Trwa ładowanie...

Rozwolnienie u niemowlaka

Avatar placeholder
29.06.2021 23:28
Rozwolnienie u niemowlaka
Rozwolnienie u niemowlaka

Rozwolnienie zdarza się raz na jakiś czas u każdego niemowlaka i nie jest to powodem do niepokoju. Pojawia się od czasu do czasu zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Przyczyną może być np. infekcja tzw. grypa żołądkowa, czyli biegunka wywoływana przez rotawirusy.

spis treści

1. Przyczyny rozwolnienia u niemowląt

Całkowicie normalne u dziecka jest wydalanie około pięciu stolców dziennie i nie oznacza to rozwolnienia, szczególnie jeśli kupka niemowlaka jest papkowata, nie wodnista. Jeśli maluch zrobi wodnistą kupkę raz, ale nie oddaje stolca zbyt często i - poza tą jedną - pozostałe kupki są normalne, to jeszcze nie jest rozwolnienie.

U dzieci karmionych mieszankami mlecznymi robienie kupki raz dziennie jest całkiem normalne. U dzieci karmionych naturalnie, kupka zdarza się częściej. Częściej też pojawiają się okazjonalne, dość luźne stolce.

Jeśli rzadkie stolce u dziecka utrzymują się dłużej i towarzyszą im dodatkowo, np. wymioty, może to oznaczać infekcję. Najczęściej jest to biegunka rotawirusowa, chociaż przyczyną rozwolnienia może być także alergia pokarmowa, niestrawność z powodu np. nieprawidłowo przygotowanej mieszanki mlecznej, infekcja (przeziębienie), stosowanie antybiotyków, zatrucie pokarmowe czy, rzadziej, niedobory enzymów trawiennych.
Objawy biegunki u niemowlakato:

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
  • wodniste stolce,
  • częste robienie kupki,
  • gorączka,
  • nietypowy kolor lub zapach kupki,
  • śluz w kupce.

2. Co robić, kiedy dziecko ma rozwolnienie?

Biegunka trwająca jeden dzień nie jest powodem do niepokoju. Należy jednak w tym czasie pamiętać przede wszystkim o higienie oraz nawadnianiu dziecka. Trzeba zwracać uwagę na mycie rąk przed i po karmieniu, sterylizowanie butelek, jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym.

Wszyscy członkowie rodziny powinni często myć ręce wodą z mydłem, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ewentualnej infekcji. Jest to także środek przeciwdziałający pojawieniu się rotawirusów w otoczeniu dziecka.

Szczególnie ważne u niemowląt jest niedopuszczanie do odwodnienia. Jeśli maluch często robi wodnistą kupkę, bardzo szybko traci wodę, ze względu na niewielkie rozmiary ciała.

Do odwodnienia może dojść także, jeśli dziecko wymiotuje. Wtedy należy, oprócz normalnego karmienia, podawać dziecku wodę lub - po konsultacji z lekarzem - specjalne płyny zapobiegające odwodnieniu, które są dostępne w aptekach.

Nie należy podawać dziecku soków owocowych, napojów gazowanych czy czegokolwiek zawierającego glukozę. Niewchłonięty cukier sprowadza wodę do jelit i nasila biegunkę.

Odwodnienie ma następujące objawy u niemowląt:

  • bladość,
  • suchość w ustach,
  • wyczerpanie,
  • rozdrażnienie,
  • wklęsłe ciemiączko,
  • zatrzymanie moczu,
  • brak apetytu,
  • płacz bez łez.

Jeśli dojdzie do odwodnienia, dziecko należy hospitalizować. W przypadku, jeśli dziecko wydali w ciągu doby ponad sześć wodnistych stolców lub zwymiotuje ponad trzy razy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Trzeba wziąć dziecko do lekarza także, jeśli wymioty utrzymują się dłużej niż jeden dzień. Jeśli w wymiotach lub kupce niemowlaka pojawi się krew, należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Rzadka kupka u niemowlaka - czy może być groźna i jak jej zapobiegać?.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze