Ćwiczenia na skoliozę – przyczyny skoliozy, przykładowe ćwiczenia
Ćwiczenia na skoliozę odgrywają bardzo ważną rolę w niwelowaniu jej skutków. Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które jest chorobą cywilizacyjną. Brak ruchu i siedzący tryb życia sprawia, że nasz kręgosłup układa się w nienaturalny sposób i powstaje skolioza. Dlatego też, jeżeli chcemy zapobiegać tej chorobie i z nią walczyć należy zacząć wykonywać ćwiczenia na skoliozę.
1. Ćwiczenia na skoliozę - przyczyny skoliozy
Ćwiczenia na skoliozę zdecydowanie poprawiają jakość życia osób cierpiących na tę przypadłość. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie brak ćwiczeń jest odpowiedzialny za powstanie i rozwój skoliozy.
Do niedawna nie rozumiano jednak przyczyn skoliozy i powodowało to błędy w leczeniu. Uważano np., że skolioza jest efektem osłabienia mięśni przykręgosłupowych. Celem leczenia było więc ich wzmocnienie ćwiczeniami. Okazało się jednak, że skolioza była mniejsza zawsze u tych dzieci, które zdecydowanie unikały takich ćwiczeń.
Obecnie wiadomo już, że prawidłowo wykonywane ćwiczenia na skoliozę powinny rozciągać mięśnie, więzadła i powięzi. Przy leczeniu tego schorzenia rekomendowane są ćwiczenia korekcyjne na partie mięśni odpowiedzialne za potrzymywanie sylwetki, ćwiczenia na skoliozę powinny więc obejmować przede wszystkim mięśnie posturalne, w tym grzbietowe.
Niezależnie od ćwiczeń eksperci zgodnie uważają, że dziecka nie powinno się zwalniać z WF-u, ponieważ jest to najgorsze z możliwych rozwiązań. Rodzice wpajają w ten sposób dziecku przekonanie, że aktywność fizyczna nie jest ważna. A to właśnie ćwiczenia i ruch są najlepszą profilaktyką i formą leczenia skoliozy.
2. Ćwiczenia na skoliozę - rozciąganie
Ćwiczenia na skoliozę powinny obejmować przede wszystkim rozciąganie mięśni. Takie ćwiczenia bardzo korzystnie wpływają na zdrowie kręgosłupa i warto takie ćwiczenia wykonywać w ramach każdej aktywności fizycznej.
Zaletą rozciągających ćwiczeń na skoliozę jest również aspekt społeczny i psychologiczny. Dziecko w czasie ćwiczeń ma możliwość poznawania dzieci z podobnymi problemami i nie czuje się osamotnione. Ponadto dziecko podchodzi do tych ćwiczeń z większym entuzjazmem. Rozciągające ćwiczenia na skoliozę uczą ponadto samodzielności, systematyczności i dbania o swoje zdrowie.
3. Ćwiczenia na skoliozę - przykładowe ćwiczenia
Ćwiczenia na skoliozę są bardzo różnorodne i łatwo znaleźć takie, które nam odpowiadają. Głównym ich celem jest zlikwidowanie przykurczów mięśni, które są przyczyną powstawania i utrwalania się skoliozy. Wykonywane ćwiczenia powinny obejmować fazę redresji, gdy usuwamy przykurcz i czynnego ruchu, która dodaje siły i poprawia sprawność mięśni.
ZOBACZ TAKŻE:
Przykładowe ćwiczenia na skoliozę:
- Kładziemy się na brzuchu i złączamy wyprostowane nogi, a ręce wykonują ruch charakterystyczny dla pływania żabką. Powtarzamy 10 razy.
- Kładziemy się na brzuchu, prostujemy ręce i klaszczemy w dłonie bez zginania łokci przez ok. 1 minutę.
- Stajemy przy ścianie, dotykając głową, plecami, pośladkami i nogami ściany. Staramy się maksymalnie wyprostować i nie odrywać ciała.
- Kładziemy się na plecach, a ręce układamy wzdłuż ciała. Nogi uginamy w kolanach, podnosimy i wykonujemy rowerek. Powtarzamy 3 razy po 1 minucie.