Bilans 2 latka

Bilans dwulatka to ważne badanie profilaktyczne w życiu dziecka. Bilanse badające rozwój i stan zdrowia dziecka są przeprowadzane już od 1976 roku. Bilans dwulatka to drugie badanie tego typu, po bilansie tuż po urodzeniu. Bilans zdrowia dziecka jest przeprowadzany także w czwartym, szóstym, dziesiątym, czternastym i osiemnastym roku życia dziecka. Podczas bilansu lekarz mierzy i waży dziecko, obserwuje jego budowę fizyczną oraz to, jak się bawi i czy nawiązuje kontakt z lekarzem.

Polecane wideo:

Co może wykryć bilans dwulatka?

Bilans dwulatka to trwające mniej więcej pół godziny badanie profilaktyczne, które ocenia tempo rozwoju motorycznego, fizycznego, społecznego i psychicznego dziecka. Lekarz przeprowadzający badanie obserwuje, czy rozwój dwulatka jest prawidłowy, a konkretnie, czy:

 • dziecko potrafi bawić się klockami (umiejętności motoryczne);
 • dziecko się nie garbi (prawidłowy rozwój fizyczny);
 • u chłopca jądra zstąpiły do moszny (prawidłowy rozwój fizyczny);
 • reakcją dziecka na uśmiech jest uśmiech (rozwój społeczny);
 • można utrzymać kontakt wzrokowy z dzieckiem (rozwój społeczny);
 • dziecko potrafi wskazywać obrazki i je nazywać (rozwój psychiczny);
 • dziecko potrafi naśladować odgłosy zwierząt (rozwój psychiczny).

Podczas bilansu lekarz zbiera także wywiad, czyli rozmawia z rodzicami na temat zachowania i zdrowia dziecka. Rodzice lub opiekunowie są cennym źródłem informacji, powinni więc starać się przekazywać je jak najdokładniej. W czasie tego badania można także porozmawiać pediatrą na temat profilaktyki lub zagadnień zdrowotnych nurtujących rodziców.

Prawidłowa waga i wzrost dziecka

Bardzo ważną częścią każdego bilansu zdrowia dziecka jest ważenie i mierzenie malucha. Wzrost i waga dziecka są nanoszone na, tzw. siatki centylowe. Dzięki nim można stwierdzić, czy waga i wzrost dziecka są prawidłowe. Siatka centylowa składa się z dwóch osi. Na poziomej zaznaczany jest wiek dziecka, na pionowej waga lub wzrost. Korzysta się z oddzielnych siatek centylowych dla wagi i wzrostu dziecka oraz z innych siatek dla chłopców i dziewczynek.

Wynik wzrostu i wagi dziecka powinien mieścić się w tych samych kanałach centylowych, gdyż to oznacza harmonijny rozwój fizyczny dziecka. Kanały centylowe to przedziały grupujące wyniki wynoszące:

 • 3-25 percentyli;
 • 25-50 percentyli;
 • 50-75 percentyli;
 • 75-97 percentyli.

Prawidłowe wyniki mieszczą się między 10., a 90. percentylem. Wynik wagowy poniżej 10 percentyli sugeruje niedowagę, a powyżej 90 nadwagę. Wynik powyżej 97. percentyla wskazuje już na otyłość, która jest groźna dla zdrowia dziecka. Te nieprawidłowości dotyczące wagi dziecka mogą wynikać z niezdrowej lub zbyt niskokalorycznej diety, ale także z innych zaburzeń, takich jak na przykład problemy endokrynologiczne. Podobnie jest ze zbyt niskim lub wysokim wynikiem na siatce centylowej dotyczącej wzrostu. Wynik poniżej 3. percentyla może sugerować pewne nieprawidłowości, tak jak wynik powyżej 97. percentyla.

Niekorzystne są także gwałtowne zmiany kanału centylowego, czyli wahania w wynikach pomiędzy bilansami. Jeden kanał centylowy to mnie więcej 25 percentyli, więc jeśli u dziecka zaobserwuje się skok lub obniżenie wyniku o ponad 50 percentyli, lekarz może podejrzewać pewne zaburzenia lub po prostu nieodpowiednią dietę dziecka.

Komentarze

dyskusje na forum

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Bilans 2 latka
Bilans 2 latka

Co powinien umieć dwulatek?

Co powinien umieć dwulatek?

Drugie urodziny dziecka to okazja, by zastanowić się nad tym, co powinien umieć dwulatek. Maluch na pewno już sprawnie chodzi, biega, wszędzie go pełno. Czasem rodzic nie może nadążyć za własnym szkrabem. Dziecko dwuletnie potrafi już wyrażać własne zdanie....

Bilans 2 latka

Mowa dwulatka

Małe dziecko nie uczy się języka samodzielnie. Potrzebuje do tego czasu na oswojenie się, szczególnie za pomocą zmysłu słuchu, z językiem najbliższego otoczenia. Maluszek codziennie wsłuchuje się w słowa, które do niego mówisz. Dlatego rozmowa nawet z...

Bilans 2 latka

Rozwój mowy u dwulatka

Rozwój mowy u dwulatka

Małe dziecko nie uczy się języka samodzielnie. Potrzebuje do tego czasu na oswojenie się, szczególnie za pomocą zmysłu słuchu, z językiem najbliższego otoczenia. Maluszek codziennie wsłuchuje się w słowa, które do niego mówisz. Dlatego rozmowa nawet...

Bilans 2 latka

Dwulatek

Dwulatek

Prawidłowo rozwijający się dwulatek.

Bilans 2 latka

Bilans dziecka

już w okresie noworodkowym, zaraz po urodzeniu lub gdy jest już na oddziale noworodkowym. Później bilanse wykonuje się w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 (...) w poradni dzieci zdrowych jest zazwyczaj bardzo ciepło. W związku z...

Bilans 4 latka

Bilans dziecka czteroletniego

Bilans dziecka czteroletniego

Od chwili narodzin dzieci są częstymi gośćmi u pediatry. Średnio co dwa lata odbywają się specjalne bilanse oceniające rozwój dziecka.

Bilans 4 latka

Czterolatek

Czterolatek

Prawidłowy rozwój dziecka już od najmłodszych lat charakteryzuje się dużą aktywnością ruchową, która u dziecka 4-letniego zdecydowanie nabiera tempa. To w tym wieku kształtuje się pełna sprawność chodzenia, biegania i skakania.

Zdrowie przedszkolaka

Bilans 4 latka

bada zarastanie ciemiączka. Sprawdza również, czy dziecko nie ma zeza, czy reaguje na dźwięki. Kolejny bilans odbywa się, gdy dziecko ma 2 latka (...) . Na bilansie 2...

Zakupy dla malucha

Zabawki dla małych dzieci

Zabawki dla małych dzieci

Zabawki interaktywne potrafią na dłużej skupić uwagę dziecka. Kupując zabawki warto sprawdzić atest.