Trwa ładowanie...

Jak zaprogramować zdrowie dziecka?

Sposób odżywiania to jeden z czynników wpływających na stan zdrowia dziecka i jego rozwój. Zdrowe żywienie ma znaczenie już w okresie rozwoju płodowego, dlatego dieta przyszłej mamy powinna obfitować w produkty bogate w składniki odżywcze. Niezwykle ważne jest także prawidłowe karmienie niemowlęcia – to właśnie w pierwszym roku życia tempo wzrostu dziecka jest najszybsze, a metabolizm jest wyjątkowo podatny na programowanie poprzez sposób żywienia.

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność dziecka?"

spis treści

1. Programowanie żywieniowe

Mianem programowania żywieniowego określa się wpływ, jaki czynniki żywieniowe okresu krytycznego mają na przemianę materii oraz stan zdrowia osoby dorosłej. Tak zwane „okresy krytyczne” to etapy szybkiego rozwoju narządów i tkanek. W tym czasie tkanki i narządy są w większym stopniu podatne na trwałą modyfikację konkretnych procesów przemiany materii. Organizm płodu i niemowlaka jest szczególnie wrażliwy na programowanie żywieniowe. Już od kilkudziesięciu lat wiadomo, że niedobory w diecie kobiety ciężarnej zwiększają ryzyko chorób krążenia, nadciśnienia i cukrzycy typu 2 u dziecka. Naukowcy ustalili również, że najlepszym momentem na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i programowanie zdrowia dziecka jest pierwszy rok jego życia.

Czytaj też

2. Jak karmione są polskie dzieci?

W 2011 roku Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Fundacją NUTRICIA przeprowadził badania na temat żywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy. Okazało się, że zaledwie 7% matek karmi dzieci zgodnie z zaleceniami zawartymi w kalendarzu żywieniowym. Wiele dzieci jest przekarmianych – ponad 20% niemowląt spożywa 10 lub więcej posiłków na dobę. Dużym problemem jest również niewłaściwe przygotowywanie mleka modyfikowanego. Rodzice zaniedbują także suplementację witaminy D.

Błędy w żywieniu popełniane przez rodziców niemowląt mają swoje następstwa. Ukształtowane w dzieciństwie nawyki żywieniowe niełatwo jest zmienić, dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie dzieci. Dobór zdrowych i wartościowych produktów to tylko jeden z elementów programowania zdrowia dziecka w późniejszym okresie jego życia. Nie mniej ważne jest właściwe podejście do karmienia – celebracja posiłków i spożywanie ich we wspólnym gronie. Niezwykle istotne jest uszanowanie preferencji dziecka. Jeśli niemowlę odmawia spożycia większej ilości jedzenia, nie warto wmuszać posiłków w dziecko lub odwracać uwagi dziecka zabawkami. Zaleca się również zachęcanie niemowlaka do prób samodzielnego jedzenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.