Trwa ładowanie...

Rozszerzenie diety niemowlaka

Avatar placeholder
18.11.2014 10:26
Rozszerzenie diety niemowlaka
Rozszerzenie diety niemowlaka

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy, ile powinno zjadać, jak często być karmione, ile powinno spać w nocy. Jak opracować schemat karmienia i snu, by nasze dziecko nie budziło się z płaczem i abyśmy nie były zmęczone macierzyństwem? Grunt to poznanie potrzeb żywieniowych naszego dziecka oraz dostosowanie diety i ilości snu do jego wieku

1. Ile powinien jeść niemowlak?

Rozszerzanie diety u dziecka
Rozszerzanie diety u dziecka

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy, ile powinno zjadać, jak

zobacz galerię

Aby maksymalnie ograniczyć karmienie nocne dziecko powyżej 6 tygodnia powinno otrzymać co najmniej 6 karmień w godzinach 7.00 – 23.00. Dziecko od 6 tygodnia życia do ok. 6 miesięcy potrzebuje od 4 do 5 karmień w tych godzinach. Należy zadbać o to, by dziecko otrzymywało odpowiednią ilość pokarmu.

W pierwszych dniach życia niemowlęta zwykle potrzebują ok. pół godziny przy pierwszej piersi. Dziecku ważącemu powyżej 3,5 kg powinno się podać dodatkowo drugą pierś. Dzieci ważące powyżej 4 kg, jeśli przybierają średnio 180 – 250 g na tydzień, powinny przesypiać dłuższy czas w ciągu nocy.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Budzenie nocne jest sprawą indywidualną. Jedne dzieci w wieku 6 – 8 tygodni przesypiają całą noc po karmieniu wieczornym, inne osiągają taki stan dopiero po 3 miesiącu życia, inne jeszcze dłużej. Schemat snu i karmienia należy ustalić, dziecko ma większe szanse na ustalenie własnego rytmu, korzystnego dla wszystkich. Gdy odstawiamy dziecko od piersi, ważne jest ustalenie odpowiednich proporcji między pokarmem stałym a pokarmem z piersi.

Podawanie dziecku dużych ilości owoców i warzyw późnym popołudniem lub wieczorem może powodować chęć wypróżnienia w ciągu nocy. Częste podawanie gotowych obiadków dla dzieci, powoduje, że dieta dziecka zawiera zbyt mało białka, co jest również przyczyną nocnych pobudek. Starsze niemowlęta i maluchy, gdy otrzymują zbyt dużo cukru i sztucznych dodatków, soków owocowych, mogą mieć problemy z przesypianiem nocy.

2. Ile powinno spać dziecko w ciągu dnia?

W zależności od wieku, dziecko powinno przesypiać:

  • Do 4 tygodni – 5 godzin
  • 4 – 8 tygodni – 4 – 4,5 godziny
  • 8 – 12 tygodni – 3,5 godziny
  • 3 – 6 miesięcy – 3 godziny
  • 6 – 12 miesięcy – 2,5 – 3 godziny
  • 12 – 15 miesięcy – 2,5 godziny
  • 18 – 24 miesięcy – 2 godziny
  • 2 – 2,5 roku – 1 – 2 godziny
  • 2,5 – 3 lat do godziny

Zbyt długie drzemki mogą być również przyczyną problemów z zasypianiem wieczorem lub budzeniem nocnym.
Najważniejsze to wprowadzić stały schemat snu i karmienia, wówczas dziecko czuje się bezpieczniej a mamy są bardziej wypoczęte i szczęśliwe.

Anna Liszewska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze