Trwa ładowanie...

Wada wzroku a poród

Wada wzroku a poród – czy to prawda, że z wadą wzroku nie można rodzić naturalnie? Nie do końca. Aby kwalifikować się do cesarskiego cięcia, przyszła mama musiałaby mieć bardzo dużą wadę wzroku – powyżej 20 dioptrii (przy wadzie powyżej 20 dioptrii odradza się nawet zachodzenie w ciążę), odklejanie się siatkówki lub wadę wzroku związaną z ciśnieniem wewnątrzgałkowym, czyli jaskrę. Stan zdrowia przyszłej mamy jest także brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, czy poród z wadą wzroku ma być naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"
spis treści
Czy wada wzroku jest wskazaniem do cesarki?
Czy wada wzroku jest wskazaniem do cesarki?

Nie każda wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Decyzję zawsze podejmuje lekarz prowadzący

zobacz galerię

1. Jak ciąża wpływa na wzrok?

Ciąża w wielu przypadkach wpływa negatywnie na wzrok. Są to jednak zazwyczaj problemy tymczasowe, które przechodzą po urodzeniu dziecka (lub po zakończeniu karmienia piersią). Problemy ze wzrokiem w czasie ciąży częściej dotykają kobiety, które mają wady wzroku, chorujące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, jaskrę, a także kobiety, które przyjmowały terapię hormonalną na zwiększenie płodności. Ale tak naprawdę, wzrok w ciąży może się pogorszyć także zdrowym kobietom, mającym do tej pory bardzo dobry wzrok.

Jakie problemy ze wzrokiem pojawiają się w czasie ciąży:

  • suchość oczu, wywołana pogorszeniem nawilżenia oczu związanym z zatrzymywaniem wody w organizmie w ciąży, problem można ograniczać kroplami nawilżającymi do oczu (trzeba jednak skonsultować ich wybór z lekarzem);
  • nadwrażliwość i łzawienie oczu w kontakcie z soczewkami kontaktowymi – ten problem można rozwiązać, zmieniając soczewki na okulary, gdyż soczewki będą podrażniały oczy ze względu na nieco zmieniony pod wpływem hormonów ciążowych skład łez;
  • rozmazane widzenie, szczególnie pod koniec dnia, jest wywołane obrzękami w gałce ocznej spowodowanymi zmianami hormonalnymi i zatrzymywaniem wody w ciele przyszłej mamy – pojawia się w trzecim trymestrze, a powinno przejść po około trzech miesiącach od urodzenia dziecka;
  • pogłębienie wady wzroku, co także jest wywołane obrzękami;
  • nadwrażliwość na światło;
  • bóle migrenowe i zawroty głowy – także związane ze zmianami hormonalnymi wywołanymi ciążą.

Przed porodem warto pójść do okulisty i zbadać sobie wzrok – najważniejsze w czasie ciąży jest ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Należy też pamiętać o tym, aby sygnalizować problemy ze wzrokiem swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę – problemy ze wzrokiem mogą być wywołane nadciśnieniem ciążowym, co jest stanem wymagającym badań lekarskich. Należy także pamiętać, aby poinformować lekarza o tym, czy w rodzinie występowały takie choroby jak cukrzyca (która może wywołać retinopatię cukrzycową). Lekarz będzie w stanie ocenić, czy zmiany funkcjonowania oczu są naturalne na danym etapie ciąży, czy też mogą oznaczać pogorszenie się wzroku na stałe.

2. Poród a wada wzroku

Kobiety, które przechodziły operację przyklejenia siatkówki nie powinny rodzić naturalnie, gdyż parcie podczas porodu zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe i może doprowadzić do ponownego odklejenia się siatkówki. Każdy inny przypadek wady wzroku jest rozważany indywidualnie, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia kobiety i zaawansowanie wady wzroku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.