Trwa ładowanie...

Bilans dziecka

Avatar placeholder
26.04.2019 08:11
Bilans dziecka
Bilans dziecka (123rf)

Bilanse zdrowia dzieci, to badania lekarskie, które istnieją w Polsce od 1976 roku. Są one obowiązkowe dla każdego maluszka i wykonywane po to, by wykryć ewentualne zaburzenia dziecka w rozwoju, mowie, a także sprawdzić (późniejsze bilanse dziecka) gotowość dziecka do pójścia do szkoły czy zakwalifikować je na konkretne zajęcia ruchowe. Badania przeprowadza się w przychodni, w poradni dzieci zdrowych.

Pierwszy bilans Twoje dziecko przechodzi już w okresie noworodkowym, zaraz po urodzeniu lub gdy jest już na oddziale noworodkowym. Później bilanse wykonuje się w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia.

1. 1. Bilans zdrowia dziecka

Co sprawdza się podczas bilansów zdrowia dziecka?

  • Noworodek - Sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna, przeprowadza się odpowiednie badania, by wykryć ewentualne wczesne wady wrodzone, zachorowania.
  • 2 rok życia - Sprawdza się rozwój fizyczny, uzębienie maluszka, bada się dziecko pod kątem ewentualnego wykrycia wad słuchu, wzroku, postawy.
  • 4 rok życia - j.w.
  • 6 rok życia - To badanie bilansowe ma na celu sprawdzenie, czy Twój maluszek jest gotowy, by uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a także kwalifikuje go na ewentualne zajęcia ruchowe (np. gimnastyka korekcyjna).
  • 10 rok życia - Oceniane jest przystosowanie malca do szkoły. Tzw. Ocena adaptacji szkolnej.
  • 14 rok życia - Ocenia się przebieg dojrzewania płciowego, a także wykrywa się ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu.
Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Jak się przygotować do bilansu?
Powinnaś pamiętać, by zabrać wszystkie niezbędne dokumenty dziecka - książeczkę NFZ, ew. ubezpieczenie, jeśli masz jakieś zaświadczenia związane z przebytymi chorobami, ostatnie prześwietlenia, wypisy itp. - także je zabierz. Nie muszą być potrzebne, ale zawsze warto je mieć. Poza tym weź ze sobą także książeczkę zdrowia dziecka - tę, którą otrzymałaś w szpitalu po urodzeniu maluszka (oprócz książeczki NFZ).
Jeśli wybierasz się na bilans dwulatka, oprócz wyżej wymienionych rzeczy zabierz ze sobą także (jeśli malec nie załatwia się sam) pieluszki na zmianę oraz coś do picia dla malca. Dwulatek raczej nie wysiedzi w poczekalni, a w poradni dzieci zdrowych jest zazwyczaj bardzo ciepło. W związku z tym, ubierz go także odpowiednio- najlepiej na cebulkę.

2. 2. Bilans dwulatka i czterolatka

O co spyta lekarz? Jaki badania wykona?
W pierwszej kolejności lekarz zmierzy i zważy Twoje dziecko, po czym przyrówna jego wzrost i wagę do siatki centylowej (statystyczna średnia). Sprawdzi także ustawienie stópek oraz ogólną postawę, sposób chodzenia malca. Później przyjdzie pora na ząbki - sprawdzi ich ilość, stan oraz spyta o pielęgnację. Następnie wzrok (czy dziecko nie ma zeza), słuch i mowę. Poza tymi czynnościami, lekarz może Cię spytać o samodzielność dziecka, czy pije i je samo, czy się załatwia na nocniczek. Dodatkowo o to, jak się bawi, jak komunikuje z Tobą oraz czy przesypia noce.

Co to jest COVER- TEST?
Podczas badań bilansowych wykonuje się także tzw. COVER - TEST. Czym on jest? To nic innego, jak badanie naprzemiennego zakrywania oczu. Polega na zasłonięciu ręką lekarza jednego oka, podczas gdy drugie oko patrzy na wprost na dany punkt. Gdy zasłonięte oko jest zezujące, po jego odsłonięciu nie następuje zmiana w postaci ruchu oczu, gdy zaś zasłonięte jest oko zdrowe, a oko zezujące patrzy na wprost, w momencie odsłonięcia oka prowadzącego, zaczyna ono patrzeć na wprost, a to zezujące ustawi się w zezie. Badanie to wykonuje się w 2, 4, 6 roku.
PAMIĘTAJ:
Badania bilansowe mają 3- miesięczna tolerancję. Rejestrując dziecko, pamiętaj, iż powinnaś wybrać się na wizytę nie później niż 3 miesiące po urodzinach maluszka.

Ewelina Niestrawska-Mazur

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze