Trwa ładowanie...

"Pytanie mamy". Codzienna pielęgnacja skóry z AZS - kompleksowo opisane codzienne rytuały

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 20.02.2023 12:16
Pielęgnacja skóry z AZS - codzienne rytuały
Pielęgnacja skóry z AZS - codzienne rytuały (Getty Images)

Atopowe zapalenie skóry może dotyczyć nawet 20 proc. noworodków i 3 proc. dorosłych. Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń skóry, które w dużym stopniu wpływa na codzienne życie. Jakie leczenie zastosować, aby to życie ułatwić? Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja? Jakie rytuały należy wprowadzić? Na nurtujące rodziców pytania odpowie prof. Barbara Zegarska, dermatolog, alergolog, patronka medyczna programu "Rodziny Lipikar" La Roche-Posay w najnowszym cyklu zrealizowanym przez portal WP Parenting - "Pytanie mamy".

Codzienna pielęgnacja skóry z AZS
Codzienna pielęgnacja skóry z AZS (Getty Images)

1. AZS - najważniejsza jest świadomość

Atopowe zapalenie skóry należy do chorób przewlekłych. Jej źródło leży w genach pacjenta. AZS zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, ale dotyka również znaczną liczbę dorosłych.

Objawami charakterystycznymi dla AZS jest silny świąd oraz nawracające okresy zaostrzenia. Świadomość, właściwa pielęgnacja oraz znajomość czynników intensyfikujących objawy choroby, mogą pomóc w łagodzeniu zmian skórnych.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 2"

Jednak poziom tej świadomości nadal nie jest zbyt wysoki. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat dla WP Parenting, wynika, że aż 62 proc. rodziców posiada dzieci lub zna rodziców dzieci, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Natomiast zaledwie 39,5 proc. dorosłych ma świadomość, że dzieci chore na AZS powinny unikać długich kąpieli w gorącej wodzie.

Co zrobić, aby podnieść tę świadomość? Przede wszystkim edukować!

2. Główną bronią w walce z AZS jest odpowiednia pielęgnacja!

Rodzice dzieci z AZS przyznają, że do pielęgnacji skóry swoich pociech najczęściej wykorzystują specjalne kremy i kosmetyki (82,1 proc. wskazań). Dwie trzecie stosuje kąpiele z emolientem, zaś 46,2 proc.rezygnuje z kąpieli z detergentem. Natomiast 39,5 proc. rodziców unika gorących i długich kąpieli.

Prof. Barbara Zegarska zaznacza, że po postawieniu diagnozy odpowiednio skrojona do potrzeb pacjenta z AZS pielęgnacja powinna towarzyszyć choremu praktycznie przez całe życie.

- Skórę należy prawidłowo natłuszczać i nawilżać - stosować odpowiednie preparaty, które z jednej strony będą stanowiły taką "kołderkę zabezpieczającą", aby woda nie "uciekała" z naskórka, a z drugiej strony wnikały w głąb skóry, zatrzymywały wodę i działały na mikrobiom - tłumaczy ekspertka.

Jak powinien wyglądać taki codzienny rytuał pielęgnacyjny? Jakie zachowania nie służą dzieciom zmagającym się z AZS?

3. Nawilżanie skóry jest kluczowe

Najważniejszą bronią w walce z AZS jest codzienna pielęgnacja i stosowanie odpowiednich kosmetyków do wrażliwej skóry ze zmianami atopowymi, aby nie dopuszczać do nasilenia objawów. Dlatego też, aby skóra po kąpieli nie stawała się sucha i swędząca, należy odpowiednio ją zabezpieczyć i zatrzymać niezbędne nawilżenie. Do pielęgnacji ciała nie należy stosować kosmetyków zawierających alkohol.

- Czytajmy składy! W dermokosmetykach powinny znajdować się kwasy omega 3, 6, 9, ceramidy, substancje, które wyrównują mikrobiom. Te preparaty powinny być przyjazne dla pacjenta, nie powinny się lepić. Nie stosujemy również olejków - one mają często działanie komedogenne - wylicza prof. Barbara Zegarska.

4. Dobroczynne emolienty

Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są emolienty. To substancje o silnie regenerującym i natłuszczającym działaniu, które zabezpieczają i odbudowują uszkodzoną warstwę hydrolipidową skóry. Charakteryzują się również działaniem zmiękczającym. Są one dostępne w formie balsamów, kremów, a także produktów do kąpieli.

5. Zimna woda zdrowia doda

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji jest kąpiel - najlepiej w letniej wodzie. Dziecko, które zmaga się z atopowym zapaleniem skóry, powinno być myte raz dziennie, najlepiej wieczorem, po to, aby pozbyć się brudu i bakterii, które po całym dniu gromadzą się na skórze. Podczas kąpieli nie używaj drażniących mydeł, zwłaszcza barwionych i perfumowanych. Dzięki temu egzema będzie mniej dokuczliwa.

- Kąpiel powinna trwać, 2-3 minuty. Jeżeli dziecko chce się dłużej pobawić w wannie, to wlejmy do wody specjalny preparat, przeznaczony dla dzieci cierpiących na AZS, który kupimy w aptece - tłumaczy prof. Barbara Zegarska.

6. Zdradzieckie alergeny

Jeżeli twoje dziecko zmaga się z AZS, w miarę możliwości unikaj alergenów.

Detergenty, perfumy, sierść zwierząt - wywołują u niektórych osób ostrą reakcję alergiczną. Zrezygnuj z nich. Płyny do prania wypełnione po brzegi substancjami zapachowymi, również nie będą dobrym wyborem. Płucz pranie dwa lub trzy razy, by pozbyć się chemii, która dostała się do tkanin, a potem będzie miała kontakt ze skórą twojej pociechy. Zwracaj uwagę na skład produktu i to, czy posiada on odpowiednie certyfikaty.

- Warto zainwestować w ubranka i pościel dla alergików. Oczyszczacze powietrza, które niwelują występowanie alergenów wziewnych, również będą dobrym nabytkiem. Jestem daleka od tego, aby powiedzieć, że należy oddać zwierzę, które już w domu jest, po diagnozie AZS, ponieważ taka decyzja wiąże się z niesamowitym stresem. W skórze występują różnego rodzaju neuromediatory, pod wpływem stresu dochodzi do zmian zapalnych i może dojść do zaognienia objawów AZS - zaznacza prof. Barbara Zegarska.

7. "Szlaban na drapanie"

Atopowe zapalenie skóry wywołuje męczące swędzenie. Drapanie skóry prowadzi do dalszych uszkodzeń naskórka. Ze względu na fakt, iż chorzy na atopowe zapalenie skóry mają zwiększoną skłonność do zakażeń bakteryjnych, zmieniona chorobowo skóra jeszcze łatwiej ulega podrażnieniu i stanom zapalnym, co w efekcie nasila świąd. Żeby uniknąć podrażnień, skórę malucha owiń bandażem lub gazą.

8. List zakazanych pokarmów

- Tutaj działajmy na zasadzie obserwacji - jeśli widzimy, że jakieś pokarmy szkodzą dziecku, to je eliminujemy. Nie dawajmy dziecku kolorowych wód do picia, cukierków, które mają różnego rodzaju barwniki, czekolady, orzechów, pikantnych rzeczy. Sprawdźmy, czy maluch ma alergie na jajka, czy mleko. Unikamy substancji zapachowych, konserwantów - w skrócie unikamy chemii. Kiedyś AZS nazywano skazą białkową, ponieważ to schorzenie zaczyna się często z wprowadzeniem różnego rodzaju pokarmów do diety dziecka - wyjaśnia ekspertka.

9. Leki

Niestety pomimo tak dużego rozwoju medycyny w dalszym ciągu nie wynaleziono leku, który raz na zawsze zlikwidowałby wszystkie przyczyny i dolegliwości dotyczące skóry atopowej. Jeśli zmiany nie są nasilone, zwykle stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowym, immunomodulującym lub przeciwinfekcyjnym. Jeśli objawy są mocno nasilone, lekarz może zdecydować o leczeniu ogólnoustrojowym.

- Dziś mamy dostęp do fantastycznych preparatów tzw. leków biologicznych. W specjalnych zakładach opieki zdrowotnej, które mają tzw. programy lekowe, w ciężkich przypadkach te substancje są stosowane. Jest cała gama preparatów do stosowania zewnętrznego, jednak podkreślam, że to już nie jest pielęgnacja, ale leczenie. I to lekarz decyduje, kiedy i jaki preparat zastosować - zaznacza prof. Barbara Zegarska.

Leczenie miejscowe w przypadku większości pacjentów cieszy się dużym powodzeniem. Jego głównym zadaniem jest zmniejszenie świądu skóry, a także regeneracja uszkodzonej skóry i odbudowa warstwy hydrolipidowej.

Najtrudniejsza, ale i najważniejsza w leczeniu AZS jest systematyczność. Aby dobrana przez lekarza pielęgnacja była skuteczna, musi być stosowana regularnie. Jeśli rodzice będą przestrzegać zaleceń specjalistów, mogą mieć pewność, że skóra ich pociech będzie w o wiele lepszej kondycji, a objawy AZS nie będą aż tak dokuczliwe.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze