Trwa ładowanie...

Co podać dziecku na kolację, by dobrze spało całą noc?

Lekkostrawna, kojąca, zjedzona 2-3 godziny przed snem – taka powinna być kolacja malucha. Zadbaj o to, by posiłek był bogaty w węglowodany, które nie obciążają żołądka i uspokajają, co bezpośrednio wpływa na szybkość zasypiania, głębokość i jakość snu dziecka.

Partnerem treści jest Rossmann.

Dobra kolacja to węglowodany. A konkretnie? Oto kilka przykładów posiłków, które można dać dziecku na kolację.

  • Dania lekkostrawne: owsianka, zupa warzywna, kasza z warzywami, pieczone mięso lub ryba.
  • Działają kojąco na układ nerwowy: płatki owsiane, kasza jaglana, ryż, komosa ryżowa, makaron czy kasza gryczana.
  • Z dużą zawartością melatoniny: orzechy i ziarna słonecznika oraz pestki.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu, z którego dowiesz się, jak zadbać o zdrowy sen dziecka:

Nie podawaj dziecku na kolację warzyw powodujących wzdęcia, np. kapusty, warzyw strączkowych, kalafiora lub brokułów.

Czy dziecko może pić w nocy?

Jeżeli maluch budzi się w nocy i prosi o picie, to oczywiście należy je podać. Najlepiej, aby to była woda. Picie w trakcie snu to najczęściej efekt zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu.

Czy pozwolić dziecku jeść w nocy?

  • Nocne podjadanie jest konsekwencją niewłaściwej kolacji lub wcześniejszych posiłków, które nie dostarczyły dziecku odpowiedniej porcji energii – mówi dietetyczka Aneta Łańcuchowska. – Oczywiście należy podać jedzenie, jeżeli maluch upomina się o nie po przebudzeniu. Jednak wyciągnijmy wnioski na przyszłość i zmodyfikujmy odpowiednio codzienną dietę juniora tak, aby wyeliminować nocne podjadanie. Po posiłku nocnym oczywiście wymagane jest szczotkowanie zębów, co jak wiemy, nie zawsze jest łatwe do wyegzekwowania.

Warto wiedzieć, że dziecko od trzeciego roku życia nie powinno budzić się w nocy ani na picie, ani na jedzenie, a także – o ile ma prawidłowo rozwinięty układ moczowy – nie powinno budzić się w nocy na siusiu. Jeżeli maluch ma prawidłowo skomponowaną dietę, to nie ma potrzeby budzenia się w nocy na jedzenie. Noc to czas odpoczynku, a nie jedzenia. Jeżeli mimo prawidłowej diety dziecko się budzi, najlepiej skonsultować się z psychologiem.

W programie Rossnę! znajdziesz wsparcie w pielęgnacji, rozwoju i wszystkim tym, co będzie towarzyszyło Tobie i Twojemu dziecku w pierwszych latach jego życia. Zyskasz:

  • rosnący rabat na produkty dla małych dzieci, który przy regularnych zakupach może urosnąć z 3 aż do 10%;
  • specjalne promocje Rossnę! na produkty dla małych dzieci oraz dostęp do porad eksperckich.

Dołącz do Rossnę! w aplikacji Rossmann PL i zyskaj dostęp do wiedzy od ekspertów oraz promocji na produkty dla dziecka i kobiet w ciąży. Tutaj znajdziesz więcej informacji o programie.

Partnerem treści jest Rossmann.

polecamy

Polecane dla Ciebie