Budzenie się niemowląt

Budzenie niemowlaka jest wskazane tylko wtedy, gdy dziecko zbyt długo śpi w ciągu dnia i może to grozić zbytnią aktywnością malucha w nocy. Z reguły niemowlę wie, ile snu potrzebuje. Budzi się samo wielokrotnie, gdy jest głodne, ma mokro w pieluszce lub coś mu dolega. Budzenie dziecka nie jest więc potrzebne. Rytm dobowy snu i czuwania ustala się około trzeciego, czwartego miesiąca życia. Maluch odróżnia już wtedy dzień od nocy. Aby dziecko spokojnie przesypiało noc, warto wieczorem zadbać o codzienne rytuały, wyciszyć niemowlaka, przewinąć i odpowiednio nakarmić.

Polecane wideo:

Dobowy rytm snu i czuwania u dziecka

Sen dziecka stanowi dla młodych rodziców zagadkę. Często zastanawiają się, jak długo maluszek powinien spać w ciągu dnia, co jaki czas niemowlę powinno się budzić, czy dziecko właściwie przesypia noc, w jakiej pozycji układać malucha do snu itp. Niemowlę ma niejako wewnętrzny zegar, który podpowiada organizmowi, kiedy spać, a kiedy być aktywnym – jest to, tzw. dobowy rytm snu i czuwania. Dzięki niemu, dziecko łatwo śpi zarówno w dzień, jak i w nocy. Noworodki śpią zwykle około 16-18 godzin na dobę, ale rzadko kilka godzin za jednym razem.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój, jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz,...

W miarę wzrostu i rozwoju dziecka, zegar biologiczny dostraja się i w wieku trzech miesięcy sen niemowlaka staje się zwykle bardziej regularny. Dzieci w tym wieku są już świadome ciemności i światła. Karmienie i wieczorne czynności pielęgnacyjne stosowane konsekwentnie w ustalonym porządku przed snem sprawiają, że harmonogram dnia jest ustabilizowany, a zasypianie dziecka łatwe i nienastręczające problemów. Im niemowlę starsze, tym mniej snu potrzebuje. Do ukończenia szóstego miesiąca życia dziecko przesypia około 14-15 godzin na dobę, z czego w nocy potrafi przespać 10-12 godzin z przerwami na karmienie.

Jeśli maluch karmiony jest piersią, zwykle budzi się częściej, a przerwa między karmieniami w nocy nie powinna być dłuższa niż 3,5-4 godziny. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym zwykle budzi się w ciągu nocy rzadziej, przerwa między kolejnymi karmieniami może wynosić nawet 7-8 godzin, co daje rodzicom możliwość dłuższego wypoczynku. W ciągu dnia normalne są krótkie drzemki, jednak nie należy pozwalać dziecku spać zbyt długo po godzinie 16:00, ponieważ potem maluch może mieć problemy z zaśnięciem i wyciszeniem się w nocy.

Dlaczego dziecko często się budzi?

Przyczyny budzenia się dziecka są różne: mokra pieluszka, bolący brzuszek, uczucie głodu, niepokój i potrzeba bliskości mamy, niewygodne miejsce do spania, gorąco, zbyt ciasny kaftanik itp. Niemowlęta w ciągu dnia budzą się dość często. Ucinają sobie krótkie drzemki, a następnie budzą się, bo są wyspane i głodne. Gdy dziecko czuje się zmęczone, po przystawieniu do piersi najczęściej znowu zasypia. Gdy jest wypoczęte i nakarmione, zwykle staje się skore do zabawy.

Czasami rodzice zastanawiają się, czy ich dziecko wystarczająco długo śpi i nie budzi się zbyt często. Należy pamiętać, że każdy maluch jest wyjątkowy. Niektóre dzieci potrzebują dużo snu, inne wręcz przeciwnie. Jeśli jednak niemowlę jest wypoczęte, pogodne i prawidłowo się rozwija, nie martw się, że śpi zbyt mało. Najwyraźniej śpi tyle, ile potrzebuje. Niemowlę w ciągu dnia może ucinać sobie kilka, kilkanaście drzemek po pół godziny lub przesypiać po trzy godziny dwa razy dziennie. Wszystko zależy od potrzeb dziecka. Jednak, aby utrzymać regularność snu dziecka, można je budzić z przedłużających się w ciągu dnia drzemek. Najlepiej, jeśli niemowlę śpi o tych samych porach każdego dnia, np. o 10:00 i 14:00, a długość jego drzemek jest w miarę jednakowa.

Przesypianie całej nocy

Za przesypianie nocy uważa się u niemowlaka przespanie ciągiem pięciu godzin bez obudzenia się. Ponieważ noworodki muszą jeść co 2-4 godziny, są fizycznie niezdolne do spania przez tak długi czas. W wieku trzech miesięcy żołądek niemowlęcia jest na tyle rozwinięty, że może pomieścić wystarczająco dużo pokarmu, aby dziecko nie odczuwało głodu przez 5-6 godzin od jednego nakarmienia. Od tego wieku dzieci są w stanie przesypiać większość nocy.

Aby nauczyć dziecko przesypiać całą noc i uniknąć częstego budzenia się malucha, staraj się około trzeciego miesiąca życia dawać dziecku większość posiłków w ciągu dnia. Pomocne w rozróżnianiu dnia od nocy może być utrzymywanie niemowlaka obudzonego przez dłuższe okresy podczas dnia. W ciągu dnia baw się z dzieckiem, dostarczaj mu różnych bodźców, słuchaj z maluchem muzyki, śpiewaj mu piosenki, włączaj go do domowych aktywności, wychodź na spacery. Dziecko zmęczone wrażeniami dnia, łatwiej zaśnie wieczorem i prześpi nocą więcej czasu.

W nocy postaraj się o ciszę w domu i zgaszone światła, by zasygnalizować dziecku, że noc jest odpowiednim czasem na odpoczynek. Jeśli niemowlę obudzi się w nocy na karmienie lub na zmianę pieluchy, utrzymuj półmrok w pokoju i nie rozbudzaj dziecka. Ucz malucha, że noc jest porą snu, a nie zabawy. Noworodek powinien budzić się na karmienie co 2-3 godziny. Jeśli przerwa między karmieniami jest dłuższa niż 4 godziny, a noworodek się nie budzi, należy delikatnie wyjąć go z łóżeczka i zacząć do niego mówić, spróbować zmienić pieluchę lub włączyć światło. Większe niemowlęta mogą przesypiać nawet całą noc. Jeśli niemowlę obudzi się w nocy, nie bierz go od razu na ręce i nie noś, lecz zajrzyj do łóżeczka, upewnij się, czy wszystko jest w porządku i staraj się utulić malca bez wyjmowania z łóżka.

Joanna Krocz

Redakcja parenting.pl, 1 tydzień temu

Problemy ze snem u niemowląt

Komentarze

dyskusje na forum

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Budzenie się niemowląt
Budzenie się niemowląt

Niemowlę pręży się

Bywa, że na skutek pewnych czynników, jak komplikacje w czasie porodu, nieprawidłowo funkcjonują u dziecka mechanizmy nerwowe sterujące napięciem jego mięśni. Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest stanem zagrażającym zdrowiu, czy życiu dziecka i po szybkim...

Budzenie się niemowląt

Kim jest konsultantka ds. snu dziecka?

Kim jest konsultantka ds. snu dziecka?

pasją. Dziś na swoim koncie mam udaną współpracę z setkami rodzin. Potrafisz sprawić, że dziecko zasypia o 19.00 i budzi się o 8.00? Nie, nie jestem (...) , w której dziecko budzi się raz czy dwa na karmienie. Proszę...

Budzenie się niemowląt

Ile śpi niemowlę?

zbyt dużo lub zbyt mało - obie te sytuacje budzą obawy, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Przecież sen jest ważny dla rozwoju dziecka. Nieregularne (...) . Dziecko zapada na drzemki na niezbyt długo - malucha trzeba karmić co 3-4 godziny....

Budzenie się niemowląt

Lęki nocne u dzieci

Lęki nocne u dzieci

Lęki nocne u dzieci są powodem do zmartwień niektórych rodziców. Dziecko budzi się z krzykiem, jest spocone i roztrzęsione, nie rozpoznaje rodziców

Budzenie się niemowląt

Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy?

na to, jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy, dlatego że maluchy budzą się z różnych przyczyn. Niektórym niemowlętom jest zbyt gorąco, innym (...) rodzicielskiej intuicji. Warto też pamiętać, że nocne budzenie...

Nauka samodzielnego spania

Co robić, a czego nie, aby dziecko dobrze spało

Co robić, a czego nie, aby dziecko dobrze spało

dziecko do łóżka. Starsze dzieci mogą także stać się niezdarne i nadpobudliwe. Zły pomysł: budzenie dziecka. Co zrobić, jeśli dziecko zaśnie w foteliku (...) w samochodzie? Należy po prostu wnieść je w foteliku do środka. Będzie mogło...

Dopajanie niemowląt

Dokarmianie - mleko modyfikowane

Dokarmianie - mleko modyfikowane

Pokarm kobiecy jest najlepszym pod względem odżywczym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Jednakże istnieją sytuacje, w których kobieta nie może systematycznie karmić dziecko piersią lub dziecko nie najada się do syta.

Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Spadek masy ciała

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u niemowląt jest bardzo niebezpieczną bakterią, która wymaga specjalistycznego leczenia. Gronkowce to kuliste bakterie, które układają się w charakterystyczne grona - stąd ich nazwa.