Maty edukacyjne dla niemowląt

Maty edukacyjne dla niemowląt to frajda dla małych dzieci, jak również wygoda dla rodziców. Dlaczego warto kupić matę edukacyjną własnemu maluszkowi? Gdyż jest bardziej poręczna od kojca i daje więcej swobody niż leżaczek.

Maty dla niemowląt to rodzaj zabawek edukacyjnych, które rozbudzają u dzieci ciekawość światem i stymulują rozwój zmysłów, np. wzroku, słuchu czy dotyku. Mata edukacyjna jest zabawką, która może służyć przez cały pierwszy rok życia dziecka, a nawet dłużej.

Polecane wideo:

Trzymiesięczne niemowlęta zachwycają się kolorowymi zabawkami uwieszonymi na pałąkach nad ich główkami, a starsze bobasy wyciągają rączki w kierunku wiszących pluszaków, by je chwycić. Kiedy zabawki z czasem znudzą się dziecku, można je wymieniać na inne. Dlaczego warto zainwestować w matę edukacyjną dla niemowlęcia?

Zalety mat edukacyjnych dla niemowląt

Na rynku jest wiele różnych mat edukacyjnych – w różnych wymiarach, kolorach, z różnych materiałów i w różnej cenie. Jedne maty mają po bokach rzepy, po których spięciu materiał tworzy coś w rodzaju zabezpieczającego płotka – mata staje się minikojcem.

Na pałąkach przywieszone są kolorowe zabawki, misie, grzechotki, piszczałki, elementy szeleszczące. Po naciśnięciu przez dziecko niektórych zabawek daje się słyszeć różne melodyjki, które stymulują rozwój słuchu u niemowlęcia.

Maty edukacyjne dla dzieci to coś w rodzaju domowego placu zabaw. Dziecko, które jeszcze nie chodzi ani nie biega, dzięki jaskrawym kolorom, różnym fakturom i interesującym elementom zawieszonym nad główką jest zachęcane do aktywności motorycznej i manualnej – przekręca się z plecków na brzuch i odwrotnie, dotyka wszystkiego, przegląda się w lusterku.

Dzięki macie edukacyjnej dziecko ma szansę wspomagać rozwój psychoruchowy. Z miesiąca na miesiąc niemowlę odkrywa nowe funkcje maty. Niektóre z mat mają wmontowane różne gadgety, np. pozytywkę zsynchronizowaną z migającymi światłami, elementy interaktywne, piszczałki umieszczone w środku materiału, na którym leży niemowlę.

Niektóre maty dają się też złożyć w formę tunelu do raczkowania. Inne zalety mat to miękkie poduszeczki, które chronią główkę dziecka, a także możliwość zwinięcia maty w poręczną torbę, którą można zabrać na spacer lub na wizytę.

Na co zwracać uwagę, kupując maty edukacyjne?

Wybierając matę dla własnego dziecka, rodzic kieruje się różnymi kryteriami. Bierze pod uwagę np. cenę albo kolorystykę materiałów, z jakich wykonana jest mata. Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze maty edukacyjnej?

  • Wielkość maty – mata powinna być na tyle duża, by dziecko miało miejsce na swobodne obracanie się i zmianę pozycji. Dobrze, by końce maty były lekko podniesione albo wykończone poduszeczkami. Dzięki temu dziecko nie będzie wypadało poza obszar maty i nie stłucze sobie główki.
  • Sposób montowania maty – lepiej wybrać matę, którą się łatwo składa i rozkłada. Niektóre maty mają wygodne uchwyty do przenoszenia albo tasiemki i troczki.
  • Rodzaj tkaniny – najlepiej zainwestować w matę uszytą z różnych skrawków materiałów, gdyż różne faktury stymulują rozwój zmysłu dotyku u niemowlęcia. Warto też zwrócić uwagę, czy mata jest podbita materiałem izolującym dziecko od chłodnej podłogi. Dobrze, by matę dało się prać i czyścić.
  • Melodyjki – dzieci nie lubią melodii zbyt nachalnych i monotonnych. Zwykle maty edukacyjne są wyposażone w kilka różnych melodii i dźwięków – gamę C-dur, odgłosy zwierząt, melodie imitujące środki lokomocji itp.
  • Rodzaj zabawek – zabawki powinny mieć możliwość odczepiania i podczepiania nowych. Ponadto, powinny być różnokolorowe i łatwe do demontażu. W tym względzie producenci się prześcigają. Są grzechotki, piszczałki, lusterka, piłeczki, gryzaki, torebki do napełniania wodą z różnobarwnymi rybkami itp.

Jak widać, asortyment mat edukacyjnych dla niemowląt jest dość szeroki. Jeżeli rodzicom zależy na rozwoju poznawczym i motorycznym własnych maluchów, warto zastanowić się nad zakupem ciekawej maty edukacyjnej już dziś!

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 19 godzin temu

3
Artykuły Zabawki dla niemowlaka
Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny i nietrudno jest pogubić się w ich gąszczu. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wzorów, faktur i kolorów, które w zawrotnym tempie zmieniają się pod wpływem następujących trendów.

Zabawki dla niemowlaka

Misie popularne w Polsce

Misie popularne w Polsce

Miś - uniwersalna zabawka Miś to zabawka, która jest ponadczasowa i uniwersalna. Pasuje zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, a nawet na prezent dla dorosłej osoby.

Zabawki dla niemowlaka

Prawda o pluszowym misiu

Prawda o pluszowym misiu

Pluszowy miś Pluszowe misie to nieodłączne towarzysze zabaw dzieci na całym świecie.

Zabawki dla niemowlaka

Najpopularniejsze misie w Polsce

Historia pluszowego misia sięga 1902 roku, kiedy produkcją tego typu zabawek zajęła się amerykańska firma Ideal Toy. Od tamtej pory miś zdobywał coraz większą popularność, stając się ulubioną maskotką dzieci na całym świecie oraz bohaterem książek, bajek...

Zabawki dla niemowlaka

Poznaj ubranko-otulanko

, czym jest ubranko-otulanko. Ubranka-otulanka to pomysłowe zabawki, które mają w środku miejsce na butelkę ze smoczkiem lub bidon. Miękki pluszak (...) w kształcie zwierzaka ułatwia dziecku samodzielne trzymanie butelki, a do jej opróżniania...

Zabawki dla niemowlaka

Stolik edukacyjny

mikrofonem. Żywa kolorystyka, liczne detale oraz ruchome elementy z pewnością zainteresują twojego malucha. Zabawki stymulujące rozwój dziecka Aktywny

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki interaktywne i ich pozytywny wpływ na niemowlę

Wielu rodziców o zakupie zabawki interaktywnej myśli już w chwili kompletowania wyprawki. Czym są tego rodzaju produkty i jaki mają wpływ (...) na rozwijające się niemowlę? Zabawki interaktywne w ostatnich latach biją...

Zabawki dla niemowlaka

Muzyka dla niemowląt

Muzyka dla niemowląt

dla niemowlaka będą łagodne dźwięki o dość wysokiej częstotliwości, harmonii, z melodyjnymi, wyrazistymi tematami, koniecznie w tonacjach durowych

Zabawki dla niemowlaka

Co w prezencie dla malca?

Wybierasz się w odwiedziny lub na urodziny do znajomych czy rodziny z małym dzieckiem i zastanawiasz się, jaki prezent wybrać? Pomyśl o praktycznej zabawce, takiej jak Ubranko-otulanko zaprojektowane przez Anię Dereszowską. Niejedni wujkowie, dziadkowie...