Trwa ładowanie...

Ważne zmiany w przychodniach. Do tej pory korzystali tylko dorośli

 Marta Słupska
10.07.2023 13:32
Duża zmiana w opiece lekarskiej wśród dzieci. Rodzice będą mieć łatwiej
Duża zmiana w opiece lekarskiej wśród dzieci. Rodzice będą mieć łatwiej (East News)

Od 1 lipca lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić przewlekle choremu dziecku badania, które wcześniej można było uzyskać jedynie od lekarza specjalisty. A to z kolei wiązało się z czekaniem w kolejkach, a nierzadko także przemierzaniem dziesiątek kilometrów do innej przychodni lub szpitala.

spis treści

1. Zmiana w opiece koordynowanej

Od 1 lipca 2023 rozstała rozszerzona realizacja świadczeń zdrowotnych w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej na kolejną grupę pacjentów. Teraz będą z niej mogli korzystać - w uzasadnionych przypadkach - także niepełnoletni poniżej 18. roku życia. Do tej pory z opieki koordynowanej korzystali tylko dorośli.

Opieka koordynowana to propozycja Ministerstwa Zdrowia dla przewlekle chorych pacjentów, którą wdrożono 1 października 2022 roku. Zgodnie z danymi NFZ na dzień 30 czerwca 2023 r. taką opieką objęto w Polsce już 8,5 miliona pacjentów.

"W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny: kardiologii, diabetologii, endokrynologii i pulmonologii" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pacjent chorujący przewlekle może więc być prowadzony przez jednego lekarza pierwszego kontaktu, jeśli chory spełnia określone wymogi, a ośrodek POZ przystąpił do opieki koordynowanej.

2. Co zyskają rodziny z dziećmi?

Rozszerzenie realizacji świadczeń na dzieci oznacza spore zmiany dla rodziców i dużo korzyści. Na czym będą one polegać w praktyce?

Poszczególni lekarze pierwszego kontaktu będą mieli dostęp do badań diagnostycznych z zakresu endokrynologii, kardiologii, diabetologii, alergologii czy chorób płuc. Małych pacjentów z niedoczynnością tarczycy, astmą, cukrzycą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) nie trzeba będzie zapisywać do specjalistów w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Może to wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę.

Rodzic zyskuje także czas, który dotąd musiał poświęcić na dojazdy z dzieckiem do specjalisty. W przypadku wielu rodzin zamieszkujących mniejsze miejscowości często wiązało się to z przemierzaniem wielu kilometrów, by dotrzeć do lekarza przyjmującego w oddalonym mieście.

"Najczęstszą chorobą u dzieci, która może być uwzględniona w opiece koordynowanej, jest np. astma. Program bowiem przewiduje u starszych dzieci możliwość wykonania spirometrii, konsultację alergologa, czy pulmonologa. U młodych pacjentów zdarzają się też przypadki cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, czy niedoczynność tarczycy. Dzieci w ramach tej opieki mają dostęp do dietetyka, edukacji i profilaktyki" - powiedziała Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, cytowana przez portal radiokielce.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze