Trwa ładowanie...

Gdy dziecko budzi się w nocy

Avatar placeholder
03.08.2021 23:16
Gdy dziecko budzi się w nocy
Gdy dziecko budzi się w nocy (123rf)

Sen dziecka jest jednym z podstawowych zmartwień świeżo upieczonych rodziców. Zadajemy sobie wówczas pytania, na które trudno znaleźć odpowiedzi: ile snu potrzebuje moje dziecko, jak długie powinny być drzemki, ile razy może obudzić się w środku nocy? Kiedy twój maluch budzi się kolejną noc z rzędu, trudno być gotowym na takie wyzwanie i uporać się ze zmęczeniem. Dlatego im szybciej będzie w stanie przespać noc, tym lepiej dla ciebie i całej rodziny. Grunt to konsekwencja i uważne planowanie dnia.

spis treści

1. Ile powinno spać niemowlę?

W miarę jak dziecko rośnie, zmienia się również jego rytm snu. Noworodki przesypiają zwykle około 16 godzin na dobę (nawet więcej w pierwszym tygodniu życia). Najdłuższy okres ich nieprzerwanego snu powinien wynosić 3–4 godziny. Jeśli trwa dłużej, należy obudzić dziecko i nakarmić. Spadek cukru we krwi maluszka może być dla niego niebezpieczny.

Kluczem do zdrowego snu w nocy jest zdrowy sen w ciągu dnia.

Do 4. tygodni5 godzin
4–8 tygodni4–4,5 godziny
8–12 tygodni3,5 godziny
3–6 miesięcy3 godziny
6–12 miesięcy2,5–3 godziny
12–15 miesięcy2,5 godziny
18–24 miesięcy2 godziny
2–2,5 roku1–2 godziny
2,5–3 latado godziny

Zbyt długie drzemki w ciągu dnia mogą prowadzić do trudności z wieczornym zasypianiem albo ponownym zasypianiem po przebudzeniu w środku nocy.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Ważne jest również to, że zaburzenia snu u dzieci w ciągu dnia mogą spowodować sytuację, w której dziecko będzie tak bardzo zmęczone i rozdrażnione, że trudno je będzie wyciszyć i uspokoić wieczorem. Takie dziecko budzi się także częściej w ciągu dnia. 

Co zrobić gdy niemowlę budzi się w nocy co godzinę? Przyczyna może być niezwykle banalna - być może Twoje dziecko przechodzi po prostu jeden z typowych okresów w rozwoju i minie szybciej niż mylisz.

Warto starać się podkreślać różnicę pomiędzy dniem a nocą, utrzymując półmrok w dziecinnym pokoju nocą i wykonując wszystkie niezbędne czynności domowe w dzień. Bezwzględnie trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości pokarmu, jaką dziecko dostaje w ciągu dnia. Dziecko, które jest głodne będzie miało problemy z zaśnięciem.

Sen niemowlęcia

Sen to zdrowie - tak mawiały nasze babki. I miały rację. Spokojny sen ma szczególne znaczenie dla dziecka.

przeczytaj artykuł

2. Zdrowy sen dziecka

Aby zapewnić dziecku zdrowy sen, warto zadbać o kilka szczegółów dotyczących miejsca, w którym ono śpi oraz zmianę nawyków związanych ze snem. Dobrze jest zadbać, by maluszek miał własną przestrzeń w porze snu. Powinno tam być cicho i spokojnie. Pomoże to dziecku zrelaksować się i nauczyć się spokojnie spędzać czas samotnie.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia temperatura powietrza. Zwolennicy tzw. zimnego chowu powiedzą, że najlepszą temperaturą dla dziecka jest wartość 18 stopni Celsjusza. Znajdą się przeciwnicy takiej metody. 22 stopnie Celsjusza to według nich komfort termiczny dla dziecka śpiącego w piżamce, nawet jeśli się odkryje.

Trzeba pamiętać jednocześnie o ustawieniu łóżeczka jak najdalej kaloryfera, okna czy ściany zewnętrznej. Ponadto warto pamiętać, że nic tak nie poprawia nastroju, jak zmieniona pościel, wywietrzony i odkurzony pokój.

Połóż dziecko do spania w piżamce, która będzie wygodna, nie będzie krępować ruchów i ograniczać dziecka. Zawsze sprawdzaj, czy dziecko ma suche plecy. Gorące i spocone są oznaką przegrzania. Najbardziej wygodną pozycją do spania dla niemowląt jest pozycja na wznak.

Dlaczego maluszek tak często budzi się nocy? Porozmawiaj z innymi rodzicami o podobnych problemach, korzystając z naszego forum.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze