Wada wzroku wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Jeszcze kilka lat temu pokutowało przeświadczenie, że duża wada wzroku jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Dzisiaj już wiemy, że słaby wzrok nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Kobieta w ciąży nosząca okulary powinna skonsultować się z okulistą. Specjalista wykona podstawowe badania, zbada ciśnienie wewnątrzgałkowe i oceni stan siatkówki. Gdy uzna, że poród siłami natury jest niebezpieczny dla zdrowia kobiety, wyda zaświadczenie o wskazaniu rozwiązania ciąży na stole operacyjnym. W czasie naturalnego porodu mogłoby bowiem dojść do wylewu i uszkodzenia siatkówki. To grozi osłabieniem wzroku, a nawet jego utratą.

Polecane wideo:

Poród fizjologiczny nie jest możliwy, gdy u kobiety wykonywany był zabieg przyklejenia siatkówki.

O schorzeniach okulistycznych warto powiedzieć specjaliście już na samym początku ciąży. Ginekolog wyda wówczas skierowanie na konsultację z okulistą.

Czy ciąża osłabia wzrok?

Sama ciąża nie wpływa na stan wzroku kobiety, choć zdarza się, że niektóre pacjentki skarżą się na zaburzenia widzenia. W wielu przypadkach są one jednak związane ze zmianami hormonalnymi i stosunkowo szybko mijają. Wystarczy się położyć się i odpocząć.

Gdy jednak problem będzie pojawiał się częściej lub gdy nie minie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Zamazany obraz lub przysłonięta część pola widzenia mogą być bowiem objawem zatrucia ciążowego.

Z okulistą skonsultować się powinny również panie, które mają dobry wzrok, ale zmagają się z cukrzycą lub nadciśnieniem. Oba schorzenia mogą negatywnie wpływać na narząd wzroku, zwłaszcza w okresie ciąży.

Słaby wzrok a cesarskie cięcie

Poważna wada wzroku (powyżej 6 dioptrii) nie stanowi przeciwwskazania do porodu naturalnego. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wskazaniem do operacyjnego rozwiązania ciążyzmiany zwyrodnieniowe na siatkówce (odwarstwienia, retinopatie).

Krótkowzroczność ani nadwzroczność nie stanową zatem przeszkody do porodu siłami natury, choć stanowisko takie funkcjonowało w społeczeństwie jeszcze całkiem niedawno. Uważano bowiem, że w czasie skurczów partych, wada wzroku może się pogłębić. Pogląd ten nigdy nie ostał udowodniony.

Faktem jest, że u krótkowidza siatkówka jest delikatniejsza, stąd wydawałoby się, że wysiłek fizyczny, jakim niewątpliwie jest poród, mógłby ją uszkodzić.

I dlatego też każda kobieta ciężarna z krótkowzrocznością (nawet bardzo niską) musi odwiedzić okulistę. Bardzo często jednak jest tak, że stan siatkówki pacjenta noszącego okulary o mocy 8 dioptrii jest bardzo dobry.

Panie z dalekowzrocznością lub astygmatyzmem nie powinny mieć powodów do obaw, choć w ich przypadku wizyta u specjalisty również jest wskazana.

Schorzenia okulistyczne nie są rzadkością. W zdecydowanej większości przypadków nie stanowią one jednak przeszkody do porodu naturalnego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Niemowlę - osiągnięcia, obawy
Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców?

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców? Odtwórz wideo

Dziecko bije, kopie, szarpie, jest agresywne w stosunku do rodziców? To nadal temat tabu, który nie figuruje w żadnych statystykach. Dotyczy jednak wielu przypadków, z którymi psychologowie spotykają się w poradniach. Dlaczego dzieci stosują taką przemoc?...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Tak nazywaliśmy dzieci w 2016 roku Wybór imienia dla dziecka to kwestia, która zaprząta głowę rodzicom jeszcze w ciąży. Wielu z nich podejmując decyzję, kieruje się popularnością imienia. Ale są też tacy rodzice, którzy od popularnych imion stronią, nadając...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

której imię to wymyślił szkocki poeta James Macpherson i nadał je narzeczonej jednego ze swoich bohaterów. Malwina to osoba silna, energiczna, pełna życia. Indywidualistka, która wie, co chce osiągnąć i dąży do celu.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata

Co kraj to obyczaj Przyjście dziecka na świat to wzruszający i bardzo ważny moment dla każdej matki czy ojca. Nie wygląda to jednak zawsze tak samo. Nowy członek rodziny witany jest na świecie na wiele sposobów. **Japończycy po porodzie idą na uroczystą...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Ciche objawy anemii u dzieci

Ciche objawy anemii u dzieci

Poznaj wroga Anemia (inaczej niedokrwistość) to stan, w którym ilość krwinek czerwonych jest niewystarczająca, by przenosić tlen po całym organizmie. Niektóre jej postacie, tj. anemia sierpowata czy talasemia objawiają się już po urodzeniu, gdyż mogą...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Momenty z życia każdego rodzica

Momenty z życia każdego rodzica

Ten moment, kiedy twoi bezdzietni znajomi przepraszają za bałagan Mając dwulatka w domu, sprzątanie wydaje się czynnością całkowicie pozbawioną sensu. Posprzątasz, a za moment, chwilę czy mrugnięcie oczami nie widzisz, gdzie zaczynałaś, a gdzie skończyłaś....