Jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka? Jak się do tego przygotować?
Podstawą diety niemowlaka jest mleko mamy lub mleko następne, jeśli karmienie piersią nie jest możliwe. Po 6. miesiącu życia dziecka przestaje być ono jednak wystarczające, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze. Rozszerzanie diety jest procesem, w którym do menu niemowlęcia stopniowo wprowadza się pokarmy stałe i powoli zastępuje nimi mleko mamy (lub mleko następne). Kiedy zacząć wprowadzenie nowych pokarmów do diety maluszka? Od jakich produktów rozpocząć? Podpowiadamy!
Rozszerzanie diety niemowlęcia – kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż od 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Jednocześnie, zgodnie z rekomendacjami specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia, mama powinna dążyć do wyłącznego karmienia piersią swojej pociechy przez pierwszych 6. miesięcy życia. Proponowanie nowych produktów możesz rozpocząć, gdy dziecko potrafi już stabilnie siedzieć i trzyma sztywno główkę. Jeśli zauważysz, że wkłada paluszki do ust, sięga po jedzenie znajdujące się na Twoim talerzu, szeroko otwiera buzię na widok jedzenia – to również może oznaczać, że niemowlę jest gotowe na rozszerzanie diety.
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i niektóre maluchy mogą potrzebować więcej czasu na zaakceptowanie nowych smaków oraz przyzwyczajenie się do różnych konsystencji. Dlatego warto zachować spokój i cierpliwość podczas całego procesu, obserwując uważnie swojego malucha w tym ważnym etapie życia.
Kolejność wprowadzania produktów do niemowlęcego menu
Podczas rozszerzania diety warto pamiętać, że z uwagi na wrodzoną preferencję do smaku słodkiego, dzieci szybciej akceptują ten smak, dlatego najlepiej zacząć od podawania ugotowanych warzyw zielonych. Nie zawsze maluch polubi od razu smak szpinaku, ziemniaka czy dyni – czasami dopiero po kilku próbach podania dziecko je zaakceptuje. Może oczywiście zdarzyć się też tak, że jakiegoś produktu nie polubi nigdy lub zje go jedynie w połączeniu z innymi artykułami spożywczymi (np. w zupie czy sosie do makaronu).
Po wprowadzeniu warzyw, do diety dziecka po około dwóch tygodniach włącz owoce. Najlepsze są te sezonowe, ale możesz również sięgnąć po mrożone.
Kolejno zaproponuj dziecku zboża, np. w formie kaszek. Kasza manna, jaglana, jęczmienna czy kasza wielozbożowa w połączeniu z pysznymi owocami świetnie sprawdzi się jako pożywne, wartościowe śniadanie dla malucha. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami nie należy bać się wprowadzania glutenu do menu niemowlęcia – można proponować go już na początku rozszerzania diety, najpierw podając małe ilości i obserwując reakcje dziecka. Eliminacja glutenu z diety powinna nastąpić dopiero, po konsultacji z lekarzem, jeżeli po jego spożyciu przez dziecko wystąpią objawy niepożądane. Pediatra zaleci odpowiednie badania i doradzi, jak powinno wyglądać dalsze karmienie maluszka.
Po oswojeniu się z nowymi posiłkami zawierającymi warzywa, owoce oraz produkty zbożowe, do diety dziecka wprowadź mięso, np. kurczaka, indyka, królika, kaczkę, cielęcinę czy jagnięcinę. Mięso to m.in. źródło żelaza, niezbędnego do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Zapasy żelaza pobrane z organizmu mamy kończą się ok. 5.-6. miesiąca życia dziecka, dlatego tak ważne jest dostarczanie tego składnika wraz z dietą. Jednocześnie do jadłospisu malucha warto wprowadzać również ryby, ponieważ zawierają one kwasy omega-3, istotne dla rozwoju i pracy mózgu, a także jajka, które są doskonałym źródłem m.in. zdrowych tłuszczów, żelaza i witamin z grupy B.
Rozszerzanie diety – o czym należy pamiętać?
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno być przeprowadzane powoli. Nowe produkty włączaj do jadłospisu swojej pociechy stopniowo i w małych ilościach. Posiłki możesz przygotowywać samodzielnie lub skorzystać z żywności dla niemowląt i małych dzieci np. BoboVita. Składniki zawarte w produktach BoboVita spełniają rygorystyczne normy jakościowe dla najmłodszych dzieci, nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.
Rozszerzając dietę, proponuj jeden nowy produkt dziennie i obserwuj, czy nie wystąpią objawy niepożądane, np. reakcje alergiczne czy problemy ze strony układu pokarmowego.
Jeżeli dziecko nie jest głodne, nie karm go na siłę. Rolą rodzica jest podawanie swojemu maluchowi różnorodnych produktów i odpowiednio zbilansowanych posiłków, ale to od dziecka zależy, jaką ilość zje. Jeśli maluch nie akceptuje jakiegoś smaku, wykaż się cierpliwością i zaproponuj mu dany artykuł ponownie za kilka dni. Zgodnie z zaleceniami to rodzic/opiekun decyduje, co dziecko zje oraz kiedy i jak jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile zje. Najlepszym napojem podczas rozszerzania diety będzie woda (źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa).