Trwa ładowanie...

Ile się tyje w trzecim trymestrze?

Avatar placeholder
07.10.2020 11:27
Ile się tyje w trzecim trymestrze?
Ile się tyje w trzecim trymestrze? (123rf)

Ile się tyje w trzecim trymestrze ciąży? Zwykle jakieś 4-6 kg, przy czym przybieranie w czasie ciąży na wadze to sprawa bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. To, o ile podskoczy twoja waga w ciąży, zależy m.in. od: masy ciała sprzed ciąży, wzrostu, wielkości i wagi urodzeniowej dziecka. Dobrze, jeśli przyrost masy ciała w ciąży jest równomierny, ponieważ świadczy o jej prawidłowym przebiegu. Gdy ciężar ciała nie rośnie albo zwiększa się zbyt gwałtownie, może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach i stanowić ryzyko powikłań w ciąży.

spis treści

1. Jak wzrasta masa ciała w kolejnych trymestrach ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży na wadze powinno się przybrać niewiele, bo zaledwie jakieś 2 kg lub kilogram. Jeśli dokuczają silne poranne mdłości i wymioty, przyrost masy ciała ciężarnej jest praktycznie nieznaczny. Zdarza się nawet, że na początku ciąży przyszła mama chudnie około 2 kg. W początkowych miesiącach ciąży lepiej nie tyć zbyt dużo, ponieważ dodatkowe kilogramy „idą” w ciebie, a nie w maluszka. Nadliczbowych kilogramów z początku ciąży najtrudniej się pozbyć po porodzie, dlatego nie opychaj się za dwoje – lecz jedz umiarkowanie dla dwojga.

W drugim trymestrze ciąży powinno się przybrać na wadze jakieś 5-6 kg, przeciętnie około półtora kilograma na miesiąc. Ostatni – trzeci trymestr ciąży – oznacza przyrost masy ciała o jakieś 4-6 kg. Tycie w końcowych miesiącach ciąży jest bardzo ważne dla płodu. Wtedy bowiem następuje szybki wzrost dziecka w łonie matki, a pod skórą płodu tworzy się warstewka tkanki tłuszczowej, pełniąca po przyjściu na świat funkcje termoregulacyjne. Najwięcej przybiera się na początku trzeciego trymestru, przed porodem właściwie się już nie tyje. Łączny przyrost masy ciała w ciąży to jakieś 10-14 kg. Właśnie takie przybieranie na wadze w czasie ciąży uważa się obecnie za normę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli kobieta spodziewa się bliźniąt, jej waga w ciąży powinna zwiększyć się dodatkowo jedynie o ciężar drugiego dziecka. Zalecany przybór masy ciała w ciąży bliźniaczej to jakieś 14-18 kg. Ogólna zasada jest taka, że im mniej kobieta waży przed ciążą, tym więcej powinna przytyć w czasie ciąży. Jeśli więc jesteś szczupła, nie martw się, jeśli w ciąży przytyjesz 13-17 kg. To bardzo dobrze! Jeśli jednak przed ciążą miałaś nadwagę, w ciąży staraj się nie nabrać więcej niż 8-10 kg.

2. Ile można przytyć w czasie ciąży?

Aby wiedzieć, ile możesz przytyć w czasie ciąży, powinnaś obliczyć swój współczynnik masy ciała BMI i sprawdzić w tabelce, jaki przyrost masy ciała byłby dla ciebie najlepszy. BMI oblicza się, dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach podniesiony do kwadratu.

Indeks masy ciała BMI sprzed ciążyPożądany przyrost wagi ciała w ciąży
poniżej 19 (niedowaga)13-17 kg
19-26 (waga prawidłowa)10-14 kg
26-29 (nadwaga)8-10 kg
powyżej 29 (otyłość)6-7 kg

Większe ryzyko dla kobiety ciężarnej i dziecka niesie nadwaga w ciąży niż niedowaga, dlatego lepiej przytyć mniej niż zbyt dużo. Oczywiście, nie ma się co przejmować wagą idealną i rygorystycznie trzymać się norm. Jeśli masz zachcianki w ciąży , możesz sobie na nie od czasu do czasu pozwolić. Warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku w ciąży i o zachowywaniu umiaru – również w jedzeniu. Pamiętaj, że niedowaga w ciąży grozi niską masą urodzeniową dziecka i porodem przedwczesnym . Z kolei nadwaga w ciąży może prowadzić do obrzęków ciała , bólów pleców, żylaków, szybkiego męczenia się, cukrzycy ciążowej , nadciśnienia, porodu przedwczesnego i konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia . Na nadwagę w czasie ciąży są narażone kobiety po 30. roku życia i palaczki, które decydują się rzucić nałóg, dowiadując się o swoim odmiennym stanie.

3. Skąd te ciążowe kilogramy?

Donoszone dziecko w łonie matki waży zazwyczaj jakieś 3-4 kg. Skąd zatem biorą się pozostałe kilogramy w ciąży ? Całe ciało kobiety ciężarnej zmienia się, aby stanowić dobre „mieszkanie” dla maluszka. Już na początku ciąży zaczynają się powiększać piersi, przygotowujące się do laktacji. Rośnie również macica. W organizmie przyszłej mamy zaczyna przybierać krwi. Zwiększa się również ilość wody i innych płynów ustrojowych. Na dodatkowe kilogramy w ciąży składa się także łożysko – jego prawidłowe wykształcenie się utrzymuje płód przy życiu. Waży również płyn owodniowy, który otacza dziecko i chroni je przed urazami.

Kilogramy w ciąży:
dziecko3-4 kg
macica1 kg
łożysko0,5-1 kg
wody płodowe1-2 kg
piersiokoło 2 kg
krew i inne płyny ustrojowe3 kg

Na pośladkach, udach i biodrach przyszłej mamy pojawia się grubsza warstwa tłuszczu, która zapewnia jej i dziecku zapasowe źródło energii. Wszystkie zmiany organizmu ciężarnej są uzasadnione – również przyrost tkanki tłuszczowej . Po porodzie kobiecie od razu ubywa jakieś 6 kg. Pozostałe kilogramy z masy ciała świeżo upieczona mama zrzuca w okresie połogu lub w ciągu kilkunastu miesięcy – zwłaszcza jeśli karmi dziecko piersią. Czasami powrót do sylwetki sprzed ciąży wymaga nieco wysiłku. Nie należy jednak się załamywać. Warto postawić na racjonalną dietę i ćwiczenia fizyczne.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze