Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Jak przejść z piersi na butelkę?

Avatar placeholder
03.07.2019 15:02
Jak przejść z piersi na butelkę?
Jak przejść z piersi na butelkę? (123rf)

Większość młodych mam karmi niemowlęta piersią. To wygodny, bezpieczny i niezwykle ważny emocjonalnie kontakt mamy z dzieckiem. Mleko matki jest najlepszym i najwartościowszym pokarmem dla dziecka, dlatego najnowsze zalecenia pediatryczne wskazują na konieczność karmienia dzieci do 6 miesiąca życia wyłącznie piersią.

1. Decyzja o karmieniu butelką

Jednak jak wszystko, co dobre, tak i karmienie piersią kiedyś się kończy. Nie ma znaczenia, czy mama chce przestawić dziecko z karmienia piersią na karmienie butelką z przyczyn osobistych, zdrowotnych, zaleconych przez pediatrę, czy dlatego, że maluch coraz więcej je i jest coraz starszy, więc jego posiłki zaczynają być mieszane. Niezależnie od powodu, ważne jest, aby była to decyzja świadoma kobiety. Dlatego zanim ją podejmiesz, rozważ na spokojnie wszystkie argumenty za i przeciw.

Chcąc przestawić maluszka na butelkę, skonsultuj się z lekarzem. Będziesz bowiem potrzebowała zamiennika mleka w postaci mieszanki modyfikowanej, dopasowanej do wieku twojego dziecka. Warto zakupić dwie lub trzy różne mieszanki, na wypadek, gdyby skład, zapach lub smak jednej z nich nie odpowiadały twojemu dziecku. Oszczędzi to wam obojgu stresów. Następnie wybierz się na przemyślane zakupy akcesoriów do karmienia, czyli butelek, smoczków, dań w słoiczkach, talerzyków i łyżeczek oraz kubków niekapków- wszystko również dopasowane do wieku dziecka.

2. Plan przestawienia dziecka na karmienie butelką

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Odstawianie od piersi najlepiej zaplanować na weekend. Wolny od pracy czas sprzyja spokojnym działaniom, a ponieważ odstawienie malucha od piersi może być trudnym zadaniem, przyda ci się pomoc męża lub kogoś bliskiego tobie i twojemu dziecku, na przykład w nocy, kiedy do dziecka będzie wstawał jego ojciec, który nie pachnie mlekiem tak jak ty. To, jaki plan działania wybierzesz, musi być uwarunkowane wiekiem dziecka.

U młodszych dzieci warto stopniować zmianę, poprzez wprowadzanie choćby jednego posiłku w ciągu dnia z mieszanki zamiast mleka z piersi. Ważne jest, abyś wybrała dobry moment posiłku, to znaczy taki, w którym twoje dziecko nie jest zbyt wygłodniałe. Głodny maluch jest rozdrażniony i dlatego nie ma sensu dodatkowo fundować mu stresogennego bodźca w postaci butelki z zupełnie innym smakiem pokarmu niż ten dotąd mu znany. Sama znasz swoje dziecko najlepiej, więc z pewnością zorientujesz się, która pora w ciągu dnia jest dobra na wprowadzanie innowacji.

Kiedy już wybierzesz właściwy moment, ułóż dziecko w takiej pozycji, w jakiej zwykle przystawiasz go do piersi, ale zamiast piersi podaj mu butelkę. Są dzieci, które szybko orientują się, że przy butelce nie trzeba się tak napracować, aby otrzymać solidną porcję pokarmu i w związku z tym dość szybko przystają na nowości. Inne potrzebują trochę twojego sprytu i zachęty.

Można na przykład zniecierpliwione i głodne maleństwo nasycić kilkuminutowym ssaniem piersi, by delikatnie wysunąć brodawkę z jego ust i zastąpić ją smoczkiem z butelki. Dobrym pomysłem jest, przy szczególnie wrażliwych na każde nowe zmiany dzieciach, napełnienie butelki własnym mlekiem. Wówczas zmienia się tylko sposób podania posiłku, a nie jego smak.

Na wprowadzenie dziecka w świat karmienia za pomocą butelki daj sobie minimum trzy miesiące, stopniowo zastępując wszystkie posiłki mieszanką z butelki. Kiedy dziecko jest starsze, jego dieta zwykle zaczyna się rozszerzać o posiłki inne niż mleczne, wtedy jest zdecydowanie łatwiej przekonać dziecko do karmienia za pomocą butelki.

U starszych dzieci mleko jest nadal podstawą diety, ale karmienie piersią stanowi jednoznaczny sposób na zaspokojenie potrzeby bliskości z mamą. Dlatego ważne jest, abyś była uważna w stosunku do swojego dziecka i reagowała na jego potrzebę bliskości okazywaniem mu czułości poprzez przytulanie, wspólną zabawę i zachęcanie go do samodzielności.

Pamiętaj także, żeby przy dziecku nie chodzić w zbyt wydekoltowanych bluzkach, tak żeby na próżno nie stresować dziecka, któremu twój dekolt pachnie znanym, kojącym zapachem mleka i które z pewnością będzie chciało sprytnie wykorzystać moment, by domagać się od ciebie ponownego przystawienia do piersi.

Musisz być konsekwentna i trzymać się raz podjętej decyzji, żeby zbytnio nie narażać dziecka na napięcie nerwowe. Pamiętaj, że maluchowi trudno jest racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego nie może ponownie być karmiony piersią. Jeśli masz z tym problem, poradź się położnej lub pediatry. Chodzi o to, aby żadne z was – ty ani dziecko - nie przypłaciło tej ważnej zmiany depresją.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze