Trwa ładowanie...

Zabawy na placu zabaw

Im dziecko starsze, tym jego zabawy zawierają więcej rekwizytów, a każda czynność ma inne zadanie. Z czasem dzieci uczą się naśladować dorosłych i w zabawach bardzo często wiernie odtwarzają sceny podpatrzone z życia mamy czy taty. Niebagatelną rolą zabawy w życiu każdego dziecka jest bowiem pobudzenie wyobraźni oraz przygotowanie do radzenia sobie w różnego rodzaju sytuacjach życiowych.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

1. Place zabaw dla dzieci

Dziecko na placu zabaw
Dziecko na placu zabaw

Im dziecko starsze, tym jego zabawy zawierają więcej rekwizytów, a każda czynność ma inne zadanie. Z

zobacz galerię

W Polsce place zabaw dla dzieci skonstruowane są w taki sposób, aby dziecko mogło ćwiczyć na nich swoją sprawność ruchową. Może więc wspinać się, skakać, huśtać, zjeżdżać czy przechodzić przez istny tor przeszkód. Z reguły taki polski plac zabaw usytuowany jest w miejscu oddalonym od ruchliwej ulicy, często ogrodzony i niestety rzadko ocieniony. Place zabaw mają swój strategiczny punkt, jakim jest piaskownica, a nieopodal różnego rodzaju huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele czy koniki na sprężynach dla maluchów. Pod okiem dorosłych opiekunów dziecko o niespożytej energii może z powodzeniem sprawdzić przydatność tych sprzętów nawet kilkakrotnie w ciągu jednego pobytu.

2. Minusy placów zabaw

Niestety tendencyjność większości placów zabaw w Polsce i rutyna w doborze sprzętów, na których maluchy mogą w dowolnych pozycjach zwisać, zjeżdżać czy ślizgać się, wskazuje na jednostronność myślenia twórców. Tym samym okazuje się, że kiedy na dworze pada deszcz, dziecko nie ma czego szukać na placu zabaw. Nie ma tam bowiem miejsc zadaszonych. Nie ma tam również, tak jak na przykład w Holandii, ogromnej planszy przypominającej szachownicę, na której stoją przesuwane figury, wykonane ze specjalnego tworzywa. Także dla dzieci niesprawnych fizycznie plac zabaw nie jest miejscem specjalnie atrakcyjnym, bo brakuje tam na przykład pomieszczeń z basenami kulkowymi czy dmuchanych tuneli.

Zatem w co może bawić się dziecko na placu zabaw, który nie spełnia jego oczekiwań z różnych względów? W to, co podpowie mu wyobraźnia. Czasem dzieci dogadują się między sobą i organizują sobie konkursy z wykorzystaniem sprzętów na placu zabaw. Tym samym nawiązują znajomości, a co dwie głowy pełne wyobraźni, to nie jedna. Często na placu zabaw dzieci bawią się w berka, wyliczanki, lepienie zamków czy kopanie tuneli w piaskownicy. Czasem nieoceniona jest pomoc dorosłych w trakcie takich zabaw, ponieważ bywa, że dziecko chce tylko i wyłącznie huśtać się na huśtawce, do której jest spora kolejka innych dzieci. Wówczas to na dorosłym spoczywa ciężar rozstrzygnięcia sporu i wyznaczenia zadań, aby uatrakcyjnić czas oczekiwania na wolną huśtawkę.

Mgr Anna Czupryniak
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.