Masa ciała wpływa na płodność kobiety
Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą negatywie wpływać na płodność kobiet i przebieg ciąży. Dlatego warto, by kobieta już przed ciążą zadbała o to, by ważyła prawidłowo i by miała zbilansowaną dietę.
Kiedy kobieta starająca się o dziecko waży za mało, zazwyczaj je za mało ważnych do rozwoju płodu składników: białka, tłuszczów czy węglowodanów. Kobiety bardzo szczupłe mogą cierpieć na niedobory witamin czy składników mineralnych.
1. Za mało waży mama, za mało waży dziecko
Kobiety ze zbyt niską masą ciała to takie, u których BMI jest poniżej 18,5 (BMI – body mass index, wskaźnik masy ciała, wylicza się go w ten sposób, że wagę podaną w kilogramach, dzielimy przez wzrost mierzony w metrach podniesiony do kwadratu). U kobiet za szczupłych może dojść do zaburzenia owulacji (np.: nieregularne jajeczkowanie, brak miesiączki).
Zbyt niska masa ciała kobiety może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i skutkować niską masą urodzeniową dziecka. Dlaczego? Z powodu długotrwałego niedoboru składników odżywczych w diecie przyszłej matki łożysko może być mniejsze, a to zaburza transport składników odżywczych z krwi kobiety do płodu.
Z powodu niedoborów żywieniowych dziecko może wolniej rosnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń w jego rozwoju fizycznym i psychicznym. Po konsultacji z lekarzem – warto by szczupła przyszła mama, włączyła do diety suplementy.
2. Niebezpieczna otyłość w okolicy brzucha
Dla kobiet starających się o dziecko niebezpieczna jest także otyłość, zwłaszcza typu "jabłko", czyli, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy brzucha. Trzeba pamiętać o tym, że tkanka tłuszczowa jest aktywnym gruczołem wpływającym na wydzielanie i działanie różnych hormonów.
Sprawdź również:
Dziecko zakrztusiło się popularnym owocem. Było o krok od tragedii
W badaniach naukowych dowiedziono, że u kobiet z BMI powyżej 25, stężenie białka wiążącego hormony płciowe jest niższe. To dlatego kobiety otyłe (BMI powyżej 30) ponad dwukrotnie częściej zmagają się z zaburzeniami płodności z powodu zaburzeń jajeczkowania.
Nadmiar tkanki tłuszczowej może zaburzać działanie jajników czy rozwój pęcherzyków Graafa, w których są komórki jajowe. Hormony wydzielane przez tkankę tłuszczową mogą także upośledzać implantację zarodka.
Kobiety z nadmierną masą ciała znajdują się także w grupie kobiet z ryzykiem samoistnego poronienia.
3. Spadek masy, większa szansa na zajście w ciążę
Z badań wynika, że zmniejszenie nadmiernej masy ciała u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS, ang. polycysic ovarian syndrome) poprawia parametry układu rozrodczego. Zmniejszenie masy ciała o 5 proc. może zmniejszać objętość jajnika i liczbę pęcherzyków Graafa, co znacznie zwiększa szansę na regularne miesiączki i zajście w ciążę.
Badania pokazują, że zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta, mogą zmniejszyć ryzyko niepłodności spowodowane zaburzeniami owulacji prawie o 70 proc.