2 z 7Sól w kostkach rosołowych
Zwiększona ilość soli w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, pojawienie się miażdżycy czy innych chorób sercowo-naczyniowych. Może powodować także otyłość oraz cukrzycę typu II. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca maksymalne spożycie 5 g soli na dobę.
Wielu osobom może wydawać się, że problem nadmiernego spożycia soli ich nie dotyczy. Niestety, ten składnik jest obecny praktycznie w każdym produkcie, który spożywamy: w przekąskach, konserwach, pieczywie, nabiale czy wędlinach. Znajdziemy ją także w słodyczach.
Polacy jedzą coraz mniej soli – tak przynajmniej wynika ze statystyk Instytutu Żywności i Żywienia. Różnice są spore, ponieważ w 1998 roku mieszkańcy Polski spożywali średnio 15,1 g soli dziennie. 15 lat później dzienna dawka wynosiła już tylko 10,3 g.
Będzie jeszcze lepiej. 13 grudnia 2016 roku wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, które nakazuje producentom podawanie na etykietach nazwy „sól”, a nie jak wcześniej „sód”. Dietetycy uważają, że znacząco zmieni to przyzwyczajenia żywieniowe mieszkańców Europy.