Tych ćwiczeń nie powinny wykonywać dzieci

Dzieci zazwyczaj chętnie uprawiają różne sporty i wykonują rozmaite  ćwiczenia. Ale uwaga! Nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie dla rosnących organizmów. Dowiedz się, jakich ćwiczeń nie powinny wykonywać kilku- i kilkunastolatki.

 

Ćwiczenia dla przyszłych mam

Fitness w ciąży to doskonały sposób to poprawę formy oraz nastroju. Wystarczy zasięgnąć porady trenera bądź innej doświadczonej mamy, aby dobrać dla siebie...

Uwaga na ćwiczenia

Nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie dla młodego organizmu. Wesprzyj swoje dziecko w doborze aktywności, aby sport przynosił mu realne korzyści zdrowotne, a nie kontuzje i trwałe wady rozwojowe.

Jordan Metzl, lekarz dziecięcej medycyny sportowej ze Szpitala Chirurgii Specjalistycznej w Nowym Jorku, wyjaśnia, że u dzieci w wieku 8-12 lat zachodzą bardzo intensywne zmiany fizyczne. U dziewcząt szybki wzrost występuje zwykle około 8. lub 9. roku życia, a w przypadku chłopców nieco później – w wieku 11 lub 12 lat. W tym czasie kości rosną dużo szybciej niż mięśnie. Wskutek tego dochodzi do większego obciążenia ścięgien i dzieci stają się mniej gibkie i słabo podatne na rozciąganie.

W tym wieku posiadają chrząstki nasadowe (płytki wzrostu), które zanikają po okresie dojrzewania, a które odpowiadają za intensywny wzrost kości.

– Ważne jest, aby chronić płytki wzrostu podczas ćwiczeń. Uszkodzona chrząstka nasadowa może opóźniać lub nawet zahamować wzrost dziecka – przestrzega Metzl.

Dzięki zrozumieniu zmian zachodzących w ciele dziecka, rodzic może rozważniej dobierać ćwiczenia. Zachęcając pociechy do aktywności fizycznej, należy wyjaśnić im, na co powinny uważać i jakich zajęć unikać dla własnego dobra.

Jedzenie wspomagające rozwój dziecka

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem węglowodanów. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu cukru...

Podnoszenie ciężarów

Jeśli twoje dziecko chce wykonywać ćwiczenia siłowe, upewnij się, że wykonuje wiele powtórzeń z niewielkim obciążeniem. Przy zbyt dużym może uszkodzić chrząstkę nasadową i płytki wzrostu. Ćwiczenia siłowe zawsze należy wykonywać z dużą ostrożnością.

Ćwiczenia na mięśnie nóg

Dzieci nie powinny wykonywać prostowania podudzi w siadzie (ćwiczenie na mięśnie czworogłowe uda). Może to poważnie uszkodzić chrząstkę nasadową w stawie biodrowym.

Wyciskanie sztangi

Bez odpowiedniego nadzoru dzieci nie powinny także podnosić sztangi na ławce prostej. Rocznie w Stanach Zjednoczonych notuje się średnio dwa przypadki śmiertelne wskutek opuszczenia sztangi na klatkę piersiową z powodu zbyt dużego obciążenia. Danych dla Polski nie znamy, jednak amerykańskie pokazują, że to bardzo realne zagrożenie.

 

Przysiady

Nastolatki często wykonują to ćwiczenie, zbyt mocno obciążając obszar znajdujący się bezpośrednio pod rzepką, w miejscu styku mięśnia z kością. Może to prowadzić do uszkodzenia chrząstki.

Jazda na rowerze lub rolkach bez kasku

Dzieci potrafią czerpać ogromną radość z brawurowych sportów, co często wiąże się z tym, że nie przejmują się związanym z nimi ryzykiem. Bez odpowiedniego zabezpieczenia dziecko, upadając, może uderzyć głową o podłoże. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, jak np. wstrząśnienie mózgu, urazowe uszkodzenie mózgu, a nawet złamanie czaszki.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

Leżenie na brzuszku Odtwórz wideo

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Kiedy dziecko słabo rośnie i nie przybiera na wadze

Kiedy Twoje maleństwo słabo rośnie i nie przybiera na wadze przyczyny możesz szukać w celiakii - trwałej nietolerancji glutenu. Rodzice przeważnie kojarzą to z niskim poziomem hormonu wzrostu. Okazuje się jednak, że częściej odpowiada za to trwała nietolerancja...

Rozwój fizyczny malucha

Bezpieczeństwo małego dziecka

Bezpieczeństwo małego dziecka

Ciekawski maluch wymaga stałej kontroli i zabezpieczenia w domu wszelkich niebezpiecznych dla niego rzeczy. Niektóre rośliny ozdobne mogą być trujące.