Karmienie butelką – błędy najczęściej popełniane przez rodziców

Przestawienie się z karmienia piersią na karmienie butelką to dość trudny proces pełen prób i błędów. Wymaga ono rozwinięcia indywidualnej techniki, dostosowanej do potrzeb twojego dziecka. Oto pomyłki, których należy się wystrzegać, by maluch zachował dobre samopoczucie.

Odpowiednia butelka

Pierwszym wyzwaniem jest wybór właściwej butelki. Rodzice często, całkiem niepotrzebnie, kierują się jej wyglądem, wybierając kolorowe, ozdobne akcesoria, nie zwracając uwagi na to, z jakiego rodzaju tworzywa zostały wykonane. Wiele z nich zawiera szkodliwy dla zdrowia naszego malucha bisfenol A (BPA). Może on wywoływać m.in. otyłość czy nadpobudliwość. Produkty wolne od BPA są specjalnie oznaczone, najczęściej na dnie butelki.

Złe proporcje

Mleko naturalne zawiera idealną dla naszego malucha mieszankę substancji odżywczych – białek, węglowodanów czy tłuszczy potrzebnych mu do właściwego rozwoju. Karmiąc piersią, nie musisz martwić się o to, że którejś z nich zabraknie. Korzystając z mleka modyfikowanego, należy zwrócić uwagę na zachowanie właściwych proporcji. Pamiętaj, że zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Niektórym rodzicom wydaje się, że przygotowana w ten sposób porcja jest np. zbyt rzadka i dosypują proszku. Nie jest to jednak odpowiednie. Jego ilość została opracowana w taki sposób, aby dostarczyć maluchowi wszystkiego, czego potrzebuje.

Zbyt duży otwór w smoczku

Wypływanie mleka z butelki powinno być utrzymane w ryzach. Zbyt duży rozmiar otworu w smoczku sprawi, że dziecko nie będzie w stanie kontrolować ilości, która dostaje się do jego buzi, co może mieć niebezpieczne skutkidla zdrowia szkraba. Mechanizm karmienia butelką powinien być podobny do karmienia piersią – mleko musi być dostarczane tylko wtedy, gdy maluszek ssie. Zanim podamy je dziecku, obróćmy butelkę do góry dnem, by przekonać się czy płyn nie wypływa samoistnie.

Podgrzewanie odciągniętego pokarmu w mikrofalówce

Niewiele osób wie, że postępowanie w taki sposób zabija witaminy i minerały, które znajdują się w naturalnym pokarmie. Jeżeli chcesz dać dziecku ciepłe mleko, skorzystaj z tradycyjnego garnka. Nie doprowadzaj go jednak do wrzenia, a przed podaniem lekko wstrząśnij w butelce.

Pozwolenie dziecku na samodzielne jedzenie

Nawet jeśli dziecko chwyta już bardzo zręcznie, nie powinnaś wręczyć mu butelki i pozwolić, by jadło samodzielnie. Może dojść do zachłyśnięcia, a nawet uduszenia. Lekarze odradzają także pozwalanie na to, by maluch zasypiał z butelką w buzi, gdyż udowodniono, że szkodzi to jego dziąsłom i zębom.

Karmienie „na siłę”

Niektóre mamy mają tendencję do wybudzania dziecka z głębokiego snu po to, by je nakarmić, kiedy przychodzi na to pora. Ustalenie harmonogramu jest ważne, jednak pamiętaj, że nie za każdym razem, kiedy maluch płacze, oznacza to, że jest głodny. Powód może być całkowicie inny, a zbyt częste podawanie mleka może doprowadzić do przekarmienia i wywołać np. niestrawność.

Zachęcanie dziecka do zjedzenia całej przygotowanej porcji

Pamiętaj, że maluch nie zawsze ma ochotę na ustaloną z góry porcję mleka, dlatego nie staraj się za wszelką cenę karmić go do momentu, aż opróżni butelkę. O wiele zdrowszym rozwiązaniem jest pozwolenie mu na to, by jadł mniej, ale za to częściej. W przeciwnym razie narażasz go na problemy żołądkowe. Nie zaleca się odgrzewania pozostałej ilości jedzenia. Kiedy dziecko ponownie zgłodnieje, najlepiej przygotować świeżą mieszankę.

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Żywienie malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 dni temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Żywienie malucha
Żywienie malucha

Krzesełko Chicco I-Sit

Krzesełko Chicco I-Sit

Krzesełko do karmienia Chicco I-Sit jest przeznaczone dla dzieci już od 6 miesiąca życia.

Żywienie malucha

Ile powinno jeść dziecko?

Ile powinno jeść dziecko?

Ile dziecko powinno jeść? - pytanie to zadaje sobie niejedna mama, martwiąc się, że jej maluch zjada mniej niż dzieci w przedszkolu czy pociechy

Żywienie malucha

Czym jest neofobia żywieniowa?

Grymaszenie czy neofobia żywieniowa? Czy grymaszenie dziecka podczas posiłków to zawsze neofobia żywieniowa? Co oznacza ten skomplikowany termin, czym objawia się schorzenie i jak wprowadzać nowe pokarmy do diety małego niejadka?

Żywienie malucha

Produkty bezglutenowe idealne dla dziecka

Produkty bezglutenowe idealne dla dziecka

je do zdrowego odżywiania. Rodzic malucha, który cierpi na alergię na gluten albo celiakię, czyli trwałą nietolerancję glutenu, ma dodatkowo utrudnione zadanie

Żywienie malucha

Niebanalne przepisy na zupki dla dzieci

Niebanalne przepisy na zupki dla dzieci

maluch za każdym razem będzie zachwycony. Zupy to również wyjątkowo łatwe i tanie w przygotowaniu dania, które mogą być serwowane zarówno do obiadu

Żywienie malucha

Dlaczego warto pić kawę zbożową?

Dlaczego warto pić kawę zbożową?

Kawa zbożowa to nie tylko alternatywa dla klasycznej małej czarnej, której powinni unikać nadciśnieniowcy i dzieci. To również pyszny napój będący źródłem wielu cennych składników odżywczych. Warto sięgać po niego jak najczęściej, ponieważ przynosi organizmowi...

Żywienie malucha

Bajkowe lunch boxy dla dziecka

Bajkowe lunch boxy dla dziecka

Rodzice szukają różnych sposobów, by zachęcić swoich małych niejadków do regularnego i zdrowego jedzenia. Nie tylko mamy spędzają dużo czasu na szukaniu pomysłów w kuchni. Istnieją również tatusiowe, którzy starają się zachęcić swoje pociechy do jedzenia. ##...