Dieta alergika (dieta eliminacyjna)
Alergia pokarmowa należy do najczęściej występujących alergii. Do najczęstszych objawów, wywoływanych przez alergeny pokarmowe, należą wysypka skórna, dolegliwości oddechowe, np. duszności lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunki lub wzdęcia. Według lekarzy alergia pokarmowa występuje najczęściej u dzieci.
1. Dieta eliminacyjna alergika
Dziecko, u którego występuje alergia nie może spożywać konkretnych pokarmów. Do powszechnie znanych alergenów należy, m. in. mleko, niektóre mięsa, np. wołowina, jajka, ryby, orzechy truskawki, pomidory czy czekolada. U alergika stosuje się dietę eliminacyjną - polega na wykluczeniu z diety produktów zawierających alergeny, na które uczulone jest dziecko.
Produkty potencjalnie alergizujące do diety dziecka z alergią wprowadza się zgodnie z kalendarzem żywienia dzieci do 1 r.ż. lub po konsultacji z lekarzem.
Niestety, mimo braku wielu składników w diecie nadal musi być ona pełnowartościowa i zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu. Inaczej: musi zawierać witaminy, mikroelementy i makroelementy. Bardzo ważne jest, aby osoba z alergią na miejsce produktu, którego nie może spożywać dostała inny, dostarczający składników odżywczych podobnych do tych jakie zapewniał produkt eliminowany.
Dietę tą stosuje się w celu leczenia niemowląt uczulonych na różnego rodzaju pokarmy. Warto dodać, że ryzyko wystąpienia alergii u dziecka zwiększa się, jeśli któreś z rodziców jest alergikiem. Jeśli matka karmi piersią, a jej dziecko jest alergikiem, dieta żywieniowa dotyczy także jej.
Niestety, niemalże każdy produkt jest w stanie wywołać alergię, dlatego jeśli zauważasz niepokojące objawy należy podawać maluszkowi nowe produkty powoli (w conajmniej kilkudniowych odstępach czasu), w bardzo małych ilościach, aby można było zauważyć zmiany i w razie potrzeby wycofać produkt z menu dziecka.
Dieta dziecka uczulonego na pokarmy powinna zostać skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem dziecięcym i to on powinien zadecydować o rozpoczęciu, jak i zakończeniu diety eliminacyjnej. Konsultacje ze specjalistą są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ustali on dietę indywidualnie dla twojego dziecka. Będziesz miała wówczas pewność, że jest idealna dla twojego maluszka. Warto również wspomnieć, że u większości dzieci alergie ustają po skończeniu 3 roku życia.
2. Wprowadzanie nowych produktów do diety alergika
Nowe produkty dozwolone w diecie można wprowadzać w różnej kolejności. Można je łączyć także z tymi, które dziecko jadło wcześniej.
U dzieci, które piją tylko mleko z butelki pierwszy stały pokarm wprowadza się po ukończeniu 4. miesiąca życia, natomiast u tych karmionych piersią - po skończeniu 5. miesiąca. Ważne jest, aby mlekiem mamy dziecko było karmione przynajmniej do ukończenia 6. miesiąca. Natomiast w 5. miesiącu można dziecku podawać takie produkty, jak: kleik ryżowy, marchewkę gotowaną, jabłko tarte, ziemniak gotowany, zupki jarzynowe.
Ważne jest również, aby dziecku przed ukończeniem roku podawać kaszkę zawierającą gluten, przynajmniej raz w ciągu dnia. W szóstym miesiącu życia można podawać produkty z dyni, kaszkę manną oraz produkty przygotowane z buraka ćwikłowego. W siódmym miesiącu wprowadzamy brokuły, mięso z indyka, kalafiora, mięso z królika.
W ósmym miesiącu warto zacząć podawać sucharki, mięso z kaczki, owoce, np. brzoskwinie lub morele. Warto dodać, że maluchy po ukończeniu 6 miesiąca są karmione mlekiem modyfikowanym. Należy wtedy podawać kaszkę z glutenem, około 2 porcji dziennie. Chude mięso wieprzowe można w diecie mieszanej i wprowadzać od 6 miesiąca, a w 9. miesiącu życia do jadłospisu dziecka powinny wejść gruszka oraz pieczywo, ale tyko dla dziecka, które w miarę potrafi gryźć.
Dziesiąty miesiąc to czas, kiedy maluszek może jeść już mięso z kury, chleb z masłem, kanapkę z mięsem oraz żółtko jaja. Przy spożywaniu żółtka należy bacznie obserwować malucha, gdyż jest to bardzo silny alergen. W 11. i 12. miesiącu dziecko spożywa sałatę, koperek oraz inne produkty, jak np. kalarepa. Należy pamiętać, aby pokarmy podawać maluchowi powoli i w taki sposób, aby jedzenie kojarzyło mu się z czymś przyjemnym i miłym.