Trwa ładowanie...

Przepuklina po cesarce - objawy, leczenie

Avatar placeholder
08.09.2023 11:52
Przepuklina po cesarskim cięciu zwykle wynika ze źle wykonanego szwu
Przepuklina po cesarskim cięciu zwykle wynika ze źle wykonanego szwu (Adobe Stock)

Przepuklina po cesarce jest powikłaniem tego zabiegu. Szczególnie zagrożone są matki z osłabionymi mięśniami brzucha oraz kobiety, które po operacji leżały w niewłaściwej pozycji. W tym przypadku tkanka mięśniowa może się rozproszyć, wypychając w przód narządy otrzewnej. Czy przepuklina po cc jest groźna dla zdrowia? Czy można ją usunąć?

spis treści

1. Czym jest przepuklina?

Przepuklina (łac. hernia) pojawia się, gdy część ciała wystaje lub przepycha się przez inną część ciała w miejscu, gdzie nie powinno jej być. Zwykle jest to część żołądka lub jelita, która wystaje na zewnątrz przez osłabiony obszar, tworząc typowe dla tej dolegliwości wybrzuszenie.

Może pojawić się jeszcze w czasie ciąży, a związane jest to z rozciąganiem się powłok brzusznych. Ciężarne mogą zauważyć uwypuklenie w okolicy pępka, w kresie białej, w kanale udowym lub we wcześniejszej bliźnie pooperacyjnej.

Zwykle występuje po cesarskim cięciu, którym zakończyła się poprzednia ciąża, choć zwiększone ryzyko pojawienia się tej dolegliwości występuje także u wieloródek oraz kobiet z nadwagą.

2. Jakie są objawy przepukliny po cesarce?

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

Objawem przepukliny najszybciej dostrzeganym jest sama jej obecność, którą można zdiagnozować przez wybrzuszenie części narządu, dostającego się do otwartej części powłok brzusznych.

Ponadto dolegliwość ta objawia się:

  • uwypukleniem okolic brzucha, najbardziej widoczne i odczuwalne w czasie podnoszenia ciężarów, w czasie rozciągania się, stania oraz kaszlu;
  • zaparciami z towarzyszącymi im nudnościami;
  • bólem brzucha - jeśli uwypuklenie powiększa się, ból zaś wzrasta i utrzymuje się przez dłuższy czas na takim samym poziomie, może to świadczyć o rosnącej wielkości przepukliny.

3. Jakie są przyczyny przepukliny po cesarskim cięciu?

Przepuklina po ciąży, po cesarskim cięciu może wynikać z niewłaściwego zszycia rany. W tym przypadku można ją zaobserwować w okolicy blizny po zabiegu - w miejscu, gdzie tkanki zostały niedokładnie zszyte, w wyniku czego część jelita może wydostawać się pod skórę.

Do wystąpienia przepukliny może dochodzić również w wyniku zbyt dużej odlegości między założonymi szwami, nadmiernego napięcia szwów lub niekompletnego zagojenia się rany po operacji.

Przepuklina po cesarce - objawy? Ponadto czynnikami ryzyka wystąpienia tej dolegliwości mogą być także:

  • kaszel;
  • czkawka;
  • przewlekłe zaparcia;
  • wysiłek fizyczny;
  • wymioty.
Cesarskie cięcie a karmienie piersią
Cesarskie cięcie a karmienie piersią

W przypadku cesarskiego cięcia na początku laktacja może być znacznie mniejsza, ponieważ maluch jest

przeczytaj artykuł

4. Jak zapobiegać przepuklinie po cesarce?

Przepuklina po cesarskim cięciu to stosunkowo częste powikłanie, ale ryzyko jej wystąpienia można zwykle w łatwy sposób zmniejszyć. Przede wszystkim należy unikać nacisku na okolice nacięcia.

Po cesarskim cięciu nie należy podnosić ciężkich przedmiotów przez dwa miesiące. Nadwyrężenie mięśni brzucha w tym czasie może bowiem doprowadzić do przepukliny.

Pomocne jest także szybkie zgubienie nadwagi. W tym celu należy zdrowo się odżywiać i systematycznie ćwiczyć. Ponadto należy trzymać się zaleceń lekarza.

W żadnym wypadku nie należy podnosić przedmiotów cięższych niż noworodek. Nadmierny wysiłek może spowodować zerwanie szwów i doprowadzić do przepukliny. Podnosząc coś cięższego, należy używać mięśni w nogach i nie napinać mięśni brzucha.

Przepuklina poporodowa może być powikłaniem po cesarskim cięciu, ale dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza można jej uniknąć. Przez pewien czas po urodzeniu dziecka należy się oszczędzać i uważać na ranę po nacięciu.

5. Jak leczyć przepuklinę po cesarskim cięciu?

Gdy przepuklina po porodzie, po cesarskim cięciu jest w początkowym etapie, zwykle zalecane jest noszenie bandaży, specjalnej bielizny oraz przyjmowanie środków przeciwbólowych. Ważny jest również zdrowy tryb życia i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, co pomaga zapobiegać rozszerzaniu się ujścia przepukliny.

W ostatniej fazie choroby lekarze zalecają usunięcie przepukliny, by nie rozszerzała się. Operacja jest wykonywana przez chirurga w znieczuleniu ogólnym - operowana osoba nie ma świadomości tego co się dzieje. W przypadku niektórych przepuklin stosowane są specjalne siatki chirurgiczne, nakładane przy dużej powierzchni na przepuklinę.

Przepuklina brzuszna u kobiet po ciąży może być usunięta również przez nacięcie w żołądku lub operację laparoskopową. Metoda ta wykorzystuje małe nacięcie, w okolicy pępka. Takie skaleczenie zwykle goi się szybciej, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa regeneracja.

6. Diagnoza przepukliny

Na przepuklinę najbardziej narażone są osoby, które po operacji brzucha znacznie przybrały na wadze, zaszły w ciążę lub wykonywały czynności zwiększające nacisk na brzuch, na przykład podnoszenie ciężarów. Miejsce nacięcia wykonanego w czasie operacji jest najsłabsze i podatne na wystąpienie przepukliny podczas gojenia.

Przepuklina pooperacyjna może pojawić się po kilku miesiącach lub latach od operacji, ale zwykle występuje 3-6 miesięcy po zabiegu. Niekiedy przepuklina pooperacyjna zdaje się pojawiać i znikać. Czasami jest widoczna tylko wtedy, gdy pacjent kaszle, kicha, napręża mięśnie podczas wypróżniania lub podnoszenia ciężarów.

Widoczność przepukliny sprawia, że jest ona łatwa do zdiagnozowania. Z tego względu często nie ma konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań, by postawić diagnozę. Lekarz może poprosić pacjenta, by ten zakasłał lub napiął mięśnie. Niekiedy zleca się rutynowe badania, by określić, w którym miejscu znajduje się przepuklina.

7. Profilaktyka przepukliny w ciąży

Utrata zbędnych kilogramów po ciąży pozwala zmniejszyć ryzyko przepukliny, nie należy jednak gubić nadwagi za wszelką cenę. Stopniowy spadek wagi jest najbardziej rozsądny. Warto regularnie ćwiczyć, by wzmocnić brzuch. Dieta uboga w sól i bogata w błonnik to sprzymierzeniec kobiet po cesarskim cięciu.

Odżywiając się prawidłowo, można uniknąć wzdęć oraz zaparć, które sprzyjają wystąpieniu przepukliny. Ważne jest także wypijanie dużych ilości płynów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze