3 miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży niesie ze sobą ostatnie tygodnie męczących dolegliwości: nudności, wymiotów, senności, zgagi czy bólów głowy. Pod koniec tego miesiąca kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać poprawę samopoczucia. Jej organizm już zaadaptował się do zmian. W trzecim miesiącu ciąży przyszła mama może usłyszeć bicie serca swojego dziecka i na ekranie komputera podczas pierwszego badania USG zobaczyć, jak wygląda maluszek. Na tym etapie ciąży płód rozwija się bardzo szybko i coraz bardziej zaczyna nabierać dziecięcych proporcji.

Polecane wideo:

1. Rozwój dziecka w trzecim miesiącu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży kończy się faza zarodkowa lub inaczej embrionalna i zaczyna się okres płodowy. Dziecko staje się coraz bardziej aktywne i przejawia już indywidualne cechy w wyglądzie i zachowaniu. Plecy płodu częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada na brzuch.

Doskonalą się zewnętrzne części narządu płciowego. Grubieje skóra i mięśnie. Na skórze wyrasta meszek płodowy – lanugo. Powstają wszystkie części narządu wzroku: rogówka, soczewka i siatkówka. Tworzą się powieki, które jeszcze przez następne trzy miesiące pozostaną zamknięte.

Na dłoniach i stopach dziecka pojawiają się zawiązki paznokci. Maluch bardzo przybiera na wadze. Jego twarz ma już proporcje dziecięce. Kończą się formować płuca i trzustka, a także elementy narządu słuchowego. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a szpik kostny stopniowo podejmuje funkcję krwiotwórczą. Tworzą się mięśnie umożliwiające pracę jelit.

Pod koniec trzeciego miesiąca ciąży dziecko osiąga około 7,5 cm wzrostu i wagę 14 gramów. Powstaje otwór odbytu, zawiązki zębów oraz gruczoły ślinowe. Rozwijają się struny głosowe, pojawiają się wargi. Żebra i kręgi ulegają intensywnemu kostnieniu, a nerki produkują już mocz wydalany do płynu owodniowego.

Cewa nerwowa wypełnia się komórkami nerwowymi. U dziecka doskonali się zmysł dotyku, np. powieka pod wpływem dotknięcia zaciska się. Maluch balansuje w macicy, porusza już kończynami, przeciąga się, ziewa, a nawet marszczy brwi. Dziecko zaczyna połykać wody płodowe.

Pojawiają się pierwsze nieregularne ruchy klatki piersiowej oraz odruch ssania. Zasadnicze części mózgu są już ukształtowane. Tworzy się nerw węchowy i podstawowe receptory powonienia. Dziecko potrafi już zamykać dłoń i używa do tego kciuka. Pod koniec tego miesiąca ciąży przysadka mózgowa płodu zaczyna produkować hormony.

2. Dolegliwości ciążowe trzeciego miesiąca

Trzeci miesiąc ciąży to czas, w którym kobieta zauważa u siebie pierwsze zmiany sylwetki i powiększenie piersi. Brzuszek zaczyna się już powoli zaokrąglać. Trzeci miesiąc ciąży – ostatni miesiąc pierwszego trymestru – można podzielić na dwie części. Pierwsza przebiega jeszcze pod znakiem dolegliwości: nudności, zgagi, bólów głowy, senności, zaparć, krwawień z nosa itp. Druga część trzeciego miesiąca upływa znacznie lepiej, bo dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować, a kobieta czuje poprawę samopoczucia.

Między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży wykonywane jest pierwsze badanie USG. Kobieta układa się na kozetce obok aparatu ultrasonograficznego. Lekarz wprowadza do pochwy cienką, podłużną sondę. Na tym etapie ciąży płód jest jeszcze zbyt mały, by móc go oglądać przez powłoki brzucha. Głowica dopochwowa USG znajduje się kilka centymetrów od dziecka, dzięki czemu jest ono dobrze widoczne na ekranie monitora.

Badanie USG umożliwia sprawdzenie stopnia ruchliwości płodu i bicia jego serca, rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych, określenie wieku ciąży i przewidywanego terminu porodu oraz zdiagnozowanie ilości dzieci w łonie. W razie niejasności w rozwoju płodu lekarz może zlecić wykonanie badań prenatalnych.

3. Rady dla kobiet w trzecim miesiącu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży mogą dokuczać częste bóle głowy. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. By złagodzić ból głowy warto często odpoczywać, unikać stresujących sytuacji i stosować techniki relaksacyjne. Męczące mogą być również krwawienia z nosa. Śluzówka nosa jest obrzmiała, przekrwiona i delikatna z powodu wzrostu estrogenów i progesteronu we krwi. Pomóc może nawilżacz powietrza oraz stosowanie kropli do nosa z roztworem soli morskiej. Jeśli wystąpi krwawienie, należy pochylić się do przodu w pozycji siedzącej i przez pięć minut uciskać nozdrza palcami.

Inne dolegliwości trzeciego miesiąca ciąży to skurcze łydek, bóle nóg oraz zaparcia. Kurcze łydek wiążą się z niedoborem magnezu i potasu. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, gdyż napoje te utrudniają ich wchłanianie. Bóle nóg w ciąży mogą sugerować kłopoty z żylakami, dlatego należy unikać długiego siedzenia lub stania i starać się wypoczywać z nogami lekko uniesionymi do góry.

Problemy z zaparciami wynikają natomiast ze zwolnionej perystaltyki jelit. By ułatwić wypróżnianie się, pij dużo płynów, unikaj słodyczy i spożywaj produkty bogate w błonnik. Odpowiednia dieta w ciąży to klucz do dobrego samopoczucia.

Joanna Krocz

Komentarze
Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu
Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża od a do z

Ciąża od a do z

Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, a jeśli nawet starania zakończą się powodzeniem, zdarza się, że dopadają nas sytuacje, w których tracimy pewność siebie, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości.

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 3 trymestrze

ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Rozwój płodu w VII miesiącu Dwudziesty siódmy tydzień rozpoczyna ostatni trymestr ciąży. Dziecko skulone (...) temperaturę ciała. Dzięki niemu wygładza się nieco także...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 1 trymestrze

się z dzieckiem w II i III miesiącu ciąży, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwój dziecka w II miesiącu ciąży Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna (...) zaburzyć jego rozwój. To właśnie w pierwszych tygodniach rozwoju...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Wszystko o ciąży

antykoncepcji. Zwracam uwagę na słowo „regularnego". Często pacjentki przychodzą zaniepokojone brakiem ciąży, a po krótkiej rozmowie okazuje się, że mąż (...) często wyjeżdża w delegacje albo z innych przyczyn współżycie w okresie owulacji...

Ciąża miesiąc po miesiącu

5 miesiąc ciąży

, czyli skurcze przepowiadające. Rady dla kobiet w piątym miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży 2 miesiąc ciąży 3 miesiąc...

Ciąża miesiąc po miesiącu

8 miesiąc ciąży

płodu. Rady dla kobiet w ósmym miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży 2 miesiąc ciąży 3 miesiąc ciąży...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 2 trymestrze

W II trymestrze ciąży zmęczenie i nudności powinny stać się już tylko przykrym wspomnieniem. Zwykle kobiety czują się w tym okresie pełne energii (...) kobiety powiększa się, będąc widoczną oznaką ciąży. Zmiany w II...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 2 trymestrze

Gdy kończy się pierwszy miesiąc ciąży, zmniejsza się ryzyko poronienia, a dolegliwości, które pojawiły się na początku ciąży, ustępują. Na przełomie (...) Rozwój płodu w drugim trymetrze ciąży...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to twoja ostatnia prosta. Teraz obserwujesz, jak twój brzuch rośnie w niebywałym tempie. Jest to spowodowane głównie (...) intensywnym wzrostem dziecka, które powiększa wszystkie swoje wymiary. Pod koniec ciąży,...