Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na skoliozę – przyczyny skoliozy, rozciąganie, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na skoliozę odgrywają bardzo ważną rolę w niwelowaniu jej skutków. Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które jest chorobą cywilizacyjną. Brak ruchu i siedzący tryb życia sprawia, że nasz kręgosłup układa się w nienaturalny sposób i powstaje skolioza. Dlatego też, jeżeli chcemy zapobiegać skoliozie i z nią walczyć należy zacząć wykonywać ćwiczenia na skoliozę.

Zobacz film: "Trening na zdrowy kręgosłup"

spis treści

1. Ćwiczenia na skoliozę - przyczyny skoliozy

Ćwiczenia na skoliozę zdecydowanie poprawiają jakość życia osób ze skoliozą. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie brak ćwiczeń jest odpowiedzialny za powstanie i rozwój skoliozy.

Do niedawna nie rozumiano jednak przyczyn skoliozy i powodowało to błędy w leczeniu. Uważano np., że skolioza jest efektem osłabienia mięśni przykręgosłupowych. Celem leczenia było więc ich wzmocnienie ćwiczeniami. Okazało się jednak, że skolioza była mniejsza zawsze u tych dzieci, które zdecydowanie unikały takich ćwiczeń na skoliozę.

Obecnie jednak wiadomo już, że prawidłowo wykonywane ćwiczenia na skoliozę powinny rozciągać mięśnie, więzadła i powięzi. Niezależnie od ćwiczeń na skoliozę eksperci zgodnie uważają, że dziecka nie powinno się zwalniać z WF-u, ponieważ jest to najgorsze z możliwych rozwiązań. Rodzice wpajają w ten sposób dziecku przekonanie, że aktywność fizyczna nie jest ważna. A to właśnie ćwiczenia i ruch są najlepszą profilaktyką i formą leczenia skoliozy.

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?
Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej? [6 zdjęć]

Uważasz, że twoje dziecko powinno nauczyć się mówić po angielsku, grać na instrumencie i korzystać ze...

zobacz galerię

2. Ćwiczenia na skoliozę - rozciąganie

Ćwiczenia na skoliozę powinny obejmować przede wszystkim rozciąganie mięśni. Takie ćwiczenia bardzo korzystnie wpływają na zdrowie kręgosłupa i warto takie ćwiczenia na skoliozę wykonywać w ramach każdej aktywności fizycznej.

Zaletą rozciągających ćwiczeń na skoliozę jest również aspekt społeczny i psychologiczny. Dziecko w czasie ćwiczeń na skoliozę ma możliwość poznawania dzieci z podobnymi problemami i nie czuje się osamotnione. Ponadto dziecko podchodzi do ćwiczeń na skoliozę z większym entuzjazmem. Rozciągające ćwiczenia na skoliozę uczą ponadto samodzielności, systematyczności i dbania o swoje zdrowie.

3. Ćwiczenia na skoliozę - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na skoliozę są bardzo różnorodne i łatwo znaleźć takie, które nam odpowiadają. Podstawowym celem ćwiczeń na skoliozę jest zlikwidowanie przykurczów mięśni, które są przyczyną powstawania i utrwalania się skoliozy. Wykonywane ćwiczenia na skoliozę powinny obejmować fazę redresji, gdy usuwamy przykurcz i czynnego ruchu, która dodaje siły i poprawia sprawność mięśni.

ZOBACZ TAKŻE:

Przykładowe ćwiczenia na skoliozę:

  • Kładziemy się na brzuchu i złączamy wyprostowane nogi, a ręce wykonują ruch charakterystyczny dla pływania żabką. Powtarzamy 10 razy.
  • Kładziemy się na brzuchu, prostujemy ręce i klaszczemy w dłonie bez zginania łokci przez ok. 1 minutę.
  • Stajemy przy ścianie, dotykając głową, plecami, pośladkami i nogami ściany. Staramy się maksymalnie wyprostować i nie odrywać ciała.
  • Kładziemy się na plecach, a ręce układamy wzdłuż ciała. Nogi uginamy w kolanach, podnosimy i wykonujemy rowerek. Powtarzamy 3 razy po 1 minucie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.