Trwa ładowanie...

Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina pooperacyjna pojawia się, gdy w wyniku osłabienia mięśnia tkanki brzucha wystają pod mięśniem. Przepuklina wygląda jak wypukłość pod skórą i może być bolesna lub tkliwa w dotyku. W przypadku przepukliny pooperacyjnej osłabienie mięśnia jest spowodowane nacięciem podczas wcześniejszej operacji. Przepuklina pooperacyjna najczęściej występuje u osób otyłych oraz kobiet ciężarnych. Przepuklina jest także częstym powikłaniem po cesarskim cięciu.

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

spis treści

1. Diagnoza i leczenie przepukliny

Na przepuklinę najbardziej narażone są osoby, które po operacji brzucha znacznie przybrały na wadze, zaszły w ciążę lub wykonywały czynności zwiększające nacisk na brzuch, na przykład podnoszenie ciężarów. Miejsce nacięcia wykonanego w czasie operacji jest najsłabsze i podatne na wystąpienie przepukliny podczas gojenia.

Przepuklina pooperacyjna może pojawić się po kilku miesiącach lub latach od operacji, ale zwykle występuje 3-6 miesięcy po zabiegu. Niekiedy przepuklina pooperacyjna zdaje się pojawiać i znikać. Czasami jest widoczna tylko wtedy, gdy pacjent kaszle, kicha, napręża mięśnie podczas wypróżniania lub podnoszenia ciężarów.

Widoczność przepukliny sprawia, że jest ona łatwa do zdiagnozowania. Z tego względu często nie ma konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań, by postawić diagnozę. Lekarz może poprosić pacjenta, by ten zakasłał lub napiął mięśnie. Niekiedy zleca się rutynowe badania, by określić, w którym miejscu znajduje się przepuklina. Przepuklina może być tak mała, że leczenie jest opcjonalne. Jeśli jednak jest duża, powoduje ból lub stale rośnie, warto skorzystać z operacji.

2. Profilaktyka przepukliny w ciąży

Przepuklina po cesarskim cięciu to stosunkowo częste powikłanie, ale ryzyko jej wystąpienia można zwykle w łatwy sposób zmniejszyć. Przede wszystkim należy unikać nacisku na okolice nacięcia. Po cesarskim cięciu nie należy podnosić ciężkich przedmiotów przez dwa miesiące. Nadwyrężenie mięśni brzucha w tym czasie może bowiem doprowadzić do przepukliny. Pomocne jest także szybkie zgubienie nadwagi. W tym celu należy zdrowo się odżywiać i systematycznie ćwiczyć. Ponadto należy trzymać się zaleceń lekarza. W żadnym wypadku nie należy podnosić przedmiotów cięższych niż noworodek. Nadmierny wysiłek może spowodować zerwanie szwów i doprowadzić do przepukliny. Podnosząc coś cięższego, należy używać mięśni w nogach i nie napinać mięśni brzucha.

Jakkolwiek utrata zbędnych kilogramów po ciąży pozwala zmniejszyć ryzyko przepukliny, nie należy gubić nadwagi za wszelką cenę. Stopniowy spadek wagi jest najbardziej rozsądny. Warto regularnie ćwiczyć, by wzmocnić brzuch. Dieta uboga w sól i bogata w błonnik to sprzymierzeniec kobiet po cesarskim cięciu. Odżywiając się prawidłowo, można uniknąć wzdęć oraz zaparć, które sprzyjają wystąpieniu przepukliny. Ważne jest także wypijanie dużych ilości płynów.

Przepuklina może być powikłaniem po cesarskim cięciu, ale dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza można jej uniknąć. Przez pewien czas po urodzeniu dziecka należy się oszczędzać i uważać na ranę po nacięciu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.