Trwa ładowanie...

Niebezpieczne zabawy dla dzieci. Powodują urazy kręgosłupa oraz rąk

Avatar placeholder
02.08.2021 18:37
Zabawa w "helikopter" może mieć bardzo poważne konsekwencje
Zabawa w "helikopter" może mieć bardzo poważne konsekwencje (getty images)

Zabawa z dzieckiem nie zawsze przynosi pozytywne korzyści. Dorośli często nie wiedzą, że bawią się ze swoimi pociechami w nieodpowiedni sposób. Niektóre mogą doprowadzić do groźnych urazów. Ratownik medyczny, Karol Bączkowski przypomina, które z aktywności mogą skończyć się na pogotowiu i z których lepiej zrezygnować.

spis treści

1. Niebezpieczne zabawy dla dzieci

Karol Bączkowski jest ratownikiem medycznym pracującym w Gdańskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i organizującym od wielu lat szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych opublikował właśnie przypomnienie, jakie czynności w trakcie zabawy z dziećmi mogą skończyć się wizytą w szpitalu.

Ratownik wymienia również możliwe konsekwencje nieprzemyślanych aktywności, do których swoje pociechy zachęcają sami rodzice.

Zobacz film: "Niezdrowe bransoletki z gumy"
Nie wszystkie popularne zabawy dla dzieci są bezpieczne
Nie wszystkie popularne zabawy dla dzieci są bezpieczne (getty images)

Według ratownika, w trakcie spędzania czasu z dziećmi powinniśmy unikać:

Bujania na rękach

• Wchodzenia po schodach

Przeskakiwania przez kałuże

• Robienia wiatraków i helikopterów

Powyższe czynności mogą mieć opłakane skutki dla dziecięcego szkieletu kostnego. Według wpisu najczęstszymi skutkami nierozważnej zabawy są urazy kręgosłupa oraz rąk – nadgarstka, łokcia lub barku.

Mgr. rat. med. podkreśla również, że to, że w przeszłości sami się tak bawiliśmy i nic się nie stało, nie oznacza, że takie zachowanie jest mądre i powinno być powielane. Mając wiedzę, co jest wskazane, a co nie, powinniśmy uważać na bezpieczeństwo dzieci.

Ratownik medyczny ostrzega przed nierozważną zabawą
Ratownik medyczny ostrzega przed nierozważną zabawą (Linkedin)

2. Urazy niemowlaków

Ważne jest też dobranie aktywności adekwatnie do wieku naszej pociechy. Rozwój dzieci jest bardzo dynamiczny i dobrze by było zdawać sobie sprawę, jaka zabawa jest bezpieczna dla naszego dziecka, biorąc pod uwagę właśnie jego rozwój fizyczny w danym czasie.

Jeśli mamy w domu noworodka nie bujajmy go zbyt mocno. Jest to znany sposób na uśpienie maleństwa, ale tylko wtedy, gdy jest to łagodne i lekkie kołysanie. Każde szarpnięcie może spowodować zmiany w mózgu, które będą nieodwracalne. Taka czynność to również ryzyko wypadków. Tak małe dziecko jest niezwykle podatne na urazy, ponieważ mięśnie karku są jeszcze niestabilne. Gwałtowne bujanie może doprowadzić do zachwiania głowy i przemieszczenia się mózgu lub pęknięć naczyń krwionośnych. W medycynie istnieje nawet termin syndrom dziecka potrząsanego. Tak samo powinniśmy powstrzymać się od dynamicznego podrzucania i podnoszenia niemowlęcia.

Ze względu na prawidłowy rozwój fizyczny, maluchy nie powinny być także sadzane oraz wkładane do chodzików lub bujaczków. Mogę one zaburzać zmysł równowagi, co z kolei będzie skutkowało niemożliwością ocenienia ryzyka upadku. Z kolei sadzanie na siłę, wbrew umiejętnościom dziecka może uszkodzić kręgosłup niegotowy na takie zadania.

Do drugiego roku życia powinniśmy również uważać na mocowanie i przepychanki z dzieckiem. Oczywiście skakanie, podnoszenie i inne tego rodzaju zabawy są wskazane, ponieważ poprawiają u dzieci koordynację ruchową oraz napięcie w mięśniach, a także budują zaufanie, ale zawsze powinny być wykonywane z głową i bez stosowania siły. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu miejsca zabawy np. rozłożeniu koca czy poduszek, które zamortyzują ewentualny upadek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze