podawać soki z malin, moreli, gruszek, brzoskwiń, winogron, bananów. Dopiero po roku można wprowadzać cytrusy, jak i soki warzywne mieszane.
Soki mają bardzo duże wartości odżywcze i smakowe. Jednakże w nadmiarze, zamiast pomagać, mogą zwyczajnie zaszkodzić. Dlatego tak istotne jest odpowiednie ich podawanie pod względem ilości, jakości i sposobu przygotowania.