Trwa ładowanie...

Ojciec ostrzega: ten owoc mógł zabić moje dziecko!

Avatar placeholder
14.03.2022 17:17
Ojciec ostrzega: ten owoc mógł zabić moje dziecko!
Ojciec ostrzega: ten owoc mógł zabić moje dziecko!

Chociaż do wypadków, w których dzieci krztuszą lub dławią się jedzeniem dochodzi najczęściej u maluchów, które nie potrafią jeszcze właściwie gryźć i połykać stałych pokarmów, to zdarza się, że dochodzi do nich także wśród starszaków. Przekonał się o tym ojciec pewnego 5-latka, który jedząc z pozoru niewinny owoc trafił na ostry dyżur.

spis treści

1. Przede wszystkim kontrola

Steve Hulbert, ojciec 5-letniego Oliego, zamieścił na Facebooku poruszający post, w którym apeluje do innych rodziców o uwagę i baczne obserwowanie swoich dzieci w każdej sytuacji. "Niewiele brakowało, a dziś stracilibyśmy naszego syna" - rozpoczął swój dramatyczny apel.

Facebook.com
Facebook.com
Zobacz film: "Jak reanimować niemowlę?"

"Sanitariusze byli na miejscu 10 minut po wykonaniu telefonu na pogotowie, Oli stracił przytomność po naszych szaleńczych próbach usunięcia winogrona, którym się zadławił" - pisze dalej przejęty ojciec.

"Biegłem do karetki z moim synkiem, który zrobił się siny, miał nieprzytomne spojrzenie. Trzech niezwykłych ludzi zaczęło z niesamowitym spokojem i skutecznością udzielać mu pomocy. Walczyli przez 10 minut, zanim dotarły do nich dwa dodatkowe ambulanse" - relacjonuje Steve i dodaje: "W końcu Oli wypluł winogrono i zaczerpnął powietrza. Jego spojrzenie wróciło i odważyłem się mieć nadzieję, że będzie ok".

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu?
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu? [7 zdjęć]

To w domu dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Wielu najmłodszych

zobacz galerię

2. Nie tylko jedzenie

To nie pierwszy przypadek, kiedy dziecko zadławiło się źle pogryzionym jedzeniem. Najgorsze jest to, że przypominamy sobie o bezpieczeństwie naszych dzieci dopiero wtedy, gdy przeczytamy o kolejnym nieszczęściu.

Jeśli twojemu dziecku zdarzy się zachłyśnięcie jedzeniem, przypominamy jak udzielić pierwszej pomocy. Połóż dziecko głową w dół na swoim kolanie, podeprzyj jego głowę, jednak pamiętaj, żeby nie zatkać mu ust! Następnie wykonaj 5 szybkich uderzeń ręką między łopatkami malucha. Jeśli w tym czasie dziecko nie wypluło cząstki, którą się zadławiło, zadzwoń po pogotowie i próbuj dalej.

Zobacz także:

Pamiętaj też, że dziecko może zadławić się nie tylko podczas jedzenia, ale także podczas zabawy, kiedy mały przedmiot dostanie się do jego ust. Dlatego, kiedy twoje małe dziecko je, nie spuszczaj go z oka. Nie pozwól też, żeby z jedzeniem w ustach biegało lub się bawiło.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze