Odrobaczanie dzieci - nowa moda wśród rodziców

Twoje dziecko ma podkrążone oczy? A może zmaga się nocnym kaszlem lub swędzi go skóra? To muszą być robaki! Tak przynajmniej twierdzą na internetowych forach rodzice, którzy regularnie odrobaczają swoje pociechy.

Stało się to swego rodzaju modą. Niestety, trend nie jest poparty żadnymi zaleceniami lakarzy czy badaniami naukowymi. I choć Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje, że liczba osób cierpiących na choroby pasożytnicze wzrasta, to do ich rozpoznania potrzeba więcej niż jednego objawu.

Ogromna liczba zachorowań

4,5 mld - tylu mieszkańców Ziemi według szacunków WHO zmaga się z różnymi chorobami pochodzenia pasożytniczego. Aż 14 mln zgonów spowodowanych jest właśnie takimi zakażeniami.

Polska również nie jest wolna od chorób pasożytnicznych. Nad Wisłą najwięcej osób cierpi na owsicę wywoływaną przez owsiki, czyli pasożyty jelita grubego. Chorują szczególnie osoby pomiędzy 7 a 14 rokiem życia. Znacznie częściej niż dorośli. Aż 38 proc. dzieci w wieku szkolnym jest zarażonych owsikiem.

Ale to nie wszystko. U ludzi obecna jest także glista ludzka, włosogłówka oraz ogoniastek jelitowy. Każdy z tych pasożytów jest dla organizmu wyjątkowo niebezpieczny.

Pasożytnictwo jest formą współżycia dwóch gatunków, w której jeden czerpie z korzyści, a drugi ponosi straty. W przypadku zakażeń u ludzi – szkody ponosi właśnie człowiek.

Moda na odrobaczanie

- Pewnego dnia moje dziecko zaczęło skarżyć się na swędzącą pupę. Najpierw problem zbagatelizowałam, ale po kilku dniach zobaczyłam u córki robaki. Okazało się, że to owsiki. Dostała leki i jej przeszło. Teraz obserwuję ją bardzo dokładnie – opisuje mama na jednym z forów internetowych.

- Nie tylko swędząca pupa jest objawem obecności robaków w organizmie. Także podkrążone oczy,  chęć na słodycze, senność, zmęczenie, apatia, bóle brzucha i płaczliwość. Dlatego ja odrobaczam swoje dziecko regularnie. Niestety, nie zawsze udaje mi się wyciągnąć od lekarza receptę na leki. Stosuję wtedy preparaty ziołowe – opisuje inna użytkowniczka forum.

Takich wpisów w sieci jest więcej. Duża część kobiet decyduje się na stosowanie ziołowej kuracji odrobaczającej u swoich dzieci, gdy tylko zauważy "niepokojące objawy".

Jakie? - Moje dziecko ciągle chodziło zakatarzone, jego oczy były podpuchnięte, a skóra sucha. Podałam mu wyciąg z czarnego orzecha, który należy przyjmować w przypadkach zakażenia robakami. Przeszło jak ręką odjął – relacjonuje inna matka.

Co na to lekarze?

W Polsce nie ma określonych procedur medycznych, które zalecają rutynowe odrobaczanie dzieci. Specjaliści, szczególnie pediatrzy, do których po receptę na leki przeciw pasożytom przychodzą rodzice, sceptycznie patrzą na takie zjawisko.

- Owszem, zakażeń nie wolno bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do groźnych skutków zdrowotnych. Jednak zawsze przed podaniem leku należy wykonać niezbędne badania, by postawić diagnozę i wyeliminować inne choroby – podkreśla pediatra z Bydgoszczy.

Dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie dodaje, że na krążącej w internecie liście objawów zakażeń pasożytami jest wiele objawów niespecyficznych.

To oznacza, że każdy z nich można dopasować również do innej choroby. Np. ból brzucha, katar, nudności czy ziemista cera wcale nie muszą oznaczać obecności robaków.

- To nie są metody mające wiele wspólnego z nauką opartą na dowodach. To nakręcanie lęków wśród pacjentów twierdzi dr Grzesiowski.

I dodaje, że niewielka ilość obecnych w układzie pokarmowym pasożytów paradoksalnie zwiększa właściwą odpowiedź immunologiczną organizmu na inne choroby. Innymi słowy – podnosi naturalną odporność.

Realne zagrożenie

Niemal co roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczne w Warszawie, która monitoruje stan bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków wydaje komunikat, w którym przestrzega przed owsikami i glistami ludzkimi.

Szczególnie latem, gdy dzieci częściej wychodzą na dwór i bawią się w piaskownicach na placach zabaw. To właśnie one są najczęściej źródłami niechcianych zakażeń.

Dlaczego? W miejscach zabaw dzieci swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają psy i koty. Tym samym zostawiają tam larwy lub jaja robaków. Wystarczy, że dziecko podczas zabawy włoży ręce do ust, a już może dojść do zarażenia.

Najczęstszym objawem choroby pasożytniczej u dzieci jest swędzenie w okolicy pupy. To powoduje, że dziecko nie może spać i jest niespokojne, ale aby potwierdzić obecność pasożyta w organizmie, należy przede wszystkim wykonać badania kału.

Jak uniknąć zakażenia?

Aby uniknąć zakażenia pasożytem należy przestrzegać zasad higieny. Przede wszystkim:

  • często myć ręce – najlepiej po powrocie ze spaceru i przed każdym posiłkiem,
  • dokładnie myć owoce i warzywa świeżo zerwane z grządki oraz te sklepowe,
  • nie należy podawać dziecku do ręki jedzenia na placu zabaw lub w innych miejscach, gdzie przebywa dużo zwierząt,
  • nie należy w takich miejscach odkładać jedzenia na ławkę lub murek,
  • zabierane na plac zabaw zabawki należy dokładnie myć po powrocie do domu,
  • mięso powinniśmy kupować tylko ze sprawdzonego źródła,
  • należy zadbać o to, by dziecko miało przycięte paznokcie.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....