Trwa ładowanie...

"Pytanie mamy". Jak wyrobić u dziecka nawyk picia wody? Ekspertka zdradza prosty trik

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 20.02.2023 12:17
Jaka woda będzie najlepsza dla dziecka?
Jaka woda będzie najlepsza dla dziecka? (Getty Images)

Woda to nieodłączny element zdrowego trybu życia, dlatego warto sięgać po nią jak najczęściej. Niestety na drodze do odpowiedniego nawodnienia napotykamy wiele problemów - nie wiemy jaką wodę wybrać, ile jej spożywać, nie odpowiada nam jej neutralny smak. Jednak czy regularne picie wody może stać się nawykiem? Oczywiście! Klaudia Koniec, dietetyczka z Centrum Respo, w najnowszym cyklu zrealizowanym przez portal WP Parenting - "Pytanie mamy" udowadnia, że prawidłowego nawadniania można się nauczyć, wystarczy poznać kilka "sztuczek", które nam w tym pomogą.

Jak wyrobić u dziecka nawyk picia wody?
Jak wyrobić u dziecka nawyk picia wody? (Getty Images)

1. Woda zdrowia doda

Picie wody powinno być systematycznym i przede wszystkim przyjemnym nawykiem, a nie wymuszoną czynnością, o której przypominamy sobie raz na jakiś czas. Jak go wyrobić?

- Najmłodsi piją zdecydowanie za mało wody. Wolą ugasić pragnienie sokiem czy herbatką. A to nie jest najlepszy wybór - przekonuje Klaudia Koniec, dietetyczka z Centrum Respo.

- To dorośli w tej kwestii powinni "świecić przykładem". Zrezygnujmy z napojów słodzonych na rzecz wody. Dopóki dziecko nie ma wyrobionego nawyku częstego picia wody, warto mu ciągle o niej przypominać. Nie zmuszajmy malucha do picia, ale sprawmy, by nasza pociecha wiedziała, że ta woda zawsze jest pod ręką. Dobrym pomysłem jest również zakup kolorowych szklanek czy bidonu np. z bohaterami ulubionej bajki naszej pociechy. Wybierajmy butelki z dziubkiem - maluchowi będzie zdecydowanie łatwiej z takich pić. Co więcej, aby "uatrakcyjnić" wodę, możemy dodawać do niej np. owoce i miętę - tłumaczy eskpertka.

Warto skorzystać z tych kilku "sztuczek", by przekonać pociechę do picia wody, bo ilość płynów, jaką dziecko powinno wypijać w ciągu dnia, wbrew pozorom wcale nie jest mała.

- Dorośli powinni wypić dziennie około trzech litrów płynów. A dzieci - to zależy od wieku. U niemowlęcia to około 700 ml, w to będzie się wliczać także mleko. Im dziecko jest starsze, tym więcej wody potrzebuje. Dzieci do trzeciego roku życia powinny przyjmować 1300 ml, a po trzecim roku życia - od 1,5 litra do 2 litrów. Nastolatek powinien już pić podobne wartości do dorosłego - mówi Klaudia Koniec.

2. Jaka woda będzie najlepsza dla dziecka?

Zalecenia w zakresie spożycia wody przez niemowlęta i dzieci zostały przedstawione w 2011 roku i opublikowane jako standard medyczny. Zgodnie z tym standardem uważa się, że w żywieniu, zwłaszcza najmłodszej części populacji, zaleca się wody źródlane.

- Dzieci do drugiego roku życia powinny pić wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną, gdyż nie potrzebują w swojej diecie dużej ilości minerałów. Jeśli nasza pociecha z jakiegoś powodu musi mieć wykluczony z diety nabiał, może u niej wystąpić niedobór wapnia. Wtedy warto takiemu maluchowi podawać wodę mineralną - przekonuje Klaudia Koniec.

Ponadto niektóre wody dostępne na rynku mają pozytywną opinię odpowiedniej jednostki badawczo-naukowej oceniającej produkty przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Rodzice powinni zwracać na nie szczególną uwagę.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące rodzaju wody i jej składu znajdziemy na etykiecie produktu.

3. 100 proc. ekologii, 0 proc. wyrzutów sumienia

Oprócz składu powinniśmy również zwracać uwagę na to, z czego wykonana jest butelka. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - by zatroszczyć się o środowisko.

Świadomość ekologiczna Polaków z roku na rok rośnie. W ostatnich latach eksperci zwracają szczególną uwagę na zużycie plastiku, który często trafia do środowiska naturalnego zamiast do recyklingu.

Dlatego niektóre filmy idąc z proekologicznym nurtem, tworzą opakowania wykonane w 100 proc. z przetworzonego plastiku.

- Przy wyborze odpowiedniej wody kierujmy się zarówno jej jakością, optymalnym składem, jak i odpowiedzialnością producentów za środowisko. Jak to sprawdzić? Chociażby weryfikując czy dana firma podejmuje działania na rzecz planety i minimalizowania wpływu na nią, np. poprzez starania na rzecz podwyższania poziomu zbiórki opakowań w Polsce - mówi Paulina Kaczmarek, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju Żywiec Zdrój.

Jednocześnie zaznacza, że w 2022 roku firma po raz kolejny zebrała i przekazała do recyklingu równowartość wprowadzonego na rynek plastiku.

- Dzięki tym działaniom jest neutralna plastikowo, a zebrane tworzywa mogą być ponownie użyte do produkcji butelek. W ten sposób zużyty plastik nie trafia do środowiska, ograniczana jest produkcja nowych tworzyw, a co za tym idzie emisja gazów cieplarnianych. Pamiętajmy, że otrzymując z natury to, co najlepsze, czyli krystalicznie czystą wodę, warto się jej odwdzięczyć, dbając o nią, np. wybierając odpowiedzialnych producentów wody i oczywiście wyrzucając plastik #dożółtegokosza - zachęca Paulina Kaczmarek.

Woda jest niezbędna do wszystkich procesów zachodzących wewnątrz naszego ciała - dzięki niej odżywiamy i dotleniamy komórki, to ona reguluje trawienie, umożliwia oczyszczanie organizmu i dba o odpowiednie nawilżenie skóry. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie pamiętać o prawidłowym nawodnieniu!

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze