Ważne zmiany w przychodniach. Do tej pory korzystali tylko dorośli
Od 1 lipca lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić przewlekle choremu dziecku badania, które wcześniej można było uzyskać jedynie od lekarza specjalisty. A to z kolei wiązało się z czekaniem w kolejkach, a nierzadko także przemierzaniem dziesiątek kilometrów do innej przychodni lub szpitala.
1. Zmiana w opiece koordynowanej
Od 1 lipca 2023 rozstała rozszerzona realizacja świadczeń zdrowotnych w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej na kolejną grupę pacjentów. Teraz będą z niej mogli korzystać - w uzasadnionych przypadkach - także niepełnoletni poniżej 18. roku życia. Do tej pory z opieki koordynowanej korzystali tylko dorośli.
Opieka koordynowana to propozycja Ministerstwa Zdrowia dla przewlekle chorych pacjentów, którą wdrożono 1 października 2022 roku. Zgodnie z danymi NFZ na dzień 30 czerwca 2023 r. taką opieką objęto w Polsce już 8,5 miliona pacjentów.
"W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny: kardiologii, diabetologii, endokrynologii i pulmonologii" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Pacjent chorujący przewlekle może więc być prowadzony przez jednego lekarza pierwszego kontaktu, jeśli chory spełnia określone wymogi, a ośrodek POZ przystąpił do opieki koordynowanej.
2. Co zyskają rodziny z dziećmi?
Rozszerzenie realizacji świadczeń na dzieci oznacza spore zmiany dla rodziców i dużo korzyści. Na czym będą one polegać w praktyce?
Poszczególni lekarze pierwszego kontaktu będą mieli dostęp do badań diagnostycznych z zakresu endokrynologii, kardiologii, diabetologii, alergologii czy chorób płuc. Małych pacjentów z niedoczynnością tarczycy, astmą, cukrzycą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) nie trzeba będzie zapisywać do specjalistów w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Może to wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę.
Rodzic zyskuje także czas, który dotąd musiał poświęcić na dojazdy z dzieckiem do specjalisty. W przypadku wielu rodzin zamieszkujących mniejsze miejscowości często wiązało się to z przemierzaniem wielu kilometrów, by dotrzeć do lekarza przyjmującego w oddalonym mieście.
"Najczęstszą chorobą u dzieci, która może być uwzględniona w opiece koordynowanej, jest np. astma. Program bowiem przewiduje u starszych dzieci możliwość wykonania spirometrii, konsultację alergologa, czy pulmonologa. U młodych pacjentów zdarzają się też przypadki cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, czy niedoczynność tarczycy. Dzieci w ramach tej opieki mają dostęp do dietetyka, edukacji i profilaktyki" - powiedziała Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, cytowana przez portal radiokielce.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski