Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci

Ponad 80 proc. dzieci mieszkających w Polsce zmaga się z płaskostopiem, koślawymi kolanami czy krzywym kręgosłupem – podają specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. To nie wszystko: dane dotyczące kondycji fizycznej młodzieży są jeszcze gorsze.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

1. Statystyki AWF w Warszawie

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie co dziesięć lat podaje dane na temat sprawności dzieci i młodzieży. Statystyki są alarmujące – dzieci są mniej wytrzymałe oraz coraz częściej cierpią z powodu otyłości. Współczesny 15-latek waży dzisiaj o ok. cztery kilogramy więcej niż jego rówieśnik żyjący w latach 90. Różnice widać także na przykładzie biegu na 1000 metrów: nastolatek z 1989 roku biegał o 15 sekund szybciej.

Porównywać możemy dalej. Dane z 1979 roku mówią o prawie 130 cm skoku w dal siedmiolatka. 30 lat później jego rówieśnik skakał zdecydowanie krócej: średnio ok. 110 cm. Dzisiejsza młodzież jest słabsza także w wiszeniu na drążku – jeszcze 30 lat temu nastolatka wytrzymywała 14 sekund, dzisiaj nie przekroczy nawet połowy tego czasu.

123rf
123rf

2. Powód? Siedzący tryb życia

Zła kondycja fizyczna wiąże się ze słabym zdrowiem oraz z problemami w relacjach społecznych. Otyłe dzieci z wadami postawy ciężej będą znosić także trudy starości i szybciej będą uzależnieni od pomocy drugiej osoby.

Wpływa na to obecny tryb życia dzieci i młodzieży. Połowę dnia spędzają oni w szkole, siedząc w niewygodnych ławkach. Popołudniami natomiast, zamiast uprawiać sport, zajmują się rozrywką na tabletach, laptopach i smartfonach. Najczęściej jest to pozycja półleżąca, a co za tym idzie mocno przygarbiona. Nawet 43 proc. uczniów spędza w ten sposób od dwóch do czterech godzin dziennie.

Współczesne dzieci i młodzież nie spędzają już czasu na grach zespołowych czy na świeżym powietrzu. Wolą przebywać w zaciszu swojego pokoju, a z domu wychodzą tylko wtedy, gdy muszą. Wyjątek stanowi mała grupa osób, które trenują sport – siatkówkę, piłkę nożną czy taniec. Jest to jednak bardzo niewielki procent osób.

Kolejne badania AWF odbędą się w 2019 roku. Już teraz jednak wiadomo, że wyniki nie będą lepsze. Obecnie nawet 10 proc. dzieci w szkołach podstawowych nie ćwiczy na zajęciach wychowania fizycznego.

Rodzicu, zanim wypiszesz dziecku zwolnienie z WF-u, dobrze się zastanów!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.