Maty edukacyjne dla niemowląt
Maty edukacyjne dla niemowląt to frajda dla małych dzieci, jak również wygoda dla rodziców. Dlaczego warto kupić matę edukacyjną własnemu maluszkowi? Gdyż jest bardziej poręczna od kojca i daje więcej swobody niż leżaczek.
Maty dla niemowląt to rodzaj zabawek edukacyjnych, które rozbudzają u dzieci ciekawość światem i stymulują rozwój zmysłów, np. wzroku, słuchu czy dotyku. Mata edukacyjna jest zabawką, która może służyć przez cały pierwszy rok życia dziecka, a nawet dłużej.
Trzymiesięczne niemowlęta zachwycają się kolorowymi zabawkami uwieszonymi na pałąkach nad ich główkami, a starsze bobasy wyciągają rączki w kierunku wiszących pluszaków, by je chwycić. Kiedy zabawki z czasem znudzą się dziecku, można je wymieniać na inne. Dlaczego warto zainwestować w matę edukacyjną dla niemowlęcia?
1. Zalety mat edukacyjnych dla niemowląt
Na rynku jest wiele różnych mat edukacyjnych – w różnych wymiarach, kolorach, z różnych materiałów i w różnej cenie. Jedne maty mają po bokach rzepy, po których spięciu materiał tworzy coś w rodzaju zabezpieczającego płotka – mata staje się minikojcem.
Na pałąkach przywieszone są kolorowe zabawki, misie, grzechotki, piszczałki, elementy szeleszczące. Po naciśnięciu przez dziecko niektórych zabawek daje się słyszeć różne melodyjki, które stymulują rozwój słuchu u niemowlęcia.
Maty edukacyjne dla dzieci to coś w rodzaju domowego placu zabaw. Dziecko, które jeszcze nie chodzi ani nie biega, dzięki jaskrawym kolorom, różnym fakturom i interesującym elementom zawieszonym nad główką jest zachęcane do aktywności motorycznej i manualnej – przekręca się z plecków na brzuch i odwrotnie, dotyka wszystkiego, przegląda się w lusterku.
Dzięki macie edukacyjnej dziecko ma szansę wspomagać rozwój psychoruchowy. Z miesiąca na miesiąc niemowlę odkrywa nowe funkcje maty. Niektóre z mat mają wmontowane różne gadgety, np. pozytywkę zsynchronizowaną z migającymi światłami, elementy interaktywne, piszczałki umieszczone w środku materiału, na którym leży niemowlę.
Niektóre maty dają się też złożyć w formę tunelu do raczkowania. Inne zalety mat to miękkie poduszeczki, które chronią główkę dziecka, a także możliwość zwinięcia maty w poręczną torbę, którą można zabrać na spacer lub na wizytę.
2. Na co zwracać uwagę, kupując maty edukacyjne?
Wybierając matę dla własnego dziecka, rodzic kieruje się różnymi kryteriami. Bierze pod uwagę np. cenę albo kolorystykę materiałów, z jakich wykonana jest mata. Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze maty edukacyjnej?
- Wielkość maty – mata powinna być na tyle duża, by dziecko miało miejsce na swobodne obracanie się i zmianę pozycji. Dobrze, by końce maty były lekko podniesione albo wykończone poduszeczkami. Dzięki temu dziecko nie będzie wypadało poza obszar maty i nie stłucze sobie główki.
- Sposób montowania maty – lepiej wybrać matę, którą się łatwo składa i rozkłada. Niektóre maty mają wygodne uchwyty do przenoszenia albo tasiemki i troczki.
- Rodzaj tkaniny – najlepiej zainwestować w matę uszytą z różnych skrawków materiałów, gdyż różne faktury stymulują rozwój zmysłu dotyku u niemowlęcia. Warto też zwrócić uwagę, czy mata jest podbita materiałem izolującym dziecko od chłodnej podłogi. Dobrze, by matę dało się prać i czyścić.
- Melodyjki – dzieci nie lubią melodii zbyt nachalnych i monotonnych. Zwykle maty edukacyjne są wyposażone w kilka różnych melodii i dźwięków – gamę C-dur, odgłosy zwierząt, melodie imitujące środki lokomocji itp.
- Rodzaj zabawek – zabawki powinny mieć możliwość odczepiania i podczepiania nowych. Ponadto, powinny być różnokolorowe i łatwe do demontażu. W tym względzie producenci się prześcigają. Są grzechotki, piszczałki, lusterka, piłeczki, gryzaki, torebki do napełniania wodą z różnobarwnymi rybkami itp.
Jak widać, asortyment mat edukacyjnych dla niemowląt jest dość szeroki. Jeżeli rodzicom zależy na rozwoju poznawczym i motorycznym własnych maluchów, warto zastanowić się nad zakupem ciekawej maty edukacyjnej już dziś!