Trwa ładowanie...

Gimnastyka korekcyjna. Na czym polega, dla kogo jest zalecana i jakie korzyści przynosi?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 31.05.2023 23:04
Gimnastyka korekcyjna przynosi najlepsze efekty u dzieci
Gimnastyka korekcyjna przynosi najlepsze efekty u dzieci (Adobe Stock)

Gimnastyka korekcyjna to dobry sposób na poradzenie sobie z wadami postawy, głównie u dzieci i młodzieży, ale także u osób dorosłych. Wskazaniem do korzystania z zajęć korekcyjnych są rozwijające się wady postawy lub skłonności do nich. Jakie są korzyści z gimnastyki korekcyjnej? Jakie są najczęstsze problemy, które można leczyć za pomocą gimnastyki korekcyjnej? Czy gimnastyka korekcyjna może być stosowana jako profilaktyka? Sprawdź!

spis treści

1. Co to jest gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna to zajęcia o charakterze profilaktycznym i korygującym. To specyficzna forma ćwiczeń, w których ruch został w pewnym stopniu podporządkowany celom terapeutycznym. Zestawy ćwiczeń, stosowane na tych zajęciach mają na celu korekcję postawy ciała.

Zajęcia mogą być prowadzone zarówno w szkole, jak i poza nią, np. w domu kultury lub w klubie osiedlowym. Najmłodsi mogą korzystać z nich w przedszkolu.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Celem gimnastyki korekcyjnej jest m.in.:

  • kształtowanie nawyku prawidłowej postawy;
  • rozciąganie grup mięśni przykurczonych i wzmocnienie osłabionych;
  • wyrabianie wytrwałości posturalnej;
  • utrwalenie nawyku prawidłowej postawy w różnych warunkach życia codziennego, bez udziału świadomości.

2. Dla kogo przeznaczona jest gimnastyka korekcyjna?

W zajęciach z gimnastyki korekcyjnej mogą uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Wskazaniem do zapisania siebie lub dziecka na zajęcia korekcyjne są wady postawy (m.in. skolioza, kifoza, lordoza).

Rodzice często zapisują swoje dzieci na gimnastykę korekcyjną w ramach profilaktyki, na zlecenie nauczyciela lub lekarza, a także, gdy zaobserwują u dziecka m.in. garbienie się, ściąganie barków do środka czy asymetrię kręgosłupa.

Ćwiczenia dla dzieci - ćwiczenia nie dla dzieci, dozwolone ćwiczenia
Ćwiczenia dla dzieci - ćwiczenia nie dla dzieci, dozwolone ćwiczenia

Dzieci zazwyczaj chętnie uprawiają różne sporty i wykonują rozmaite ćwiczenia. Ale uwaga! Nie wszystkie

przeczytaj artykuł

3. Jakie są korzyści z gimnastyki korekcyjnej?

W przypadku dzieci i nastolatków ćwiczenia wykonywane na zajęciach gimnastyki korekcyjnej mogą w dużym stopniu skorygować wadę postawy i zmniejszyć skrzywienie kręgosłupa. W przypadku osób dorosłych, u których zakończył się rozwój układu kostnego, zwykle nie jest łatwo w sposób widoczny skorygować istniejącą wadę postawy, jednak dzięki ćwiczeniom można sprawić, że nie będzie się ona pogłębiać.

Gimnastyka korekcyjna wzmacnia mięśnia brzucha i grzbietu, które odpowiadają za prawidłową sylwetkę oraz za utrzymanie kręgosłupa we właściwym położeniu. Aby efekty byly widoczne, ważne jest regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń.

4. Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu

Zakres zajęć z gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu powinien być dopasowany przede wszystkim do wieku i potrzeb dziecka. Dzieci w tym wieku nie wymagają jeszcze postępowania rehabilitacyjnego, a gimnastyka korekcyjna jest działaniem profilaktycznym, mającym na celu wprowadzenie poprawnych nawyków i wyeliminowanie wad postawy we wczesnym stadium.

Zajęcia te dodatkowo przyczyniają się do rozwoju fizycznego i dają dzieciom mnóstwo świetnej zabawy.

Regularne uczestnictwo przedszkolaków w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej przyniesie im szereg korzyści, takich jak m.in.:

  • świadomość, czym różni się prawidłowa postawa od niewłaściwej;
  • wzmocnienie mięśni;
  • radość z uczestnictwa i wykonywania ćwiczeń;
  • zainteresowanie sportem.

5. Gimnastyka korekcyjna w szkole

W przypadku uczniów, podobnie jak u przedszkolaków, gimnastyka korekcyjna jest głównie działaniem profilaktycznym, ale także korygującym powstałe już wady kręgosłupa.

Korygowanie wad postawy to proces długotrwały, a sam zestaw ćwiczeń może dzieciom w tym wieku szybko się znudzić, dlatego gimnastyka powinna mieć formę zabawy. Stąd też do zajęć z gimnastyki korekcyjnej wykorzystywany jest sprzęt do wychowania fizycznego oraz przedmioty codziennego użytku. Właściwie przygotowanie ćwiczenia dostarczą dzieciom nie tylko regularnej aktywności, ale przyniosą im wiele radości.

6. Gimnastyka korekcyjna dla dzieci - przykładowe ćwiczenia

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze należy wykonać rozgrzewkę, która pobudzi mięśnie całego ciała do pracy. Mogą to być np. krążenia rąk, nóg lub tułowia.

Po rozgrzewce można przystąpić do zajęć. Oto kilka przykładowych ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej:

  • "żuraw" - dzieci w rytm spokojnej muzyki chodzą wokół sali z uniesionymi wysoko kolanami i maksymalnie zgiętymi stopami, naśladując żurawie;
  • "gra na bębenku" - dzieci siedzą w siadzie ugiętym, stopy opierają o podłogę; gdy padnie hasło "gramy" podnoszą pięty do góry, zginając stopy i lekko stukają palcami, naśladując grę na bębenku;
  • unoszenie piłki gimnastycznej nad głowę w pozycji leżącej lub unoszenie rąk nad głowę, siedząc na piłce gimnastycznej;
  • unoszenie nóg i tułowia w pozycji leżącej - dzieci kładą sie na brzuchu, dłonie umieszczają po bokach głowy, następnie starają się w tym samym momencie unieść tułów, nogi i ręce nad ziemię i wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, po czym wracają do pozycji wyjściowej; ćwiczenie to powinno być powtórzone 5 - 10 razy.

Gimnastyka korekcyjna to świetny sposób za zachowanie zdrowej sylwetki i zadbanie o kręgosłup na długie lata.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze