Dieta alergika (dieta eliminacyjna)

Alergia pokarmowa należy do najczęściej występujących alergii. Do najczęstszych objawów, wywoływanych przez alergeny pokarmowe, należą wysypka skórna, dolegliwości oddechowe, np. duszności lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunki lub wzdęcia. Według lekarzy alergia pokarmowa występuje najczęściej u dzieci.

Alergie pokarmowe latem – na co uważać?

Jeżeli jesteś wśród 2-4% osób z alergią pokarmową, lato może być dość stresującą porą roku. Pikniki, grille i inne letnie spotkania oznaczają dużą ilość...

Dieta eliminacyjna alergika

Dziecko, u którego występuje alergia nie może spożywać konkretnych pokarmów. Do powszechnie znanych alergenów należy, m. in. mleko, niektóre mięsa, np. wołowina, jajka, ryby, orzechy truskawki, pomidory czy czekolada. U alergika stosuje się dietę eliminacyjną - polega na wykluczeniu z diety produktów zawierających alergeny, na które uczulone jest dziecko.

Polecane wideo:

Produkty potencjalnie alergizujące do diety dziecka z alergią wprowadza się zgodnie z kalendarzem żywienia dzieci do 1 r.ż. lub po konsultacji z lekarzem.

Niestety, mimo braku wielu składników w diecie nadal musi być ona pełnowartościowa i zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu. Inaczej: musi zawierać witaminy, mikroelementy i makroelementy. Bardzo ważne jest, aby osoba z alergią na miejsce produktu, którego nie może spożywać dostała inny, dostarczający składników odżywczych podobnych do tych jakie zapewniał produkt eliminowany.

Dietę tą stosuje się w celu leczenia niemowląt uczulonych na różnego rodzaju pokarmy. Warto dodać, że ryzyko wystąpienia alergii u dziecka zwiększa się, jeśli któreś z rodziców jest alergikiem. Jeśli matka karmi piersią, a jej dziecko jest alergikiem, dieta żywieniowa dotyczy także jej.

Niestety, niemalże każdy produkt jest w stanie wywołać alergię, dlatego jeśli zauważasz niepokojące objawy należy podawać maluszkowi nowe produkty powoli (w conajmniej kilkudniowych odstępach czasu), w bardzo małych ilościach, aby można było zauważyć zmiany i w razie potrzeby wycofać produkt z menu dziecka.

Dieta dziecka uczulonego na pokarmy powinna zostać skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem dziecięcym i to on powinien zadecydować o rozpoczęciu, jak i zakończeniu diety eliminacyjnej. Konsultacje ze specjalistą są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ustali on dietę indywidualnie dla twojego dziecka. Będziesz miała wówczas pewność, że jest idealna dla twojego maluszka. Warto również wspomnieć, że u większości dzieci alergie ustają po skończeniu 3 roku życia.

Wprowadzanie nowych produktów do diety alergika

Nowe produkty dozwolone w diecie można wprowadzać w różnej kolejności. Można je łączyć także z tymi, które dziecko jadło wcześniej.

U dzieci, które piją tylko mleko z butelki pierwszy stały pokarm wprowadza się po ukończeniu 4. miesiąca życia, natomiast u tych karmionych piersią - po skończeniu 5. miesiąca. Ważne jest, aby mlekiem mamy dziecko było karmione przynajmniej do ukończenia 6. miesiąca. Natomiast w 5. miesiącu można dziecku podawać takie produkty, jak: kleik ryżowy, marchewkę gotowaną, jabłko tarte, ziemniak gotowany, zupki jarzynowe.

Ważne jest również, aby dziecku przed ukończeniem roku podawać kaszkę zawierającą gluten, przynajmniej raz w ciągu dnia. W szóstym miesiącu życia można podawać produkty z dyni, kaszkę manną oraz produkty przygotowane z buraka ćwikłowego. W siódmym miesiącu wprowadzamy brokuły, mięso z indyka, kalafiora, mięso z królika.

W ósmym miesiącu warto zacząć podawać sucharki, mięso z kaczki, owoce, np. brzoskwinie lub morele. Warto dodać, że maluchy po ukończeniu 6 miesiąca są karmione mlekiem modyfikowanym. Należy wtedy podawać kaszkę z glutenem, około 2 porcji dziennie. Chude mięso wieprzowe można w diecie mieszanej i wprowadzać od 6 miesiąca, a w 9. miesiącu życia do jadłospisu dziecka powinny wejść gruszka oraz pieczywo, ale tyko dla dziecka, które w miarę potrafi gryźć.

Dziesiąty miesiąc to czas, kiedy maluszek może jeść już mięso z kury, chleb z masłem, kanapkę z mięsem oraz żółtko jaja. Przy spożywaniu żółtka należy bacznie obserwować malucha, gdyż jest to bardzo silny alergen. W 11. i 12. miesiącu dziecko spożywa sałatę, koperek oraz inne produkty, jak np. kalarepa. Należy pamiętać, aby pokarmy podawać maluchowi powoli i w taki sposób, aby jedzenie kojarzyło mu się z czymś przyjemnym i miłym.

Sylwia Michalczyk, 9 miesięcy temu

Jak sobie radzić z dziecięcą alergią?

Komentarze
Artykuły Dieta alergika (dieta eliminacyjna)
Choroby i dolegliwości malucha

Objawy alergii na jajka

u dzieci * Dieta alergika (dieta eliminacyjna) Konieczne jest czytanie etykiet na różnych produktach, gdyż jajko kryje się nawet pod takimi nazwami jak: globulina, albumina, owoglubulina,...

Zdrowie kobiety

Karmienie piersią a występowanie alergii

jest także, jeżeli nowe produkty wprowadzamy pojedynczo. Wiemy wówczas dokładnie, co mogło wywołać reakcję alergiczną. * Dieta dla alergika * Na czym polega dieta eliminacyjna (...)...

Choroby i dolegliwości malucha

Rozpoznanie alergii - dieta eliminacyjna

w naszym codziennym życiu, np. w posiłkach. * Testy punktowe przy alergii wziewnej * Testy naskórkowe w alergii * Dieta dla alergika * Mleko dla alergika (...) ? Częstym rozwiązaniem są badania eliminacyjne,...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Dieta dla alergika

, stosuje się dietę eliminacyjną. Dieta alergika polega na wykluczaniu z codziennego menu pokarmów, których składniki wywołują reakcje uczuleniowe. Stąd tak ważne jest wykrycie rodzaju alergenów, na które...

Choroby i dolegliwości malucha

Na czym polega dieta eliminacyjna w alergii?

. Czym jest dieta eliminacyjna? Dieta eliminacyjna powinna być opracowana w taki sposób, by nie zawierała szkodliwych lub źle tolerowanych artykułów (...) reakcji układu immunologicznego...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Mleko dla alergika

Alergia na białko mleka jest najczęstszą przyczyną schorzeń atopowych. Do objawów alergii na mleko należą: biegunka, wymioty, kolka jelitowa oraz wysypki skórne. Do żywienia dzieci z alergią pokarmowąstosuje się hydrolizaty białkowe, zawierające białka...

Porady wideo

Alergik w domu

Alergik w domu Odtwórz wideo

pokarmową, minimalny kontakt małego alergika z bakteriami nie sprzyja budowaniu odporności u dziecka. Warto zachować zdrowy rozsądek - nie sposób ustrzec

Dieta dla malucha

Pokarmy dla malców

Pokarmy dla malców

Dieta dla malucha to przede wszystkim zdrowe warzywa i owoce.

Kuchnia

Dieta dla zdrowia

Dieta dla zdrowia

Zdrowa dieta Pyszne i zdrowe dania to jeden z pomysłów na wzmocnienie apetytu podczas choroby.