Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Trening słuchu

Avatar placeholder
Kamila Krocz 16.10.2020 10:02
Trening słuchu
Trening słuchu

Twórcą treningu słuchowego jest francuski otolaryngolog, neurolog i foniatra – prof. Alfred Tomatis. Inaczej trening słuchu określa się mianem stymulacji audio-psycho-lingwistycznej. Trening słuchu to metoda terapeutyczna uznana przez wielu specjalistów na świecie w dziedzinie medycyny, psychologii, pedagogiki oraz terapii zajęciowej. Trening ten poprzedzony jest zawsze konsultacją laryngologiczną oraz testem uwagi i lateralizacji słuchowej. Główny cel treningu słuchu to wspieranie funkcji słuchowej. Dzięki treningowi słuchowemu poprawie ulegają jednocześnie: koncentracja uwagi, kreatywność, komunikacja, zdolności językowe, rozwój psychoruchowy i ogólny rozwój poznawczy dziecka. Na czym polega trening słuchu?

spis treści

1. Słuchanie a słyszenie

Dobre słuchanie aktywizuje mózg. Ucho bierze udział w przetwarzaniu 90% informacji sensorycznych, które stymulują pracę mózgu. Dziecko może dobrze słyszeć, ale źle słuchać. Pomocą w usprawnianiu uwagi słuchowej jest trening słuchu, który polega na słuchaniu odpowiednio przetworzonych dźwięków. Do treningu słuchowego niezbędny jest idealny model ucha ludzkiego, zwany „Elektronicznym Uchem”, który zwiększa aktywność mięśni ucha (np. mięśnia młoteczkowego i strzemiączkowego). Dźwięki o różnorodnej częstotliwości stymulują z kolei korę mózgową, czyli centrum procesów umysłowych. Dzieci różnią się między sobą w zakresie poziomu uwagi słuchowej. Maluchy mogą dobrze słyszeć, ale prezentować trudności w zakresie analizy i syntezy bodźców akustycznych.

Inne szkraby mają problemy z kojarzeniem znaków graficznych (liter) z odpowiednimi dźwiękami (głoskami), co skutkuje deficytami parcjalnymi, np. dysleksją albo dysgrafią. Odpowiednia stymulacja słuchowa poprawia zdolności słuchania i odtwarzania dźwięków. Jak wygląda trening słuchowy? Trening słuchu składa się z dwóch etapów – w pierwszym etapie dziecko biernie słucha specjalnie dobranego przez specjalistów materiału muzycznego. Słuchanie odbywa się za pomocą „Elektronicznego Ucha”. W drugim etapie maluch uczestniczy w zajęciach z mikrofonem, pracując z własnym głosem. W czasie treningu nie wolno czytać, żuć gumy ani jeść.

2. Zalety treningu słuchowego

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Trening słuchowy nie jest adresowany wyłącznie do dzieci. Mogą z niego skorzystać także osoby dorosłe, np. w walce z dekoncentracją, zmęczeniem czy problemami z zapamiętywaniem. Braki w zakresie uwagi słuchowej powodują liczne kłopoty w pracy zawodowej czy na studiach. Trening słuchu usprawnia aparat słuchowy, a jednocześnie poprawia nastrój oraz dodaje pewności siebie. W jakich problemach może przydać się zastosowanie „Elektronicznego Ucha”? W nadwrażliwości na dźwięki, deficytach koncentracji, problemach z pamięcią, nadpobudliwości psychoruchowej, opóźnieniach rozwoju mowy czynnej, dyslalii, całościowych zaburzeniach rozwoju (np. w zespole Aspergera, autyzmie), dysleksji, dysgrafii, zaburzeniach integracji sensorycznej itp.

Na co wpływa trening słuchu?

  • Wydłuża zdolność koncentrowania się.
  • Poprawia pamięć bezpośrednią.
  • Redukuje liczbę popełnianych błędów ortograficznych.
  • Kształci umiejętność słuchania.
  • Poprawia umiejętności odbioru i nadawania mowy.
  • Wpływa na wzrost motywacji.
  • Poprawia zdolność przyswajania wiedzy.
  • Korzystnie wpływa na poczucie kontroli głosu, koordynację ruchową, tonus mięśniowy i ruchy celowe.
  • Rozwija potencjał umysłowy.

Jak widać, trening słuchu to nie tylko oddziaływanie na sam narząd słuchowy. To kompleks ćwiczeń, które usprawniają funkcjonowanie całego człowieka, od sfery poznawczej, po motoryczną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze