Pieczywo pełnoziarniste. Czym różni się od białego pieczywa?
Pieczywo pełnoziarniste powstaje na bazie mąki nieoczyszczonej, dzięki czemu stanowi dobre źródło błonnika oraz cennych witamin. Jest odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Łatwo je rozpoznać - ma brązowy kolor, jest cięższe od pieczywa tradycyjnego i lekko mokre. Jakie są różnice między pieczywem pełnoziarnistym a pieczywem zbożowym? Jakie są korzyści zdrowotne spożywania pieczywa pełnoziarnistego? Sprawdź!
1. Pieczywo pełnoziarniste - jakie to?
Pieczywo pełnoziarniste przygotowuje się z mąki nieoczyszczonej, co oznacza, że przed zmieleniem z ziaren nie jest usuwana warstwa zewnętrzna (tzw. okrywa nasienna), która zawiera wiele cennych składników odżywczych.
Zwykle do produkcji chleba pełnoziarnistego używa się ziaren żyta, choć można je wyprodukować z każdego rodzaju zboża.
2. Czym różni się pieczywo pełnoziarniste od pieczywa białego?
W skład mąki białej wchodzi samo bielmo - wcześniej oczyszczone nasiona (w czasi produkcji odsiewane są łupiny i zarodki, przez co traci ono większość wartości odżywczych). Mąka żytnia z pełnego przemiału jest ciemniejsza i grubsza niż biała pszenna.
Pieczywo ze zwykłej mąki można łatwo rozpoznać, ponieważ jest twarde, zbite i ma blady kolor. Pieczywo pełnoziarniste jest ciężkie, mokre o kolorze brązowym, ponadto długo pozostaje świeże.
3. Pieczywo pełnoziarniste - skład
Pieczywo może występować w formie bułek, chleba i bagietek, wypiekane z mąki graham lub razowe, ale zawsze jest przygotowane na zakwasie i bez konserwantów.
Do pieczywa pełnoziarnistego dodawane są takie składniki jak m.in.:
- słonecznik;
- siemię lniane;
- otręby;
- pestki z dyni.
4. Jakie składniki odżywcze znajdują się w pieczywie pełnoziarnistym?
Pieczywo pełnoziarniste to doskonałe źródło błonnika, który wspomaga pracę jelit, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia wahań cukru we krwi.
W pieczywie pełnoziarnistym znajdziemy ponadto mnóstwo niezbędnych dla zdrowia witamin i substancji odżywczych, takich jak:
- tłuszcze wielonienasycone;
- białko;
- witaminy z grupy B;
- kwas foliowy;
- witamina A;
- witamina E;
- witamina K;
- beta - karoten;
- wapń;
- żelazo;
- mangan;
- selen;
- sód;
- potas;
- cynk.
Czy pieczywo pełnoziarniste może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała? Pieczywo pełnoziarniste dłużej utrzymuje uczucie sytości, ponieważ ma dość niski indeks glikemiczny. Spożywając je, łatwiej jest zatem kontrolować wagę i zrzucić zbędne kilogramy.
5. Pieczywo pełnoziarniste - dla kogo?
Pieczywo pełnoziarniste zalecane jest osobom, którym zależy na dobrym zdrowiu i unikają silnie przetworzonych produktów. Jest to także świetna propozycja dla diabetyków oraz osób objętych ryzykiem pojawienia się cukrzycy.
Produkt ten nie jest zalecany dla osób, które nie tolerują glutenu, a także nie sprawdza się w przypadku wrażliwego układu pokarmowego.