Dziecko 6 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko (6 miesiąc) to już niemal specjalista od pełzania (nawet jeśli pełza w kółko) i turlania. Potrafi swobodnie unosić główkę, zarówno z leżenia na brzuszku, jak i na plecach. Zaczyna interesować się innymi rodzajami jedzenia poza mlekiem mamy, chociaż na rozszerzenie diety jest jeszcze czas.
Być może w tym czasie rozpocznie się nauka siadania, chociaż wszystko zależy od tempa rozwoju dziecka. Na razie najlepszym sposobem na wspomaganie rozwoju motorycznego to kładzenie malucha na brzuszku. Sam będzie ćwiczył swoje nowe umiejętności i rozwijał mięśnie.
1. Dziecko 6 miesiąc - rozwój fizyczny
Półroczne dziecko prawdopodobnie próbuje już unosić się na rączkach i nóżkach, co jest pierwszym krokiem do raczkowania. Potrafi sprawnie pełzać i turlać się, więc trzeba pamiętać, aby nie zostawiać go na łóżku ani na żadnym blacie (np. po przewijaniu), gdyż mógłby spaść.
Nową umiejętnością jest przekładanie przedmiotów z jednej ręki do drugiej. Chwytanie nie sprawia już maluchowi problemów, chociaż nadal robi to całą dłonią i wyprostowanym kciukiem. Bada otaczający go świata także innymi zmysłami.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co na katar u 6-miesięcznego dziecka - odpowiada lek. Konstatnty Dąbski
- Jakie rozszerzenie diety u 6-miesięcznego dziecka? - odpowiada lek. Karina Kachlicka
- Co znaczy duże ciemiączko u 6-miesięcznego dziecka? - odpowiada lek. Karina Kachlicka
Na razie większość chwytanych lub otrzymywanych do rączki rzeczy ląduje w buzi. Dobrze jest więc otaczać dziecko tylko i wyłącznie bezpiecznymi przedmiotami. Jeśli bawi się na podłodze, musi być czysta, a wszystkie przedmioty, które mogą skaleczyć lub zostać połknięte przed dziecko muszą zostać zabrane.
Aby mobilizować malucha do pełzania i chwytania, czyli ćwiczenia bardzo ważnych na tym etapie umiejętności, trzeba kłaść go na brzuszku, a wokół porozkładać kolorowe zabawki, które będzie chciał dosięgnąć.
Na siadanie niemowlęcia jeszcze przyjdzie czas, na razie potrafi podciągnąć się na chwilę i utrzymać się w siedzącej pozycji przez kilka sekund. Lepiej nie sadzać dziecka na siłę, maluch sam usiądzie, kiedy będzie na to gotowy. Na razie można wspomagać rozwój niemowlaka w szóstym miesiącu kładąc go jak najczęściej na brzuszku.
Półroczny maluch ma już pierwsze ząbki. Trzeba je myć, ale wystarczy do tego zwykły gazik nawinięty na palec, zwilżony ciepłą przegotowaną wodą. Można się także zaopatrzyć w specjalne pierwsze szczoteczki dla niemowląt, czyli nakładki na palce.
2. Dziecko 6 miesiąc - pielęgnacja
Półroczne dziecko jest zafascynowane zabawkami o zróżnicowanych fakturach, kolorach, kształtach i wydawanych przez nie dźwiękach. Zaciekawią je nawet różnice w temperaturze podawanych mu przedmiotów. Warto dawać dziecku do ręki różnorodne rzeczy, pobudzają one jego ciekawość.
Można zauważyć, że maluch zaczyna pamiętać wydarzenia, nawet te sprzed kilku dni. Odróżnia znajome osoby od nieznajomych. Bliskość tych pierwszych potrafi już uspokoić i ucieszyć dziecko (np. głośno się śmieje, kiedy mama wróci do pokoju), podczas gdy nieznajome twarze budzą w nim niepokój.
Coraz częściej rodzice słyszą wydawane przez dziecko dźwięki – gaworzenie, pojedyncze sylaby, głośne piski. Śpiewne dźwięki pojawiają się wtedy, kiedy maluch się cieszy, chce nawiązać kontakt, lub... porozmawiać ze swoim odbiciem w lustrze. Przy cierpliwym mówieniu do dziecka, powoli zacznie pojawiać się z jego strony zrozumienie niektórych słów.
PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA
Zobacz także: