Grypa - przyczyny, objawy, leczenie. Jak zapobiegać grypie?
Grypa to infekcja wirusowa, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych - niestety skutecznie obniża komfort codziennego funkcjonowania i może prowadzić do poważnych powikłań. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby? Czy istnieją skuteczne sposoby zapobiegania grypie? Sprawdźmy!
Skąd bierze się grypa? Przyczyny infekcji
Nie każdy, kto zachoruje na grypę, zdaje sobie sprawę, jakie jest źródło tej powszechnie występującej, ostrej choroby zakaźnej (atakuje drogi oddechowe: nos, gardło oraz płuca). Otóż grypę wywołuje wirus grypy (np. typu A, B lub C), który zajmuje całe drogi oddechowe. W jaki sposób wirus grypy dostaje się do organizmu człowieka? Patogen może przenieść się do dróg oddechowych drogą kropelkową poprzez aspirację zakażonego powietrza po kichnięciu, kaszlu lub nawet krótkiej rozmowie z zakażoną osobą, która stanowi zagrożenie dla osób zdrowych nawet 24 h przed wystąpieniem pierwszych objawów (w przypadku dzieci mogą one zarażać do 6 dni przed pojawieniem się symptomów choroby). Jak długo rozwija się grypa? Okres inkubacji jest dość krótki, wynosi od 1 do 4 dni (najczęściej są to 1-2 dni). W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada na styczeń, luty i marzec. Skoro znamy już czynniki sprawcze tej infekcji wirusowej, warto wyjaśnić, w jaki sposób manifestuje się grypa?
Jakie są objawy grypy?
Na jakie dolegliwości najczęściej skarżą się chorzy na grypę? Do symptomów chorobowych tej infekcji zaliczamy:
- kaszel (wraz z rozwojem infekcji jest coraz bardziej mokry),
- ból gardła,
- nieżyt nosa,
- gorączkę powyżej 38° Celsjusza,
- bóle mięśniowe,
- bóle kostno-stawowe,
- bóle głowy,
- dreszcze,
- ogólne osłabienie,
- utratę łaknienia,
- złe samopoczucie,
- rzadziej - nudności i wymioty.
Powyższe objawy grypy mogą utrzymywać się przez około 3-5 dni. Natomiast w przypadku seniorów, którzy często są obciążeni schorzeniami przewlekłymi i mogą mieć obniżoną odporność - zachorowanie na grypę może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Osoby starsze mogą doświadczyć licznych powikłań ze strony narządu słuchu, układu oddechowego, układu nerwowego, układu krwionośnego (osierdzia, mięśnia sercowego).
Metody leczenia grypy - jak wrócić do zdrowia?
U chorych na grypę wdraża się leczenie objawowe, które polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, preparatów obkurczających naczynia krwionośne (w przypadku kataru). Jeśli pacjent cierpi z powodu kaszlu suchego przechodzącego w mokry, można wdrożyć preparaty o działaniu nawilżającym lub przeciwkaszlowym (kaszel suchy) lub wykrztuśnym (kaszel mokry). Wskazany jest też odpoczynek w łóżku i przyjmowanie dużej ilości płynów. Pamiętajmy - grypy nigdy nie leczy się antybiotykami, które są pomocne tylko w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym np. angina.
Jak uniknąć grypy? Działania profilaktyczne
W ramach profilaktyki warto co roku korzystać ze szczepień ochronnych (co roku powstaje nowa szczepionka, gdyż wirus grypy ma skłonność do mutacji). Wakcynację (czyli zapobiegawcze szczepienie przeciwzakaźne) przeprowadza się zwykle jesienią, przed zimowym wzrostem zachorowań. Jako że wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową i kontaktową, chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy unikać kontaktu z osobami zakażonym i przestrzegać zasad higieny osobistej (np. zawsze myć ręce po przyjściu do domu z pracy, uczelni, zakupów). Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania na infekcje sezonowe, można też w ramach profilaktyki stosować wyrób medyczny w postaci spray-u doustnego ViruProtect Stada, który blokuje zarówno wirusy wdychane przez nos, jak i usta. Wyrób ten może zahamować migrację wirusów do dolnych dróg oddechowych lub skrócić czas trwania infekcji o 3 dni. Ten spray do gardła, który dezaktywuje wirusy, może być stosowany przez dzieci w wieku powyżej 4 lat oraz osoby dorosłe (dozwolone jest do 6 aplikacji dziennie). Warto dodać, że działanie ViruProtect Stada zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.